Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-02-21 10:30:00 | Son Güncelleme : 2023-02-21 10:36:18

Melisa çayı faydaları neler? Tansiyona iyi gelir mi? Nasıl demlenir?

Google News

Melisa çayı faydaları fazla olan bir bitkidir. Bu faydalar saymakla bitmiyor. Bundan dolayı herkesin favori bitki çayı olma yolunda hızla ilerliyor.

Melisa çayı faydaları neler? Tansiyona iyi gelir mi? Nasıl demlenir?

Melisa çayı demlemek için kullanılan melisa otu, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişiyor. Yaz aylarının son dönemlerinde açtığı beyaz çiçeklerle ve limona benzer kokusuyla gönülleri yumuşatır. En çok melisa çayı olarak tüketilen bu ot, yağ, krem ve kapsül formlarıyla da kullanılıyor. Melisa otuna bal bitkisi, mavi balsam, tatlı balsam ve oğulotu isimleri de veriliyor.  

Ülkemizde ilk çağlardan beri arıcılıkta kullanılan melisa otu, birçok özellik içeriyor. Hazmettirici, yatıştırıcı, terletici, gaz söktürücü ve antiseptik özellikleri de insanlar tarafından önemsenen özelliklerindendir. 

Melisa çayı faydaları fazla olan bir bitki çayıdır. Antiviral, antimikrobiyal ve antioksidan işlevleriyle tamamlayıcı tıpta yer alıyor.

Melisa çayı faydaları neler? Tansiyona iyi gelir mi? Nasıl demlenir?

MELİSA ÇAYI NEYE İYİ GELİR? 

Adını aldığı bitkinin yapraklarından elde edilen melisa çayı, sade veya limonla birlikte tüketiliyor. Bu çayın faydaları ve iyi geldiği durumlar şöyle: 

 • Uçuk ve ağız içi yaralarının iyileşmesi gibi antiseptik özellikler gösteriyor. 
 • Sedatif özelliği olduğu için vücudu sakinleştirici bir his veriyor. 
 • Böcek veya sinekleri öldürücü özelliğiyle yazları işe yarıyor. 
 • Melisa çayı faydaları arasında antiseptik özellik de yer alıyor. Ciltteki mantar ve egzama gibi sorunlarda destek sağlıyor. 
 • Depresyon, stres, uykusuzluk, gerginlik gibi sorunlara iyi geliyor. 
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunuyor. 
 • Bağırsak hareketlerini düzenleyerek hazımsızlığı azaltıyor. 
 • Doğal bir ilaç etkisi ile ağrı kesici ve ateş düşürücü görevi görüyor. 
 • Melisa çayı tansiyon için de önemli bir dengeleyici kabul ediliyor.  
 • Hafızayı güçlendirmesi sayesinde konsantrasyonu artırıyor. 
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarının düzelmesinde yardımcı oluyor. 
 • Sancılı regl dönemi geçirenler için ağrıyı hafifletiyor. 
 • Sivilce oluşumunun önüne geçerek sağlıklı cildi kazanmaya yardım ediyor. 
 • Güneşin zararlı etkilerine karşı dayanıklı hale getiriyor. 

Melisa çayı faydaları açısından önemli bitli çayı formlarındandır. Bu sebeple birçok kişi tarafından sevilmesi de çok doğal. Bu yüzden melisa çayı demleme yöntemlerini bilmeli, ölçili bir şekilde bu çayı tüketmelisiniz.

MELİSA ÇAYI NASIL DEMLENİR? 

Melisa otu çayı faydaları oldukça fazla olan bir besindir. Bu yüzden mutlaka ihtiyacınız olan anlarda bu çayı tüketmelisiniz. Peki, melisa çayı nasıl demlenir, doğru demlenme yöntemi nedir? 

Melisa çayı demlemek için iki yöntem var. Birincisi kolay yoldan, hızlı bir şekilde tüketmek için hazır poşet çay demlenerek yapılan türdedir. Bunun için bir fincan kaynamış su içinde poşet çayınızı 2 ila 3 dakika süreyle demleyebilirsiniz. 

En doğal yöntem olarak kabul edilen bir diğer yöntem de kurumuş melisa otunu demlemektir. Bunun için ihtiyacınız olan 1 fincan suyu kaynatmaktır. Ardından kaynamış suya 1 çay kaşığı kurutulmuş melisa ekleyerek demlenmesini bekleyin. 5 ila 6 dakika bekledikten sonra çayınız demlenmiş olacak. Çayınızı bir süzgeçten geçirerek bardağınıza alabilir, isteğinize göre tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. 

Melisa çayı faydaları neler? Tansiyona iyi gelir mi? Nasıl demlenir?

MELİSA ÇAYI GÜNDE NE KADAR TÜKETİLMELİ? 

Bu çayın günde iki bardaktan fazla tüketilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmuyor. Bu nedenle günde 2 kere içmek istediğinizde sabah ve akşam yemekten sonra içilmesi tavsiye ediliyor. 

Melisa çayı faydaları bilinen çaylardandır. Bu yüzden düzenli tüketmek isteyebilirsiniz. Fayda görmek için 10 gün içilmesinin ardından 1 hafta ara vermeniz gerekiyor.  Sonra tekrar içmeye başlayabilirsiniz. Bu döngü böyle ilerlemeli. 

İlaçlarla tepkimeye girmesini önlemek için doktorunuza danışmanızda yarar bulunuyor. Özellikle tansiyon ve antidepresan ilaçlarını tüketiyorsanız, melisa çayıyla aynı anda tüketmemeye özen gösterin. 

MELİSA OTU NEREDE YETİŞİR? 

Bu güzel çayı demlemek için kullanılan melisa otu Akdeniz ikliminde yetişiyor. Yaz aylarında bazı bahçelerde görülebilen melisa otu ile enfes çayınızı hazırlayıp birçok faydasını bünyenizde hissedebilirsiniz.  

Anavatanı Güney Afrika olan melisa otu nerede yetişir diye soranlara Güney Avrupa’da ve Akdeniz’de yaygın olarak rastlandığını da belirtelim. Türkiye’de melisa otu Akdeniz, Marmara ve Ege’de yetiştiriliyor. Melisa otu yetiştiren bahçeler genelde bu bölgelerde bulunuyor. 

 

Kaynak : Mavi Kadın
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.