17 Mayıs 2021, Pazartesi 12:55

Metaplazi Tıpta Ne Demek Nedenleri Ne

Metaplazi Tıpta Ne Demek Nedenleri Ne

Metaplazi, bir hücre türünün başka bir hücre türüne dönüşmesine denir. Bu değişim bazen doğal olgunlaşmanın bir sonucudur. Kimi zaman da anormal bir uyarıcı nedeniyle gelişir. Metaplazi tipleri arasında en sık karşılaşılanı bağırsak metaplazisi olarak bilinir. Bu metaplazi türünde mide hücreleri, bağırsak hücrelerine benzer bir hâle gelir.

Metaplazi Nedir?

Bir hücre türünün farklı bir hücre türüne dönüşmesi metaplazi adını alır. Bu dönüşümü bir dış uyaran tetikleyebilir veya normal bir sürecin parçası olarak gerçekleşebilir. Söz konusu değişiklikler vücudun yeni bir ortama girmesiyle oluşur. Yeni ortamda hayatta kalmayı başaramayan hücre türü canlılığını devam ettirmek ve içinde bulunduğu şartlara uyum sağlayabilmek için başka hücre türüne dönüşür. Uyarının mevcut olmaması hâlinde hücreler eski hâline geri gelecektir. Yani metaplazi geri dönüşümü olmayan kalıcı bir olay değildir.

Metaplazi Neden Olur?

  1. Kimyasal ve zararlı maddelere maruz kalmak, yaralanma ve kronik stres gibi faktörler metaplazi nedenleri arasındadır.
  2. Helikobakter pilori enfeksiyonu: Tükettiğimiz gıdaların bir bölümü H. pylori bakterileri tarafından kimyasallara çevrilebilir. Bakteriler tarafından meydana getirilen kimyasallar mide hücrelerini değiştirebilir. İşte bağırsak metaplazisi de bundan kaynaklanır.
  3. Sigara: Sigara da hücrelerin farklılaşmasına yol açabilir.
  4. Genetik: Yakın akrabalarınızdan biri daha önce metaplazi yaşadıysa sizin de başınıza böyle bir şey gelme ihtimali daha fazladır.
  5. Çevresel faktörler, C vitamini veya başka bir vitamin-mineral yetersizliği de metaplazilere sebebiyet verebilir.
  6. Ayrıca toksin maddeler, kireçlenme ve sigara dumanı da metaplazi oluşumunu tetikleyebilir.

Metaplazi tanısı, bir patoloji uzmanının mikroskop altında yapacağı doku incelemesiyle konulur. Biyopsi değerlendirmesi metaplazi varlığını kanıtlıyorsa endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü tedavisi mümkündür. Uygulanacak yöntem hücrelerin ne kadar büyüdüğüne ve bunun hangi bölgede gerçekleştiğine bağlı olarak değişir.

Metaplazi Displaziye Yol Açar mı Kanser midir?

Bir hücre türünün başka bir hücre türüne geçmesi çoğu zaman olağan bir durumdur. Ancak bazı uyaranlar da buna neden olabilir. Displazi ve metaplazi birbirinden farklıdır, direkt kanser sayılmaz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT