Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
30-12-2021 22:12 | Güncelleme : 30-09-2022 19:38

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

Google News

Yemeklerin vazgeçilmez yeşilliği maydanoz, içerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir vitamin deposu. Yüzyıllar boyunca doğal ilaç olarak kullanılan maydanoz ve suyu; İdrar yolu enfeksiyonu, ağız kokusu, kansızlık, ödem, adet dönemi problemleri ve sindirim sorunlarına etkili çözümler arasında yer alıyor. Peki maydanoz suyu nasıl hazırlanır? Maydanoz suyu ne işe yarar? Maydanoz suyunun faydaları nelerdir?

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

Maydanoz kendi başına sağlığımız açısından birçok fayda sağlıyor. Ancak maydanoz suyu olarak tüketildiğinde besin emilimi hızlandırıyor. Dolayısıyla metabolizmayı da hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Orta çağdan beri tıbbi özellikleri nedeniyle popüler olarak kullanılan maydanoz ve suyunun ne işe yaradığını sizler için derledik.

MAYDANOZ SUYU NASIL YAPILIR?

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan maydanoz suyu, yüksek miktarda A ve C vitaminini barındırır. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve demir içerir. Düzenli tüketim sayesinde vücutta fazla yağ yakılarak zayıflamaya destek olur. Karaciğerdeki yağlanmayı önler ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Maydanoz suyu şöyle yapılır:

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

  • Öncelikle yarım demet maydanozu güzelce yıkayın.
  • Ardından bir adet limonu halka halka dilimleyin.
  • Yarım demet iri doğranmış maydanozu ve limonları kaynayan suyun içerisine atın.
  • Yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra süzgeç yardımıyla bardağa süzün ve ılıdıktan sonra günde bir bardak için.
  • Aç karnına yemeklerden yaklaşık yarım saat önce içilmesi tavsiye edilir.

Limonlu maydanoz suyu 15 günden fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olur. Ayrıca emziren annelerin ve hamile bayanların kullanmaması önerilir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşayan kişilerin doktorlarına danışarak kullanmaları tavsiye edilir.

MAYDANOZ SUYUNUN FAYDALARI

Maydanoz, hoş kokusu ve tadıyla her yemeğe veya salataya yakışıyor. Maydanozun kendi gibi suyunun da birçok faydası bulunuyor. İşte maydanoz suyunun faydaları:

KANSERE VE KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUR

Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Folik asit içeriği sayesinde kalp dostu olarak bilinen maydanoz suyu, damarlarda biriken fazla amino asitleri vücuttan atar. Maydanoz düzenli tüketildiğinde kalp krizi riskini arttıran homosistein miktarını azaltır.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Yapılan araştırmalara göre maydanoz kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcıdır. Ancak araştırmalar hala devam ediyor.

İDRAR SÖKTÜRÜR

Maydanoz suyu idrar yollarında neden olabilecek kötü bakterileri temizler. İçeriğindeki flavonoglikozidinler sayesinde idrar söktürücü etki sağlar. Özellikle böbrek taşı ve böbrek kumu olan hastaların taş ve kum dökmesinde çok faydalıdır.

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİR

Maydanoz içerisinde bulunan klorofil ağızda oluşan kokuyu giderir. Nefesin tazelenmesinde etkili oluyor.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

Maydanoz A vitamini bakımından zengin bir besin olduğundan göz sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ AZALTIR

Maydanoz yüksek oranda C vitamini içerdiğinden kolajen üretimini arttırıyor. Hücre yenilenmesini destekleyen maydanoz suyu, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltıyor.

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

CİLDİ TAZELER

Sağlıksız çalışan karaciğer cildin tazeliğini, canlılığını giderir ve yorgun görünmesine neden olur. Maydanoz ise vücudu kimyasallardan arındırır ve karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böylece cildin daha taze, genç ve canlı görünmesinde etkin rol oynar.

KANSIZLIĞA ENGEL OLUR

Maydanoz içeriğindeki klorofil maddesi, demir, folik asit ve C vitamini sayesinde kanı arttırır ve kansızlığı önler.

ÖDEM ATTIRIR

Maydanoz suyu toksinlerin vücutta vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Vücutta oluşan ödemler sonucunda vücut şişiyor. Eğer ödemleriniz kilolu olmanıza neden oluyorsa maydanoz suyu tüketerek zayıflayabilirsiniz.

REGL DÖNEMİNDEKİ AĞRILARI GİDERİR

Maydanoz suyu, adet dönemlerinin düzenli olmasında oldukça faydalıdır. Maydanoz suyu regl döneminde ağrı kesici görevi görür ve akıntıyı azaltır.

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

FRENK MAYDANOZUN FARKI NEDİR?

Frenk maydanozu, normal maydanozdan farkı daha dayanıklı olması. Cam bir saklama kabının içinde uzun süre bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilir. Aromatik kokulu frenk maydanozu, hafif yemeklerde aroma vermek için kullanılır. Frenk maydanozunun faydaları şöyle;

Frenk maydanozu ile hazırlanan lapa, emziren kadınların göğüs uçlarında meydana gelen iltihaba karşı oldukça faydalı.

Frenk maydanozunun bir diğer faydası karabaş otu gibi merhem yapılarak egzama yaralarına sürülebilir. Yaralanmalarda kullanılan bu merhem yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Frenk maydanozu, toz haline getirilen tohumları ile birlikte içildiğinde iştah açar, hazımsızlığa iyi gelir ve mideyi rahatlatır. Aynı zamanda soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara karşı ilaç olarak tüketilebilir.

Maydanoz suyunun şifası şaşırtıyor! İşte maydanoz suyunun faydaları…

MAYDANOZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Maydanoz yüksek seviyede klorofil ve bir flavonoid olan apigenini içerir. Apigenin anti kanser özellikte olmasının yanı sıra anti inflamatuar ( iltihap karşıtı) ve antioksidandır. Birçok maydanoz çeşidi bulunur. Ancak en yaygın kullanılan çeşitler kıvırcık maydanoz ve İtalyan veya düz yapraklı maydanozdur. Düz yapraklı maydanoz şekil ve boyut olarak kişnişi andırır. Kıvırcık maydanoz ise daha parlak yeşil yapraklara sahiptir. İtalyan maydanoz acımsı ancak daha aromatik ve lezzetlidir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.