2021-10-30 20:01:08 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:27

Mesane kanseri hakkında A'dan Z'ye her şey: Belirtileri, nedenleri tedavisi

Mesane kanseri vücutta mesane bölgesinde meydana gelen bir kanser türüdür. İdrarda kan görülmesi, yaparken zorluk çekme ve karın ağrısı gibi belirtilere sebep olabilir.

Mesane kanseri hakkında A'dan Z'ye her şey: Belirtileri, nedenleri tedavisi

Mesane dokularında kötü huylu hücrelerin oluşması durumuna mesane kanseri denir. Mesane alt karın bölgesinde yer alan ufak kesedir. İdrarı vücuttan atılıncaya kadar depolar. Mesane kanseri oluşma riski, cinsiyet, diyet ve sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara bağlıdır. Mesane kanseri oluşumu ve kanserden kurtulma şansı insandan insana değişir.

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, mesanede meydana gelen kontrol edilemeyen ve doğal olmayan bir şekilde kanserli hücrelerin çoğalmasına mesane kanseri mesane tümörü nedir denir. Bu hücreler vücudun doğal mekanizmaları yoluyla kontrol edilemezler. Mesanede oluşan nodüller, iyi veya kötü huylu olabilir.

Mesane Kanseri Belirtileri

 1. İdrarda kan görülmesi
 2. Sık sık idrar yapma isteği (kanserli hücrelerin büyümesi sonucu oluşan iltihap ve tahriş nedeniyle)
 3. İdrar yaparken acı çekme veya yanma hissi
 4. Normalden daha sık idrara çıkma
 5. İdrar yaparken zorluk çekme
 6. Karın ağrısı (bölgesel yayılma belirtisi)
 7. Halsizlik
 8. İdrar akışını kontrol edememe sorunu (kaçırma)
 9. Soluk cilt
 10. Kilo kaybı
 11. Kanlı veya pembe renkli idrar
 12. Karında ve belde acı (kanserin, böbreklere yayıldığının belirtisi olabilir)

Mesane Kanserinin Oluşma Nedenleri

Mesane kanserinin kesin oluşma sebebi bilinmemektedir fakat bazı etkenlerin oluşma riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu etkenler:

 1. Sigara içme alışkanlığı (Mesane kanserinin %50’sinin nedeni)
 2. Beyaz ırk
 3. Kronik mesane enfeksiyonları
 4. İş yeri gibi mekanlarda, bazı kimyasallara maruz kalma
 5. Mesane kanserinin daha önce ailede görülmüş olması
 6. Pelvik radyasyon görmüş olma
 7. Kemoterapi görmüş olma
 8. Enfeksiyon ile birlikte sistemonyaz parazit
 9. Erkek olma

Mesane Kanseri Evreleri

 1. 0.Evre: Kanser, mesanenin iç zarıyla sınırlıdır.
 2. 1.Evre: Kanser, mesanenin iç zarından, mesane duvarına bulaşmıştır.
 3. 2.Evre: Kanser, mesanenin iç duvarından, mesanenin duvarını kaplayan kaslara bulaşmıştır.
 4. 3.Evre: Kanser, mesaneyi kaplayan kas dokusunu aşıp, mesane etrafındaki yağ tabakasına yayılmıştır.
 5. 4.Evre: Kanser pelvik veya karın duvarına, lenf düğümlerine veya prostat, idrar yolu, vajina, rektum, karaciğer, akciğer ve/veya kemikler gibi daha uzak bölgelere yayılmıştır.

Mesane Kanseri Evrelere Göre Hayatta Kalma Oranları

Aşağıdaki oranlar, 1988 yılı ile 2001 yılı arasında mesan kanseri olan binlerce hasta üzerine yapılan bir araştırma sonucuyla bulunmuş rakamlardır.

 1. 0.Evre mesane kanserine yakalandıktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali yaklaşık %98’dir.
 2. 1.Evre mesane kanserine yakalandıktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali yaklaşık %88’dir.
 3. 2.Evre mesane kanserine yakalandıktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali yaklaşık %63’tür.
 4. 3.Evre mesane kanserine yakalandıktan sonra 5 yıl boyunca yaşama ihtimali yaklaşık %46’dır.

Vücudun birçok farklı bölgesine yayılmış olan mesane kanserinin tedavisi oldukça zordur. 4. Evre mesane kanserinde 5 yıl boyunca hayatta kalma oranı %15’tir. Fakat bu evrede de hala hastalar için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Mesane Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Bu hastalık, hastanın sağlık geçmişine, belirtilerine bakılarak ve fiziksel muayene, idrar testi, röntgen, tomografi, sistoskopi, MRI ve eğer gerekiyorsa biyopsi testleri yapılarak belirlenebilir.

 1. Diğer kanserler gibi mesane kanseri de, ameliyat, radyoterapi, hormon terapisi, ilaçlar, kemoterapi, bağışıklık tedavisi, besinsel terapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilir.
 2. Diğer adı sistektomi olan ameliyatta, hastanın mesanesinin kanserli bölümü veya mesanenin tamamı alınır. Sistektomi ameliyatında erkeklerden alınabilecek organlar, mesane, prostat ve lenf düğümleri iken, kadınlarda, mesane, rahim ve bazı durumlarda vajina duvarının ön kısmıdır.
 3. İlaçlar, ameliyattan sonra hastanın eski gücüne kavuşması ve kalan kanserli hücreleri öldürmek için verilir. Kullanılacak ilaçların kombinasyonu, kalan kanser hücrelerine ve doktora bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 4. Kemoterapi yönteminde, kanser hücrelerini öldürecek ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bazı durumlarda ameliyattan önce verilerek, tümörleri küçültülerek, daha kolay alınması amaçlanır. Kemoterapi ayrıca, ameliyattan sonra da kalan kanser hücrelerini öldürmek ve tekrarlanmasını önlemek için de kullanılabilir. Saç dökülmesi, mide bulantısı, iştah kaybı, halsizlik bu ilacın yaygın yan etkilerindendir. Bu ilaçlar damar yoluyla ya da doğrudan mesaneye verilebilir.
 5. Radyasyon da görünmez, yüksek enerjili, x- ışınları gibi ışınlar kullanılarak, kanser hücreleri öldürülür ve tümörler küçültülür. Genellikle vücudun dışından bir makina ile verilir. Radyasyon genellikle kemoterapi veya ameliyat gibi yöntemlerin yanında desteklemek amacıyla kullanılır. Ameliyat olamayan insanlarda bazen ana tedavi yöntemi olabilir. Yan etkileri, mide bulantısı, halsizlik, cilt tahrişi, ishal ve idrar yaparken acı olarak görülebilir
 6. İlk evrelerde kanser olan hastalarda, transüretral rezeksiyon yöntemi, diğer etkenlere bağlı olarak da kullanılabilir. Bu teknikte, mesane duvarındaki tümör, bir rezektoskop yardımıyla kazınır.
Mavi Kadın