21 Haziran 2021, Pazartesi 13:45

Meniere Hastalığı Nedir Ne Zaman Geçer Bitkisel Tedavi Yöntemi

Meniere Hastalığı Nedir Ne Zaman Geçer Bitkisel Tedavi Yöntemi

Meniere hastalığı ( meniere sendromu) iç kulak hastalığıdır. Hatalığın nedeni bilinmemekle beraber sadece tek kulağı etkiler veya iki kulağı da etkileyebilir. Meniere hastalığının belirtileri şiddetli baş dönmesi yani vertigo, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk hissi, kulakta basınç ve işitme kaybıyla seyreder. Ancak herkeste aynı belirtiler görünmeyebilir. Ayrıca bazı hastaların kulakları ağrıyabilir veya baş dönmesiyle birlikte kusma ve mide bulantısı yapabilir.  Bu belirtiler nöbet halinde tekrarlayabilir ve ne kadar süreceği belli olmaz. Bazen birkaç dakika ve birkaç saat şeklinde bazen de günler sürebilir. Kimi hastalarda kendiliğinden geçen meniere hastalığı, bazı hastalarda çok uzun sürebilir hatta işitme kaybına bile neden olabilir. Bu nedenle tanı koyulması ve tedavi edilmesi için Kulak-Burun-Boğaz bölümünden randevu alınmalıdır. Genellikle 40 ila 70 yaş arasını etkileyen bu sendrom, nadir de olsa çocuklarda da görülebilir.

Meniere Hastalığının ( Meniere Sendromu) Belirtileri Nelerdir?

Meniere hastalığı yaşayan hastalar aşağıda belirtilen septomları yaşarlar. Bazı kimseler dört belirti birden yaşarken bazı kimseler de tek bir belirti yaşayabilir. Bu belirtiler birkaç dakikalık yaşandığı gibi bazen günlerce ve aylarca sürebilmektedir. Eğer bu gibi şikayetleriniz var ise kalıcı işitsel kaybına neden olmadan doktora görünmelisiniz.

Meniere hastalığının 4 semptomu vardır. Bunlar; Vertigo, işitsel dolgunluk, tinnitus (kulaktan ses gelmesi) ve işitme kaybıdır.

Vertigo ( tekrarlayan şiddetli baş dönmesi):

  • Aniden ortaya çıkar.
  • Şiddetli bir baş dönmesi ve baş dönmesi atakları seyreder.
  • Mide bulantısı, baş ağrısı, ayakta duramama ve dengesizlik hatta bayılma gibi sağlık sorunlarına neden olur.

İşitsel dolgunluk:

  • Bu dolgunluk hissi, vertigo atağı yaşayan hastalarda hissedilir. Genelde şiddetli baş ağrısı başladığında kulakta rahatsız edici bir baskı hissedilir.

Tinnitus:

  • Kulakta hışırtı sesleri, uğultu ve çınlama meydana gelir.

İşitme kaybı:

Şiddetli baş ağrısı çoğunlukla dalgalı işitme kaybına neden olur. Meniere hastalığı ilerledikçe işitme kaybı da kalıcı hale gelebilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktora görünmelidir.  

Meniere Hastalığı ( Meniere Sendromu) Neden Olur?

Meniere hastalığının (meniere sendromu) henüz nedeni bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre iki tahmin bulunmaktadır.

İlk tahmin, iç kulakta sıvının (endolenfatik hidrops ) birikmesi hassas sinir uçlarını rahatsız eder ve işitme bozukluğuna neden olur. İkinci tahmin, iç kulaktaki küçük arterlerde oluşan kan akışının oksijen eksikliğine neden olmasıyla meniere sendromu meydana gelir.  

Meniere Hastalığı Diyeti Nasıl Yapılır?

Araştırmalar göre meniere sendromu yaşayan hastaların %70’i beslenmelerine ve yaşam tarzına dikkat ederek meniere belirtilerinin azaldığını dile getirmiştir. Meniere hastalığının önüne geçmek için şunlara dikkat edilmelidir;

Besinlerin yağ oranlarına ve kolesterol oranını azaltmalı.

Günlük besinlerinde tuz miktarına dikkat etmeli, fazla tüketmemeli zira vertigo ataklarını tetikler. (Günlük 2000 mg. tüketilebilir.)

Alkol, enerji içeceği, kafein ve sigara alışkanlığı var ise içmemeli, bırakmalı.

Su tüketimine dikkat etmeli, gerekirse su içmek için alarm kurmalı.

Günlük düzenli bir şekilde egzersiz veya 15-20 dakika yürüyüş yapmalı ve kilo dengede tutulmalı.

Uyku düzenine dikkat etmeli, çok az veya çok fazla uyumaktan kaçınmalı.

Gün içinde gerek özel hayatında gerekse iş hayatında vertigo ataklarını etkileyen sıkıntı, gerginlik ve stres yapmamalı.

Kırmızı turp, tereyağı, şalgam, incir, yerfıstığı, balkabağı, pancar, çilek vb. gıdalar çok tüketilmemeli. (Haftada 1-2 defa tüketilebilir)

Meniere Nasıl Tedavi Edilir?

Meniere hastalığının spesifik bir tedavi yöntemi yoktur. İşitme testi ve kulağın denge kısmına yönelik vestibüler testler ile teşhis edilir. (Vestibüler testler kulağın içerisine sıcak veya soğuk su dökülerek iç kulağın uyarılıp uyarılmamasına bakılır. Eğer iç kulak uyarılırsa kulak normaldir.) Doktor hastaya yağ ve tuz oranına dikkat etmesi gerektiğini söyler. Ayrıca çay, kahve ve çikolata isteği meniere hastalığının ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Meniere Bitkisel Tedavi Yöntemi

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu meniere hastalığının bitkisel çözümü için Ginko Biloba yaprakları özünden hazırlanan bitkisel ilaçları önermektedir. Ghinko en eski ağaç türlerinden olup, meniere hastalığıyla alakalı septomları azaltır ve kan dolaşımını iyileştirdiği için kulaktaki çınlamayı veya tıslama sesini azaltabilir. Ginkgo biloba hastalık üzerindeki etkisi tartışmalıdır çünkü bazı araştırmalar olumlu sonuç verdiğini gösterirken bazıları etkisiz olduğunu göstermiştir. Bazı araştırmacılar etkisiz olduğunu söylese de bazıları olumlu sonuç verdiğini meniere hastalığının belirtilerini azalttığını söylemektedir.  Ayrıca bu rahatsızlık için sıkça flavonoid içeren meyve ve sebze tüketilmelidir. (Flavonoid sağlık için çok faydalıdır. Hücrelerin zarar görmesini engeller. Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT