17 Mayıs 2021, Pazartesi 16:12

Medulla Spinalis (Omurilik) Nedir Ne İşe Yarar

Medulla Spinalis (Omurilik) Nedir Ne İşe Yarar

Omurilik, beyin ve vücudun geri kalanı arasında elektrik sinyalleri taşıyan bir sinir demetidir.Omuriliğin diğer adı “MedullaSpinalis”’dir. Omurilik, insan anatomisinin önemli bir parçasıdır . Omurilik, omurga denilen kemik yapının içinde bulunur. Omurilik, beyin ve vücudun geri kalanı arasında gelen ve giden mesajları taşıyan sinirlerden oluşur. Omuriliğin uzunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı tahminlere göre , kadınlardaki omurilik yaklaşık 43 cm (cm), erkeklerdeki omurilik ise yaklaşık 45 cmdir.

Omurilik (MedullaSpinalis) Nedir?

Omurilik, merkezi sinir sisteminin oldukça organize ve karmaşık bir parçasıdır. Beyin ve omurilik vücudunuzun merkezi sinir sistemidir. Beyin ve omurilik birlikte hareket ederler. Omurilik, beyin ve vücudun geri kalanındaki sinirler arasındaki bağlantıdır. Beyin, vücudunuzun komuta merkezidir ve omurilik, beyin tarafından vücuda ve vücuttan beyne gönderilen mesajların iletildiği yapıdır.

Omurilik ve beyinle birlikte merkezi sinir sistemini oluşturur. İnanılmaz derecede karmaşık bir sinir ağıdır. Omurilik, 33 kemikten oluşan vertebral kanalın içinde topluca çevrelenen 31 önemli sinirden oluşan bir demettir. Beyin ile vücudun geri kalanı arasındaki duyusal, motor ve otomatik sinyallerden sorumludur. Omurilik üç bölümden oluşur: servikal (boyun), torasik (göğüs) ve lomber (alt sırt) bölgeler.

Omurilik (MedullaSpinalis) Ne İşe Yarar?

Omurilik hareket etme,  sıcak ve soğuğu hissetme, kollarınızın ve bacaklarınızın konumunu hissetme, kan basıncını, kalp atış hızını ve vücut ısısını kontrol etme, nefes alma, idrara çıkma (işeme) ve bağırsak hareketleri gibi bedensel işlevleri kontrol etme gibi çeşitli fonksiyonlardan sorumludur.

  1. Omuriliğin birincil rolü, beyin ve vücudun geri kalanı arasında duyusal, motor ve otonomik mesajları iletmektir
  2. Omurilik, istemli ve istemsiz hareketleri, yani ayağa kalkma (gönüllü) ve nefes almayı (istemsiz) kontrol eder.
  3. Omurilik, vücudun işleyişinin çeşitli yönlerinde hayati bir rol oynar. Omuriliğin temel işlevleri şunlardır
  4. Beyinden sinyal taşımak : Omurilik, beyinden hareketi ve otonom fonksiyonları kontrol eden sinyalleri alır.
  5. Beyne bilgi taşıma : Omurilik sinirleri vücuttan beyne dokunma, ve ağrı gibi mesajlar iletir.
  6. Reflekslerde görev alır: Omurilik, istemsiz ve hızlı bir şekilde yapılan tüm refleks eylemlerini kontrol eder. Omurilik ayrıca, tüm gönüllü refleksleri de kontrol eder.

Omurilik (MedullaSpinalis) Hasarı Nedir?

Omurilik, beyni ve omuriliği vücudun diğer kısımlarına bağlayan 43 çift duyusal ve motor sinirden oluşan periferik sinir sistemi ile sinirlerin ana merkezi gibidir. Şaşırtıcı olan, çok kırılgan olmaları ve kolayca zarar görebilmeleridir.Omurga omuriliği sarar ve korur. Travmatik yaralanmalar, enfeksiyonlar ve hastalıklar gibi sorunların bir sonucu olarak omurilikte hasar meydana gelebilir. Omuriliği etkileyen rahatsızlıkların tedavisi genellikle fizik tedaviyi içerir ve ayrıca ilaç ve / veya ameliyatı da içerebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT