05 Ağustos 2021, Perşembe 02:22

Maydanoz Suyu Zararları Maydanoz Suyu Kaynatma Kürü

Maydanoz Suyu Zararları Maydanoz Suyu Kaynatma Kürü

Maydanoz suyu binbir derde deva bir içecektir; Bağışıklığı güçlendirir, vücuttaki iltihabı giderir, antioksidan etkisi sayesinde vücuda doğal detoks uygulayıp toksinlerden arındırır, metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olur. Daha pek çok faydası vardır. İşte uzmanların bu konuda verdikleri bilgiler;

 1. Doğal antioksidan olan maydanoz suyu bağışıklığı güçlendirir,  zararlı serbest radikallerden vücudu arındırıp yaşlanmayı geciktirir.
 2. Maydanoz suyu en etkili doğal iltihap sökücülerdendir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonun tedavisinde önemli rol oynar. Bu enfeksiyonlardan muzdarip olanlar 2-3 bardak kaynamış suya yarım demet maydonaz atıp demleyip içmelidir.
 3. Maydanoz suyu kanserden koruyan içeceklerdendir. Düzenli olarak tüketildiğinde özellikle sindirim sistemi, cilt, prostat ve meme kanserine yakalanma riskini düşürür. Moscow Institute of Physics and Technology (Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsün'den) bir grup bilim adamı yaptıkları çalışmalarda maydanozdaki bileşiklerin kanserle mücadeleye yardımcı olabileceğini tespit etmişlerdir.
 4. Maydanoz suyu saçın doğal rengini korumaya yardımcı olan yüksek miktarda bakır içerir. Saçların beyazlamasını önlemek için maydanoz suyunu saçınıza sürebilir. Yahut içecek olarak tüketebilirsiniz.
 5. Maydanoz suyu mide ve bağırsak problemi olan kişilere de şifadır. Bu su ödem atıcı etkisiyle şişkinliği gidermeye de yardımcı olur. Her ne kadar maydanoz suyu etkili ödem söktürücülerden olsa da sürekli içilmesi doğru değildir. Çünkü devamlı madem suyu içme sonucu vücudunuzda ödem olmadığında, vücudunuzun ihtiyacı olan suyun da atılmasına neden olur.
 6. Maydanoz suyunda bol miktarda K vitamini bulunur. K vitamini kemik sağlığı için önemli bir vitamindir. Kemikleri erimekten korur, kırılmaya ve çatlamaya karşı dayanıklılığını artırır.
 7. Maydanoz suyu, sağlıklı cildi korumak için gerekli olan kalsiyum, potasyum, manganez, bakır ve çinko gibi mineralleri içerir. Her gün maydanoz suyu içmeye devam ederek cildinizdeki parlaklığı ve düzelmeyi siz de fark edebilirsiniz.
 8. Maydanoz suyu yüksek kloroil içeriği sayesinde kan akışını hızlandırarak oksijenin metabolize edilmesini sağlıyor. Ayrıca böbrek, karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesinde de önemli rol oynuyor.
 9. Folik asit içeriği yüksek olan maydanoz suyu, sinir sisteminin daha düzenli çalışmasında da etkili rol oynar. Maydanoz suyu içerdiği A, K, C ve B vitaminleri ile sinir sistemimizi korur.
 10. Maydanoz suyunun içerdiği aminoasitler kalp sağlığını korur. İnme ve koroner kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
 11. Maydanoz suyunda bulunan A vitamini göz sağlığı için önemli besin kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde maydanoz suyu göz sağlığını korumakta çok etkilidir. Gece körlüğü A vitamini eksikliğinden kaynaklanır ve bu vitaminden zengin olan maydanoz, durumun tedavisinde yardımcı olabilir.
 12. Maydanoz suyu C vitamini açısından oldukça zengindir.  Bağışıklığı güçlendirir, hastalanmayı önler, mevcut hastalıkların hızlı bir şekilde geçmesini sağlar.  Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın maydanoz suyu ile bağışıklığı güçlendiren tarifi şöyledir; Her sabah 6 dal maydanoz, 1 limonun suyu ve 1 çay bardağı suyu karıştırıp için. Bu formül bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır Ve Maydanoz Suyunun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Maydanoz suyu şöyle yapılır;

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanoz suyu şöyle yapılır; 2,5- 3 su bardağı suyu tencerede kaynatıp ocaktan alın. Bir demet maydanozu güzelce yıkayın.  Ardından kaynamış suya atıp 5-10 dk demlemeye bırakın. Maydanoz suyunuz hazır!

Maydanoz Suyunun Zaraları

 1. Maydanoz suyu hamile kadınlarda düşüğe neden olabilir.
 2. Maydanoz suyu bazı kişilerde alerjiye neden olup ciltte döküntü, kaşıntı kızarıklık yapabilir.
 3. Maydanoz suyu baş ağrısına neden olabilir.
 4. Maydanoz suyu yan etki olarak tansiyonu düşürebilir yahut yükseltebilir.
 5. Maydanoz suyu mide bulantısına yol açabilir.
 6. Maydanoz adet söktüren bir bitki olduğundan maydanoz suyu aşırı miktarda regl kanamasına neden olabilir.

Maydanoz Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye ve yağ yakmaya da yardımcı oluyor. Güzelik Uzmanı Suna Dumankaya’nın maydanoz suyu ile yağ yaktıran tarifi şudur;  1 tutam maydanoz, yarım tutam taze nane yaprağı, yarım limonun suyu ve 300 ml suyu blender’dan geçirin. Her sabah güne bu karşımı içerek başlayın. Metabolizmanız hızlanacaktır.
 2. Maydanoz suyu en etkili ödem sökücülerdendir. Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan maydanoz ile yapılan ödem söktürücü tarif şöyledir;Bir dilim limonu ve bir elmayı kabuklarıyla birlikte dörde bölün. İki litre suda, bir demet maydanoz ve bir çubuk tarçınla birlikte 10 dakika boyunca kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı blender'dan geçirin ve her sabah bu karışımdan bir su bardağı kadar için.
 3. Maydanoz suyu cilt lekelerinden kurtulmakta da önemli rol oynar.  Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafından bildirilen maydanoz suyu ile yapılan cilt lekeleri yok eden maske tarifi şudur; Maydanozu blendırdan geçir ve suyunu yüzüne sür. 15 dakika beklet. Bunun da faydasını çok görürsün.
 4. Maydanoz suyu selülitlerle mücadelede etkili bir rol oynuyor.  Güzelik Uzmanı Suna Dumankaya’nın selülitten kurtulma tarifi şöyledir; Yarım demet maydanozu, yarım limonun suyu ve 1 bardak suyla blender’dan geçirerek elde edeceğiniz karışımdan gün boyunca tüketmek de selülitle mücadelenize yardımcı olacaktır.
 5. Maydanoz suyunda yüksek miktarda demir minerali bulunur. Maydanoz suyu bu özelliği sayesinde kansızlığı önler, kansızlık durumu varsa tedavi etmeye yardımcı olur. C vitamini demir emilimini artıran bir vitamindir. Maydanoz C vitamini açısından zengin olduğundan demir emilimini doğal yoldan destekler.
 6. Maydanoz suyunda bulunan flavonoidler LDL yani kötü kolestrolü düşürürken iyi kolestrol HDL’nin de artmasına yardımcı olur.
 7. Maydanoz suyu regl düzensizliklerinin tedavisinde ve regl ağrılarının giderilmesinde de çok etkili bir içecektir.
 8. Ağız kokusu da bir dizi bağırsak rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığı, sinüzit, diş çürükleri de ağız kokusuna neden olabilmektedir. Maydanoz yemek ve maydanoz suyu içmek ağız kokusuna doğal çözümdür.
 9. Dirseklerde ve dizlerde kararma gibi eklem yerlerindeki nasırlaşan ve rengi kararan cilt, sindirim bozukluğuna işaret edebilir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için Bitki Uzmanı Suna Dumankaya şu tarifi veriyor; 1 tutam maydanozu 5 dakika kaynatıp, her gün bu suyu için.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT