27 Kasım 2020, Cuma 02:58

Mercimek Çorbasının Faydaları Ve Besin Değeri

Mercimek Çorbasının Faydaları Ve Besin Değeri

Mercimek Çorbasının Faydaları Nelerdir Yanına Ne Gider?

Başta kış ayları olmak üzere soframızdan eksik olmayan mercimeğin faydaları saymakla bitecek gibi değil. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu harika çorba içerdiği fosfor, manganez, bakır, çinko, demir gibi vitamin ve minerallerle hem sindirim sistemi hem de bağışıklık sistemi sağlığımız için çok büyük önem arz ediyor. Tüm bunların yanı sıra gündelik hayatın verdiği yorgunluk hissinden arınmamızı sağlayarak daha enerjik ve aktif olmamıza yardımcı olmaktadır. Tüm bu faydaları göz önüne alındığında sağlıklı ve zinde kış günleri için mercimek çorbası vazgeçilmezdir.

Mercimek Çorbasının Yanına Ne Yenebilir?

 1. Mercimek çorbasıyla başlangıç yapacağınız bir öğünde et yemekleri, sebze veya zeytinyağlıları tercih edebileceğiniz gibi hızlıca hazırlayabileceğiniz basit bir makarnayı da tercih edebilirsiniz.
 2. Biber, kabak, patlıcan dolması gibi yemekler mercimek çorbası ile lezzet uyumu içerisindedirler. Hem doyuruculuğu hem de lezzetiyle sofraların vazgeçilmezlerinden olan biber dolması mercimek çorbasından sonra iyi bir seçenek olabilir.
 3. Eğer ben balık severim diyorsanız mezgit ya da hamsi kızartma mercimek çorbasıyla tercih edeceğiniz yemeklerden olabilir.
 4. Mercimek çorbasıyla uyum içerisinde olan yemek çeşitlerinden biri de kızartmalardır. Biber kızartması, patlıcan kızartması, patates kızartması başta olmak üzere sayabileceğimiz birçok kızartma türü mercimek çorbasıyla iyi gidecektir.
 5. Bir sofranın olmazsa olmazı pilav, mercimek çorbasının da içinde olduğu bir menüde vazgeçilmezdir. Pilavı sade tercih edebileceğiniz gibi şehriye ile de lezzetlendirebilirsiniz.
 6. Hem doyurucu hem pratik bir yemek olan makarna mutfaklarımızda sıkça tercih edilir. Farklı soslarla renklendirilip sofralarımızda yerini alan makarnayla mercimek çorbasının uyumu denemeye değer.
 7. Mevsimine göre çeşit çeşit olup aperatif olarak sofralara renk yemeklere lezzet katan turşu mercimek çorbası ile tercih edildiğinde de bizlere unutulmaz lezzet deneyimleri yaşatacaktır.

Mercimek Çorbasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Etkili antionkojen etkiye sahip mercimeğin faydaları yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahip mercimeğin bol limonla tüketilmesi emilimini artırır ve faydalarının ortaya çıkmasını sağlar.

 1. %22 karbonhidrat ve %24.7 protein içeren mercimeğin 100 gr’lık porsiyonu 340 kaloridir. A, B1, B2, B3 vitaminleri açısından zengin bir besin maddesi olan mercimek aynı zamanda demir, kalsiyum ve fosfor deposudur. Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi oluşturarak sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturur. Kolesterol içermez. Yağ oranı ise birçok besinden daha düşüktür.
 2. Her öğünün tercihi sıcak bir mercimek çorbası kahvaltılarda da sıkça tercih edilen yiyeceklerdendir. Özellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmezi mercimeğin faydaları saymakla bitmez.
 3. Mercimek çorbası fazla kilolarından şikayetçi olanlar için iyi bir yardımcıdır. Diyet listelerinden eksik olmayacak besinlerden biri olan mercimek çorbası uzun süre tokluk hissi oluşturarak besin alımını azaltır. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını artırır.
 4. Halsizliği, yorgunluğa ve kas ağrılarıları sıcak bir mercimek çorbası birebirdir.
 5. Kolesterol düzenleyici özelliği ile kalbi korur. Damar daralmalarını ve kalp krizi riskini azaltır.
 6. Şeker hastalarında kan şekerinin düzenlenmesinde etki gösterir.
 7. Lifli besinlerden olan mercimek sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsak çalışmasını hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır, şişkinliği önler.
 8. Kanamalı kalın bağırsak hastalıklarına karşı olumlu etki gösterir.
 9. Demir eksikliğine bağlı anemi oluşmasını yüksek demir içeriği sayesinde engeller. Mercimek içerisindeki demirin iyi emilmesi için limonla tüketilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra özellikler hamilelerde folik asit içeren mercimek çorbası bebeğin gelişimi için önemlidir.
 10. Antikanser özellikte bir besindir ve vücudun kansere karşı savaşında önemli bir destekleyicidir.
 11. Posalı ve lifli özellikte olan mercimek sindirim sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.
 12. Kan basıncını dengeleyerek tansiyon hastalarına fayda sağlar. İçeriğindeki potasyum kan minerallerinin ve su dengesinin sağlanması açısından önemlidir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT