Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Maydanoz Suyu Adet Söktürürmü, Maydanoz İle Regl Söktürücü Tarifi

Mavikadin>Sağlık>Maydanoz Suyu Adet Söktürürmü, Maydanoz İle Regl Söktürücü Tarifi

Bilimsel adı Petroselinum crispum olan maydanoz, bitkiler arasında adet söktürme özelliği ile meşhurdur ve rahmi uyarıp, kan akışını sağlar.

Maydanoz Suyu Adet Söktürürmü, Maydanoz İle Regl Söktürücü Tarifi

Bilimsel adı Petroselinum crispum olan maydanoz, bitkiler arasında adet söktürme özelliği ile meşhurdur ve rahmi uyarıp, kan akışını sağlar. Adet döneminin geçmesinin, adet kanının düzenli gelmemesinin yetersiz beslenme, çeşitli hastalıklar, ilaçların yan etkileri, stres, uyku eksikliği, obezite gibi pek çok nedeni olabilir. Kadınlar dertlerine derman olması için, tarih boyunca bazı bitkileri adet söktürücü olarak kullanmışlardır bunlardan en meşhuru da maydanozdur. 

Normal miktarda tüketilen maydanozun hiç bir yan etkisi yokken, maydanozun kaynar suya atılıp haşlanması ardından soğutulması ile hazırlanan maydanoz suyunun içilmesi rahmi kasarak adet kanının gelmesini tetikler. Maydanoz bu özelliğinden dolayı düşüğe neden olabileceğinden hamile kadınlara maydanoz suyu içmesi önerilmez.

Maydanozun adet söktürücü etkisi içeriğindeki 2 uçucu yağ olan apiol ve myristicinden kaynaklanır. Uzmanlar maydanozdaki bu yağların oranlarının maydanozun cinsine göre değiştiğini bildiriyor mesela Alman maydanoz yağı % 60 ve 80 oranında apiol içeririken, Fransız maydanoz yağı ise az apiol ile % 50-60 oranında myristicin bulundurur. Maydanozdaki iki diğer bileşenler, 6 "-acetylation ve petroside, soya fasulyesi benzer östrojenik etkilere sahiptir.

Maydanoz içeriğindeki uçucu yağlar ve C vitamini sayesinde rahmi serviks üreme bölgesini uyarıyor. Bu durum serviks üzerinde rahatlatıcı bir etki meydana getirip genişlemesini, sağlıyor, genişleyen serviksten adet kanı kolaylıkla çıkış sağlıyor.

Dr. Lovneet Batra "Clinical Nutritionist Fortis La Famme" kitabında "Apiol ve myristicin, maydanozda bulunan, bu iki maddenin rahimdeki kasılmaları uyardığını böylece adet söktürücü özellikte olduğunu bildiriyor.

Maydanoz suyu ile adet söktürücü nasıl hazırlanır?

1 demet maydanozu güzelce yıkayın.

5 su bardağı suyu tencereye koyup kaynatıp, ocaktan alın.

İçine maydanozu atıp 30 dk bekletin.

Ardından süzüp  gün boyu ara ara bu suyu içip bitirin.

Adet Söktürücü İlaç, İğne, Hap İsimleri Ve Fiyatları Listesi Tıklayınız

Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Hemen Adet Olmak İçin 10 Pratik Yöntem Tıklayınız

Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi Tıklayınız

Adet Azalması, Regl Döneminde Az Kan Gelmesi Neden Olur? Tıklayınız

Maydanoz Suyu Adet Söktürürmü, Maydanoz İle Regl Söktürücü Tarifi


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...