2021-10-12 17:42:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:28

Menopoz döneminde alınan kiloları vermek için 7 tüyo

Kadınlarda menopoz döneminde birçok sebepten ötürü kilo artışı meydana gelir. Bu kiloları vermek ve kilo alımının önüne geçmek de bir hayli zordur. Ancak ne kadar zor olsa da yaşam tarzında yapacağı birtakım değişikliklerle kilo vermek mümkündür.

Menopoz döneminde alınan kiloları vermek için 7 tüyo

Kadınlarda ergenlik döneminde başlayan adet kanamasının son bulmasına menopoz denir. Menopoz döneminde kadınların hormonlarında birtakım değişiklikler görülür. Bu dönemde östrojen hormonunun azalmasıyla yağ dokusunda artış, kas dokusunda da ise azalma görülür. Kas dokusunun azalmasıyla metabolizma yavaşlar bunun beraberinde kilo almak daha kolay bir hale gelir. Aynı zamanda kişinin alışkanlığı gereği aynı yemek yeme düzenine devam etmesinin sonucunda da yağ oranında artış görülür ve bu da kilo alımına sebep olur. Bu dönemde kilo vermek yahut kilo alımının önüne geçmek isteyen kadınlar için bazı öneriler verdik. Bu öneriler doğrultusunda kişi kilo kontrolünü sağlayabilir ve kilo vermeyi kolay bir hale getirebilir.

Menopoz Döneminde Alınan Kilolar Nasıl Verilir?

Menopoz döneminde; değişen hormonlar, beslenme düzeni, yaşam tarzı ve genetik faktörler kadınların bu dönemde kilo almasına yol açan faktörlerdir. Özellikle genetik yatkınlığı olan kadınlar bu dönemde oldukça fazla kilo alırlar. Aldıkları kiloyu geri vermek isteyen ve sabit kilosunu korumak isteyen kadınlar için, bazı tüyolar verdik. Menopoz döneminde alınan kilolar nasıl verilir sorunun cevabını buyurun birlikte okuyalım;

1) Yürüyüş Yapın

Menopoz döneminde alınan kilolardan kurtulmak için; kadınlar günlük yürüyüş yapmalıdır. Her gün yarım saat kadar orta tempolu yürüyüş yapmak hem kilo vermeye yardımcıdır hem de kilo almanın önüne geçer. Yürüyüş esnasında yorulduğunuzu anladığınızda bir müddet dinlenmeli ve tempolu yürüyüşten kaçınmalısınız. 

2) Bolca Meyve ve Sebze Tüketin

Günün ara öğünlerinde meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Meyve ve sebze tüketimi vücuttaki kasların kuvvetlenmesini sağlar. Aynı zamanda gün içerisinde meyve ve sebze tüketimi hem menopoz semptomlarını azaltır hem de kilo vermeyi destekler.

3) Yeşil Çay Tüketin

Menopoz döneminde alınan kiloları geri vermek için gün içerisinde yeşil çay yahut kahve tüketin. Kahve ve yeşil çay, hem kişiye tokluk hissi verir hem de yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi sağlar.

4) Az Ama Öz Beslenin

Gün içerisinde 2 öğün yemek yerine 2 öğünde yiyeceğiniz miktarı 5-6 öğüne bölüştürün. Böylece sindirim sisteminiz sık çalışarak daha fazla enerji harcamanızı sağlar. Fazla enerji harcanması da kilo vermeyi daha da kolaylaştırır. Aynı zamanda gün içerisinde sık öğün araları yaptığınızdan dolayı açlık hissiniz de daha az olacaktır.

5) Protein Ağırlıklı Beslenin

Pasta, hamur işi gibi şekerli gıdalardan uzak durun. Bunun yerine protein içeriği fazla olan besinleri yani et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi besinleri tüketmeye özen gösterin. Protein ağırlıklı beslenmek tokluk hissini arttırır ve aynı zamanda iştahı bastırır.

6) Günlük Sıvı Alımını Arttırın

Hem vücudun sağlığı hem de kilo vermeyi kolaylaştırmak için gün içerisinde bol bol su tüketin. Günde 2,5-3 litre su içmeye özen göstererek, kilo vermeyi destekleyebilirsiniz.

7) Diyetisyene Başvurun

Bu dönemde yeri geldiğinde iştahınız açılır yeri geldiğinde iştahınız bir anda kapanabilir. Bu da bir anda kilo artışına neden olur. Yemek yerken kendinize hakim olamıyor çok fazla kaçırıyorsanız diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Menopoz Döneminde Kilo Almak Normal Mi?

Kadınların menopoz döneminde yaşadığı ortak sorunlarda biri de aniden fazla kilo alımıdır. Hatta öyle ki kilo problemi yaşamayan kadınlar bile bu dönemde değişen hormonlarda birlikte kilo almaya başlayabilir. Menopoz döneminde; değişen hormonlar, yaşın ilerlemesi, kişinin genetiği yahut yaşam tarzı da kişinin bu dönemde kilo almasını tetikleyen etkenlerdir. Bu etkenler doğrultusunda menopoz döneminde kilo almak normaldir.

Menopoz döneminde östrojen seviyesinde önemli derecede azalma meydana gelir. Östrojen hormonunun azalması ani kilo artışına neden olmaz. Ancak vücudun özellikle karın ve kalça bölgesinde, ve vücudun tamamında yağ dokusunun artmasına neden olur.

Mavi Kadın