2021-10-09 00:10:55 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:28

Merdiven altına yapabileceğiniz 12 farklı dekorasyon fikri

Dubleks merdivenler her ne kadar hoşumuza gitsede, merdiven altında kalan ölü alan oldukça can sıkıcı bir görüntüdür. İşte bu alanı merdiveninizin büyüklüğüne göre zevkli bir mekana çevirecek 12 farklı dekorasyon fikri...

Merdiven altına yapabileceğiniz 12 farklı dekorasyon fikri

Dubleks evlerinin en az faydalanılan yerlerinden biri de merdiven altıdır. Merdiven altlarında küçük de olsa büyük de olsa ölü bir alan vardır. Bu alanı güzelleştirmek ve değerlendirmek de tabi ki ev sahiplerinin zevkine kalmış. Kimileri boş bırakmayı tercih ederken kimileri de işlevsel bir hale getirmeye çalışıyor. Yazımızın devamında birbirinden farklı, ilgi çekici 12 merdiven altı dekorasyon önerisi verdik.

Muhteşem Merdiven Altı Dekorasyon Önerileri

Merdiven altına şık bir portmanto düşünebilirsiniz;

Merdiveniniz dış kapıya yakın bir yer de ise, portmanto almak yerine merdiven altını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Merdiven altını hem kışlıklarınızı hem de botlarınızı koyabileceğiniz harika bir portmanto olarak düşünebilirsiniz. Evin girişine portmanto aldığınızda giriş olduğundan daha küçük bir hale gelecektir. Ancak merdiven altına portmanto yaptırarak ölü alanı değerlendirmiş olursunuz.

Merdiven altını mini çalışma odası yapabilirsiniz;

Evinde çalışma odasına ayıracak bir odanız yok ise merdiveni altı tam da size göre. Küçük bir çalışma masası, rahat bir sandalye ve zevkinize kalmış dekorunuzla harika bir çalışma köşesi yapabilirsiniz.

Merdiven altını çok amaçlı dolaba dönüştürebilirsiniz;

Evdeki tüm fazla malzemeleri depolayabileceğiniz bir dolap harika değil mi? Böyle bir dolabı odaları daraltmamak için evin hiçbir yerinde kullanamayız. Fazla eşyaları da boş bulduğumuz köşelere koyarız. Bu durum hem görüntü kirliliğine hem de neyi nereye koyduğumuzu unutmamıza neden olur.

Bunun için takım taklavat seti, dikiş veya boya malzemeleri, hortum, saksı vb. gibi fazla eşyaları depolamak için çok amaçlı dolap yaptırabilir ve böylece fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Aynı zamanda merdiven mutfağa yakın bir yerde ise yiyecek malzemelerinizi depolamak için de kullanabilirsiniz.

Merdiven altını çamaşırhane olarak kullanabilirsiniz;

Evinde çamaşırhaneniz yok ise veya lavobanın alanı küçük ise merdivenin altında kalan boş kısmı çamaşır ve kurutma makinasını yerleştirerek değerlendirebilirsiniz. Yanına da küçük bir kirli sepeti koyabilir ve deterjanlarınız için raf yapabilirsiniz. Dışarıdan dolap gibi duran bu kapıların arkasında kimse çamaşır makinasını koyduğunuzu anlamayacak.

Merdivenin altını kütüphane olarak değerlendirebilirsiniz;

Merdivenin şeklinde ve merdiven altını ful kaplayacak şekilde kütüphane yaptırabilirsiniz. Farklı bir dekorasyon isterseniz merdiven altına uygun ölçülerde raflar kestirerek kitaplık dekor edebilirsiniz.

Merdiven altını çocuğunuz için okuma köşesi yapabilirsiniz;

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için merdiven altını şirin okuma köşesine dönüştürebilirsiniz. Renkli bir duvar kağıdı, çocuğunuzun boyuna göre raflar ve küçük bir çocuk sandalyesi ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda boş kalan kısıma küçük bir çadır kurarak mükemmel ve eğlenceli bir okuma köşesi haline dönüştürebilirsiniz.

Merdiven altını büyük bir akvaryum ile dekor edebilirsiniz;

Büyük eve sahip olup, merdiven altını farklı bir şekilde dekor etmek isteyenler için harika bir öneridir. Balık seviyorsanız merdiven altına özel akvaryum yaptırabilir, rengarenk çeşitli balıkları seyretmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Dekoratif ve şık duran akvaryum ortama farklı bir hava katacaktır.

Merdiven altını kitap okuma ve dinlenme köşesi yapabilirsiniz;

Merdiven altına özel olarak koltuk yaptırabilir ve yastıklarla süsleyerek orayı kitap okumaya can attığınız bir köşe haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda güzel bir manzaraya sahipseniz merdiven altında bir pencere açıp manzarayı da bu rahat koltuktan izleyebilirsiniz.

Merdiven altına minik bir tuvalet yaptırabilirsiniz;

Merdiven altına misafirleriniz için tuvalet yaptırabilirsiniz. Bazı evlerde tuvalet özel yaşam alanlarının yakınında veya 2. Katta oluyor. Merdiven altındaki ölü alanı değerlendirmek için küçük bir tuvalet fikri güzel olacaktır.

Merdiven altını evcil hayvanınız için tasarlayabilirsiniz;

Evde evcil hayvan besliyorsanız merdiven altını kulübe olarak değerlendirebilirsiniz. Mama ve su kabı, tuvalet alanı ve oyuncaklarını rahatlıkla koyabileceğin bir alana dönüştürebilirsiniz. Böylece evcil hayvanınızın kendisine özel bir yeri olmasını sağlayabilirsiniz.

Merdiven altını minyatür bahçeye çevirebilirsiniz;

Eğer eviniz geniş ve işlevsel bir dekorasyona ihtiyacınız yoksa merdiven altını ev bitkileriyle süsleyebilirsiniz. Merdiven altına yapay ışıklarla aydınlık hale getirebilir ve minik bir bahçe oluşturabilirsiniz.

Merdiven altını kahve köşesiyle dekor edebilirsiniz;

Kahve içmeyi çok seviyorsanız, kahve için bir köşe hazırlayabilirsiniz. Merdiven mutfağa yakın veya oturma odanızın içerisinde ise bu alana özel olarak bir tezgah yaptırabilirsiniz. Kahve makinenizi koymak için şık bir tezgah, sevdiğiniz kupaları ve kahve çeşitlerinizi de raflara yerleştirebilir, kahve ile ilgili birkaç tablo ve aksesuar ile şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Son olarak iki adet şık bir sandalye ve masa ile kahve köşesini tamamlayabilirsiniz.

Mavi Kadın