12 Ağustos 2022, Cuma 06:01

Mide Gazı Nasıl Geçer İyi Gelen 20 Yiyecek ve 4 Çay Tarifi

Mide Gazı Nasıl Geçer İyi Gelen 20 Yiyecek ve 4 Çay Tarifi

Mide gazı tüketilen bazı besinler veya çeşitli sağlık sorunları gibi birçok nedene bağlı meydana gelebiliyor.

Mide gazı tüketilen bazı besinler veya çeşitli sağlık sorunları gibi birçok nedene bağlı meydana gelebiliyor. Makalemizde mide gazının giderilmesi için neler yapmanız gerektiğinden, gaz sancısı için çözümlerden ve mide gazına iyi gelen bitki çayı tariflerinden bahsettik.

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide gazı genellikle ekşi, baharatlı ve acı yemekler, hızlı yemek yeme, hava yutma veya stres gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Mide gazının geçmesi için hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Hazır gıdalarda bulunan kimyasal maddeler, sindirim sisteminin dengesiniz bozar ve gaz şikayetlerine neden olur. Aynı zamanda sağlıksız, acılı, yağlı, baharatlı yiyecekleri çok sık tüketmemek gerekiyor. Sindirim sistemine iyi gelen yiyecek ve içecekler tüketmeli, daha çok sebze ağırlıklı ve dengeli beslenmelidir. Günlük hayatta gerek iş yerlerinde gerek ilişkilerde, sınavlarda veya herhangi bir şey için her insanın stres yaptığı zamanlar olmaktadır. Stres de mide şikayetlerinin altında yatan yaygın bir nedendir ve bu yüzden stres yapan şeylerden elinden geldiğince uzak durmalıdır.

Mide Gazına İyi Gelen 21 Yiyecek Listesi

Yoğurt

Salatalık

Nane

Zencefil

Ilık su

Biberiye

Maydanoz

Ananas

Muz

Nane

Kimyon

Mandalina kabuğu

Elma Sirkesi

Rezene

Papatya Çayı

Bal kabağı

Karanfil

Sarımsak

Keten Yağı

Tarçın

Karahindiba

Mide Gazına İyi Gelen 4 Çay Tarifi

Anason çayı;

Malzemeler;

 • 1 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı anason tohumu

Yapılışı;

Anason, bağırsak rahatsızlıklarına en iyi gelen ve sindirim sistemini çalıştıran bitkilerdendir.Öncelikle cezveye bir fincan su eklenir ve kaynatılır. Kaynamış suyun altı kapatılır ve içerisine 1 tatlı kaşığı anason yaprağı eklenir ve kapağı kapatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir. Gaz probleminin geçmesi için anason çayını her yemekten sonra içmeye özen göstermelidir.

 Kimyon çayı;

Malzemeler;

 • Kimyon
 • Sıcak su

Yapılışı;

Mide gazının geçmesi için bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı kimyon eklenir ve karıştırılır. İsterseniz içerisine rezene tohumu da ekleyebilirsiniz. Her gün düzenli bir şekilde 1 bardak kimyon çayı içmelidir.

Melisa çayı;

Malzemeler:

 • Melisa otu
 • Sıcak su

Yapılışı;

Stresli günün ardından melisa içmek hem ruhen hem fiziksel olarak dinlendirdiği gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Gaz sorunu olan kişiler bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı melisa otu koymalı ve çay 10 dakika dinlendikten sonra her akşam tüketmelidirler.  

Karahindiba Çayı;

Malzemeler;

 • Karahindiba otu
 • Sıcak su

Yapılışı;

Öncelikle bir fincan su cezvede kaynatılır. Su kaynadıktan sonra altı kapatılır ve 1 çay kaşığı karahindiba otu eklenir ve cezvenin kapağı kapatılır. Karahindiba çayı 5 dakika dinlendikten sonra fincana süzülür ve afiyetle tüketilir.

Yetişkinlerde Gaz Sancısına 4 Farklı Çözüm

Papatya Çayı;

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı papatya çiçeği
 • 1 bardak su

Yapılışı;

Güçlü antioksidanlar içeren papatya çayı sindirim sistemine iyi gelir ve gaz sorununu giderir. Bunun için cezvede bir bardak su kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve içerisine papatya eklenerek cezvenin kapağı kapatılır. 10 dakika kadar papatyanın demlenmesi beklenir ve afiyetle içilir. Gaz sorunu için her gün bir barak içmelidir.

İbrahim Saraçoğlu Kürü;

Yapılışı;

Öncelikle bir fincan su cezvede kaynatılır. Kaynayan suyun altı kısılır ve içerisine birkaç dilim kök zencefil eklenerek 5 dakika kadar daha kısık ateşte demleme bırakılır. (Zencefilin kabuğu soyulmalıdır.) Demlenen kür bir fincana süzülür ve ılıdıktan sona tüketilir. Gaz şikayeti olan kişiler bu kürü 1 ay boyunca düzenli bir şekilde uygulamalı, her gün taze bir şekilde bir bardak içmelidir.

Rezene çayı;

Malzemeler;

 • Rezene
 • Sıcak su

Yapılışı;

Midesinde gaz sorunu yaşayan kişiler bir fincan suyu cezvede kaynatmalıdır. Ardından kaynayan suyun altını kapatıp içerisine bir çay kaşığı rezene tohumu atmalıdır. Cezvenin kapağı kapalı bir şekilde demlenme bırakılmalı, sıcaklığı içilecek gibi olduğunda bir fincana süzerek tüketmelidir.

Nane çayı;

 • Nane
 • Sıcak su

Malzemeler;

Yapılışı;

Nane çayı midede oluşan gazın gitmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı nane eklenir ve 10 dakika demlenmesi için kapağı kapatılarak bir kenarda bekletilir. Oda sıcaklığına gelen nane çayı her gün düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Midenizdeki gazın gitmesi için günde 2-3 bardak nane çayı tüketebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT