27 Mayıs 2019, Pazartesi 02:04

Memede Fibroadenom Ağrı Yapar mı Küçülür mü Ne Zaman Alınmalı

Memede Fibroadenom Ağrı Yapar mı Küçülür mü Ne Zaman Alınmalı

Fibroadenom Nedir?

Fibroadenom iyi huylu bir meme tümörüdür, kadınların memesinde meydana gelir, ele gelen yumru şeklinde hissedilir, kanserli değildir. Fibroadenom genellikle 15 ve 35 yaş arası kadınlarda görülür.

Fibroadenomlar boyut bakımından çeşitlilik gösterir ve göğüs dokusunun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Yaklaşık olarak kadın nüfusunun %9’u fibroadenoma sahiptir.

Fibroadenom Neden Olur?

Fibroadenomun sebebi belirsizdir. Birçok faktörün fibroadenom geliştirme riskini arttırdığı düşünülmektedir. Bu faktörler şunlardır:

 1. Östrojen tedavisi veya diğer hormon tedavileri
 2. Hamilelik
 3. Emzirme
 4. Doğum kontrol hapı kullanımı
 5. Koyu ten
 6. Yüksek sosyoekonomik statü
 7. Düşük vücut kitle indeksi (BMI)
 8. Hiç veya az sayıda tam zamanlı hamilelikler

Fibroadenom Belirtileri

Fibroadenom genellikle göğüste sert dokulu yumru olarak hissedilir, deri altında kolaylıkla hareket eder. Fibroadenomlar genellikle ağrısızdır ancak özellikle adet döneminden önce hassas ve ağrılı olabilirler.

Fibroadenom Türleri

Basit Fibroadenom

Çoğu fibroadenom 1-3 cm boyutundadır ve basit fibroadenomlar olarak adlandırılır. Mikroskop altında bakıldığında basit fibroadenomların hepsi aynı gözükecektir. Basit fibroadenomlar gelecekte göğüs kanseri riskini arttırmaz.

Kompleks Fibroadenom

Bazı fibroadenomlar kompleks fibroadenom olarak adlandrılır. Bunlara mikroskop altında bakıldığında hücrelerin bazıları farklı özelliklere sahiptir. Kompleks fibroadenoma sahip olmak gelecekte göğüs kanseri riskini oldukça az şekilde arttırabilir.

Dev veya Genç Fibroadenom

Nadiren fibroadenom 5 cm’den fazla büyüyebilir ve dev fibroadenom olarak adlandırılır. Ergen kızlarda bulunan ise genç fibroadenom olarak adlandırılır.

Fibroadenom Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz öncelikle temel fiziksel muayene yapacaktır. Bu her ikisi göğsünüzü de anormallik veya tümörler için kontrol etmeyi kapsar. Yaşınız gibi faktörlere bağlı olarak doktorunuz şu testleri isteyebilir:

 1. Göğüs ultrasonu
 2. Tanısal mamografi. Mamografi göğüs dokunuzdaki şüpheli bölgelerin görüntüsünü (mamogram) üretmek için röntgeni kullanır. Fibroadenom mamogramda düz, yuvarlak köşeli ve uzak göğüs dokusunu çevrelemiş şekilde görünebilir.
 3. Göğüs Ultrasonu. Bu teknoloji göğüs içinin görüntüsünü üretmek için ses dalgalarını kullanır. Doktorunuz eğer yoğun göğüs dokusuna sahipseniz göğüs yumrusunu değerlendirmek için mamograma ek olarak göğüs ultrasonu tavsiye edebilir.

Fibroadenom Nasıl Tedavi Edilir?

 1. Birçok vakada fibroadenomlar zararsızdır ve hiçbir tedavi gerektirmezler.
 2. Eğer küçük fibroadenoma sahipseniz, doktorunuz hemen ortadan kaldırmak yerine yumrunun büyümesini veya küçülmesini görmek için beklemeyi tavsiye edebilir.
 3. Fibroadenomlar büyükse veya kişide endişeye sebep oluyorsa, ameliyatla alınabilir ancak bu nadirdir. Çoğu fibroadenom zaman içinde büyümeyi durdurur.
 4. Fibroadenomu olan kadınların fibroadenomlarda büyüme olmadığından emin olmak için düzenli göğüs muayenesi veya görüntüleme testleri yaptırması önemlidir. 
 5. Bazen bir veya daha fazla yeni fibroadenom ameliyatla alındıktan sonra büyüyebilir. Bu başka bir fibroadenom oluşumu anlamına gelir – eskisinin geri geldiği anlamına gelmez.

Fibroadenomun Ameliyatla Alınması

Operasyonun kapsamı fibroadenomun boyutuna bağlıdır. Ameliyat genellikle genel anestezi ile gerçekleştirilir. Kişiler aynı gün içinde eve döner. Fibroadenomun alındığı yerde yara izi olacaktır.

Cerrahınızın fibroadenomu almak için kullanabileceği birçok teknik vardır, bunlar:

 1. Kriyoablasyon (yumruyu dondurarak yok etme)
 2. Perkütanöz Eksizyon (Tümörü iğne ile alma)
 3. Tümörü cerrahi şekilde çıkarma veya kesme

Fibroadenom Zararları Nelerdir, Meme Kanseri Yapar mı?

Meme kanseri riski: Basit fibroadenomu olan kadınlar az oranda göğüs kanseri riskine sahiptir – Kompleks fibroadenomlar basit olanlara göre bir miktar daha fazla risk artışı gösterir.

Psikolojik problemler: Sürekli meme kanserine yakalanma korkusu, tümörün iyi huylu olduğu teşhis edilse bile, psikolojik ve duygusal kargaşaya neden olur ve depresyon veya anksiyete bozukluklarına yol açabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT