29 Kasım 2021, Pazartesi 10:52

Medeniyetin beşiği Mezopotamya nerededir? Mezopotamya illeri nelerdir?

Medeniyetin beşiği Mezopotamya nerededir? Mezopotamya illeri nelerdir?

Tarihi ve kültürel açıdan çok zengin olan bir bölgedir Mezopotamya… Sümerler, Akadlar, Babiller, Asurlular ve Aramiler gibi Dünya’nın en tanınmış kavimlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmıştır. Mezopotamya, verimli bir topağa sahip olduğundan ve uygun iklim şartları nedeniyle göç yapanların uğrak yeri olmuştur. Birçok farklı kültür ve halk Mezopotamya bölgesinde yaşamış ve Mezopotamya’nın medeni olarak gelişmesine yol açmıştır. Mezopotamya’da birçok medeniyet geliştiğinden bu bölge Medeniyetler Beşiği olarak tanımlanmıştır.

Mezopotamya Nerededir?

Mezopotamya Yunanca bir terimdir. Mezopotamya “Beyt Nahrin” ismi ile de bilinir. Mezopotamya kelime anlamıyla “iki nehir arasında kalan” bölge manasına gelir. Orta Doğu’da Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alan bir bölgedir. Mezopotamya günümüzde; Irak, kuzeydoğu Suriye, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve güneybatı İran topraklarını kapsar. Mezopotamya topraklarının batı kısmında Basra Körfezi, Arabistan Çölü ve Suriye Çölü, güney kısmında ise Basra Körfezi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Medeniyetlerin Beşiği olarak isimlendirilen Mezopotamya hem kültürel hem de tarihi açıdan zengin bir yerdir. Mezopotamya, medeniyet açısından Dünya’nın diğer bölgelerine nazaran daha hızlı gelişmiştir. Mezopotamya’da medeniyetin gelişmesinin en büyük nedenleri; verimli toprağa sahip olması, coğrafi konumu ve kültürel mirasa sahip olmasındandır.

Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer alan Mezopotamya Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam gibi köklü ve büyük medeniyetlerin doğup geliştiği bir bölgedir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mezopotamya Medeniyetler Beşiği olarak tanınmaktadır.

Türkiye’deki Mezopotamya İlleri Nelerdir?

En çok merak edilen konulardan biri de Mezopotamya illeridir. Türkiye’de Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mezopotamya illerini sizler için derledik. Tarihi ve kültürüyle dünyanın incisi olan Mezopotamya illeri şunlardır;

  • Adıyaman
  • Batman
  • Diyarbekir
  • Gaziantep
  • Kilis
  • Mardin
  • Siirt
  • Şanlıurfa
  • Şırnak

Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir?

Mezopotamya birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve birçok uygarlığın gelişmesini sağlamıştır. Mezopotamya uygarlıkları tarihteki en önemli ve köklü uyarlıklardan oluşmaktadır. Mezopotamya uygarlıkları şu şekildedir;

1) Hititler

2) Lidyalılar

1) Persler

2) Sümerler

3) Akadlar

4) Asurlular

5) Babiller

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT