Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur, kaç gün sürer?

Mavikadin>Sağlık>Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur, kaç gün sürer?

Mevsimsel değişiklikler vücudumuzda pek çok şeyi etkiliyor; metabolizmayı, psikolojiyi ve hatta adet dönemlerini. Yılın bazı aylarında da adet gecikmesi yaşanabiliyor. Peki mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda gerçekleşir?

Mevsime bağlı adet gecikmesi genellikle kış aylarında meydana geliyor.
Mevsime bağlı adet gecikmesi genellikle kış aylarında meydana geliyor.

Hızlı erişim

Mevsimlere göre adet gecikmesi mi yaşıyorsunuz? Üzülmeyin yalnız değilsiniz, bu durum tamamen fizyolojik! Dünyada pek çok kadın mevsime bağlı regl gecikmesi ile karşılaşabiliyor. Mevsimsel adet gecikmesinin hangi aylarda olduğu, mevsimsel regl gecikmesinin kaç gün sürdüğü çok merak ediliyor. Mevsimsel adet gecikmesiyle ilgili detayları haberimizde okuyabilirsiniz.

MEVSİMSEL ADET GECİKMESİ HANGİ AYLARDA OLUR?

Mevsim değişiklikleri de adet döngünüzü etkileyip regl döneminde gecikmeye neden olabiliyor.

Adet gecikmesi, stres, kullanılan ilaçların yan etkileri, perimenopoz gibi pek çok faktöre bağlı meydana gelse de mevsime bağlı da adet gecikmeleri görülebiliyor. Örneğin kış aylarında kadınlar adet gecikmesi ile karşılaşılabiliyor. Soğuk havalar kan damarlarının daralmasına yol açabiliyor, bu da rahme giden kan akışının azalmasına ve adet akışında değişikliklere neden olabiliyor. Kış aylarında adet gecikmesinin bir diğer sebebi de soğuk havalarda vücutta daha düşük oranda folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanmasıdır.

Mevsime bağlı adet döngüsünde süre olarak da değişiklik meydana gelebiliyor. Gynecological Endocrinology'de 2011 Eylül ayında yapılan çalışma yaz aylarında adet döngülerinin kışa göre 0,9 gün daha kısa olduğunu ortaya çıkardı; bunun nedeni, hormon salgısının artması ve sıcak aylarda ve güneşte kalınan saatlerde yumurtlama sıklığının artmasıydı.

Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur, kaç gün sürer?

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ADET GECİKMESİ OLUR MU?

Kadın Doğum Uzmanı Dr. İsmet Yıldırım, drismetyildirim web sitesinde mevsim geçişlerinde adet gecikmesi olur mu? sorusuna

"Mevsim geçişlerinde kadınlarda regl gecikmesi görülebiliyor. Genellikle kış bitiminde veya yaz bitiminde gibi mevsimsel geçişlerde adet gecikmesi ile karşılaşılabiliyor. Bu durumun nedeni ise ani ısı değişikliklerinin vücuda etkisidir."

MEVSİMSEL REGL GECİKMESİ KAÇ GÜN SÜRER?

Her mevsim geçişinde adet gecikmesi yaşanabiliyor. Mevsimsel regl gecikmesi 3 ila 10 gün sürebiliyor, kadınlarda 3 gün adet gecikmesi görülebildiği gibi bu süre 10 güne kadar çıkabiliyor.

SICAK HAVADAN DOLAYI ADET GECİKİR Mİ?

Adet döngünüzdeki değişiklikten, adet gecikmesinden sıcak havalar sorumlu tutulabilir çünkü dış faktörler adet döngüsünü ve hormonları kolaylıkla etkileyebiliyor. Kadın Doğum Uzmanı ve Jinekolog Dr. Thejaswini sıcak havanın regl dönemini doğrudan etkilemediğini, ancak yaşam tarzını ve stres seviyesini, hormonlara etki edip regl döneminde değişimlere yol açabildiği söylüyor.

Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur, kaç gün sürer?

MEVSİMSEL ADET GECİKMESİ NASIL ÖNLENİR?

Mevsimsel adet gecikmesi genellikle kış aylarında gerçekleşiyor, ancak bazı kadınlarda yılın herhangi bir ayında da mevsime bağlı regl döneminde gecikme yaşanabiliyor. Mevsimsel adet gecikmesini önlemek için yapmanız gerekenler:

BOL SU İÇİN

Mevsimsel adet gecikmesini önlemek için atılacak ilk adım susuz kalmamak olmalı. Her gün bol miktarda su için ve vücudun susuz kalmasına neden olabilecek kafein ve alkolden kaçının.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Kan akışını ve oluşumunu destekleyen, demir içeriği yüksek gıdalar olan kırmızı et, bakliyat ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin.

D VİTAMİNİ TAKVİYESİ ALIN

Vücudun üreme sağlığı ve adetlerin düzenli döngüsü için önemli olan D vitamini için en önemli kaynak güneştir. Kış aylarında birçok insan yeterince güneş ışığına maruz kalmadığından D vitamini oranları düşüyor, adet gecikmeleri yaşanabiliyor. Dahiliye doktoruna gidip D vitamini seviyenizi ölçtürün, doktor gerek görürse D vitamini takviyesi alın.

OMEGA-3 TAKVİYE KULLANIMI

Omega-3 vücuttaki enflamasyonu azaltıp hormonal dengeyi kurmaya yardımcı oluyor. Omega-3'leri yağlı balıklardan, ceviz gibi kuruyemişlerden ve bakliyat gibi besinlerden temin edebilirsiniz. Omega-3 takviyesi eczanelerden de satın alınabilir.

KALSİYUMLU BESİNLER TÜKETİN

Kalsiyum, kas ve sinir fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı oluyor. Kalsiyum içeriği yüksek gıdalar arasında süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler bulunuyor. Bu besinler açısından zengin bir beslenme programı mevsimsel adet gecikmesi yaşanmasını önlemekte etkili olabiliyor.

C VİTAMİNİ İÇEREN GIDALARA YÖNELİN

C vitamini açısından zengin gıdalar arasında turunçgiller, meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler yer alıyor. Bu yiyecekler bağışıklık fonksiyonunu ve demir emilimini destekliyor, kansızlığı önlüyor ve mevsimsel adet gecikmesini engellemeye yardımcı oluyor.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : memorial.com.tr, drismetyildirim.com, healthshots.com, allohealth.care
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...