10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:40

Memede Acı Nasıl Geçer? 5 Doğal Yöntem

Memede Acı Nasıl Geçer? 5 Doğal Yöntem

Meme ucu ağrısı ve memede acı özellikle kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur.

Meme ucu ağrısı ve memede acı özellikle kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Kadınların yaklaşık üçte ikisi ömürlerinde bir kez de olsa meme ucu ağrısı yaşamışlardır. Meme ucu ağrısı ve acısı en çok emziren annelerde görülür. Meme ucu ağrısının diğer nedenleri arasında yanlış sütyen seçimi, meme iltihabı, pamukçuk, cilt enfeksiyonu ve meme kanseri yer alır.

Meme ve meme ucu ağrınız ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa aşağıdaki yöntemler derdinize deva olacaktır.

Aloe vera jel

Aloe vera jel, göğüs ağrısını tedavi etmek için kullanılabilecek, doğal ağrı kesicilerdendir. Aloe vera yaprağını ortadan kesip içindeki jeli çıkarın ve göğüs bölgenize ve meme ucuna sürüp kurumaya bırakın. Kuruduğunda suyla yıkayıp havluyla kurulayın. 3-4 gün boyunca günde birkaç kez bu uygulamaya devam edin. Emziren anne olarak meme ucuna aloe vera jeli sürdükten sonra yıkamadan emzirmeyin, bebekte ishale neden olabilir.

Buz

Buz da göğüs ağrısına ve şişliğine deva olabilecek maddelerdendir. Buz küplerini pamuklu beze sarın ve bu bezi 3-4 dk göğüs ucunuza tutun. Gün içinde çeşitli kereler bunu tekrar edin.

Calendula bitkisi (Aynı Safa Bitkisi)

Aynı safa bitkisi, antibakteriyel özellikleri sayesinde meme ucu ağrısının belirtilerinden olan şişlik, iltihap ve acıyı gidermeye yardımcı olacaktır. Birkaç tane aynı safa çiçeğini ezip, göğüs ucu ağrısı olan yere uygulayıp kurumaya bırakın. Bir diğer alternatif de, eşit oranda zeytinyağı ve aynı safa bitkisi yağını karıştırıp göğüs ucunda ağrı olan yerlere sürün. Ağrı tamamen geçene kadar, günde iki üç kez iki yöntemden birini uygulayın.

Papatya

Papatya, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde meme ucu ve meme ağrınıza deva olacaktır. 1 su bardağı sıcak suya 2 adet papatya sallama çayı atıp 10 dk demleyin. Ardından çay poşedini sudan çıkarıp sıkın ve meme uçlarına bırakıp 3-5 dk bekletin. Emziren anneyseniz bebeğinizi emzirmeden memeyi yıkayın. Ayrıca günde 2 kez papatya çayı içmeye de devam edin.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antigungal olmasının yanı sıra acıyan göğüs uçlarının tedavisinde yardımcı ve iyileşme süresini kısaltan antiseptik özelliklere sahiptir. Bir bardak ılık suya birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Bir parça pamuğu bu suya batırın, meme ucuna uygulayıp kurumaya bırakın. Alternatif olarak bir yemek kaşığı zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı katıp meme ucuna sürüp kurumak üzere bırakın. Kuruyunca suyla yıkayıp, havluyla kurulayın. Günde iki üç kez meme başı ağrısı geçene kadar tekrarlayın.

Not:Doktorunuza danışmadan hiç bir yöntemi denemeyin.

Meme Ucu Ağrısı Ve Yanmasının En Önemli 15 Nedeni Tıklayınız

Mastit Oldum Nasıl Geçer? Mastit (Meme İltihabı) Doğal Tedavi Yolları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Feyza

  Göğüs ucunda yanma var ve bide bazen acıyor ne yapmam gerekiyor

 2. Ayse

  Hanimlar hamile oldugunu bilmeden tarlusal kullandim mi ne olur bilen varsa yardimci olsun

 3. Ayse

  Adet olamıyorum napmamlazim acaba

 4. Misafir

  Nasıl

 5. Filiz

  Adet sokturucu ictim ama 3 gun gecti gelmedi

 6. emine

  bende kist var sol yumurtalikta adet çok geç oluyorum bir ay in beş günde tedavi oluyorum ama adetim hiç düzelme yok ne yapmaluyim yaşım daha 22

 7. emine

  Memede acı neden olur? ayrıca bende kist var sol yumurtalikta adet çok geç oluyorum bir ay in beş günde tedavi oluyorum ama adetim hiç düzelme yok ne yapmaluyim

 8. Mavikadın web sitemize hoş geldiniz efendim. Memede acı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu makalenin sonunda tıklayınız yazan ilgili makalede nedenlerini okuyabilirsiniz. Kist için soğan kürü çok etkilidir. Doktorunuza danışıp uygulamanızı tavsiye ederiz.

 
 
KAPAT