2018-07-13 22:34:55 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:40

Mide İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur Nelere Yol Açar Kanser Yaparmı

Mide gribi veya gastrit gribi olarak da bilinen mide iltihabı, bakteri veya virüs enfeksiyonu sonucu oluşan mide ve ince bağırsaktaki iltihaplanmadır. Mide iltihabının ilk sebepleri rotavirüs, norovirüs ve escherichia coli (E. coli olarak kısaltılır)

Mide İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur Nelere Yol Açar Kanser Yaparmı

Mide gribi veya gastrit gribi olarak da bilinen mide iltihabı, bakteri veya virüs enfeksiyonu sonucu oluşan mide ve ince bağırsaktaki iltihaplanmadır. Mide iltihabının ilk sebepleri rotavirüs, norovirüs ve escherichia coli (E. coli olarak kısaltılır) ve campylobacter olarak bilinen bakterilerdir. Buna neden olabilecek birçok enfeksiyon sebebi de vardır. Mide iltihabı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Belirtiler genellikle enfeksiyöz maddeye maruz kaldıktan sonra 12 ila 48 saat içinde ortaya çıkar ve enfeksiyon tipine bağlı olarak 2 ila 10 gün sürer. Mide iltihabı tedavi edilmezse nadiren de olsa kansere neden olabilir.

 1. Mide iltihabında görülen yaygın belirtiler arasında bulantı, kusma, ishal ve mide krampları bulunmaktadır. Ayrıca ateş, baş ağrısı, titreme, vücut ağrıları, kuru cilt ve ağız kuruluğu da olabilir.
 2. Mide iltihabı herkeste görülse de özellikle de çocuklar bağışık sisteminin güçsüz olmasından dolayı mide iltihabı yaşamaya daha yatkındırlar.
 3. Mide iltihabı durumunda, vücut sıvı ve elektrolit dengesizliği ishal ve kusmaya neden olabilir.
 4. Dehidrasyon(vücudun susuz kalması) vücudun normal işlevini etkiler ve hatta iyileşme sürecini geciktirebilir. Bu nedenle, bol su ve et suyu, çorba ve pirinç suyu gibi sıvıları tüketin. Ayrıca olabildiğince dinlenin.
 5. Sıvı tüketmek ve dinlenme ile birlikte, tedaviye yardımcı olmak ve belirtileri azaltmak için bazı basit doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Mide İltihabı İçin Doğal Yöntemler

Papatya Çayı

Papatya, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasında önemli bir rol oynayan iltihap sökücü, antimikrobiyal ve karminatif özelliklerinden dolayı mide iltihabı için etkili bir ilaçtır. İshal, karın krampları, şişkinlik, mide bulantısı ve gaz gibi belirtileri hafifletebilir.

 1. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş veya 1 yemek kaşığı taze papatya çiçeklerini 1 bardak sıcak su içine ekleyin.
 2. Ardından üzerini kapatın ve 10-15 dakika kadar kaynatın.
 3. Daha sonra çayı süzün ve içine biraz limon suyu ve bal ekleyin.
 4. Birkaç gün boyunca günde 2 ila 3 kez bu çaydan tüketin.
 5. Hatta birkaç papatya yaprağını buzlu çayın içine ekleyebilir ve sık sık bu çaydan da içebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurdun içinde bulunan canlı kültürler mide iltihabı için oldukça etkilidir.  Canlı kültürler, vücuttan bakteriyel toksinleri temizlemek için laktik asit üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi için de faydalıdır.

 1. Günlük beslenmenizde 2 ila 3 tabak yoğurt tüketin. Olduğu gibi yiyebilir ya da içine meyve parçaları atıp tüketebilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağında bulunan mikrop karşıtı ve antispasmodik özellikler gaz, şişlik, mide ağrısı, kusma ve mide krampları için çok faydalıdır.

 1. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane yapraklarını 1 bardak sıcak suyun içine ekleyin.
 2. Ardından 10 dakika kadar kaynatın.
 3. Daha sonra süzün ve içine biraz bal ekleyin.
 4. Birkaç gün boyunca öğünleriniz arasında 3 kez tüketin.

Karbonat

Doğal bir antiasit olan karbonat midedeki asidi nötralize eder. Bu da mide ekşimesi ve mide iltihabı belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Karbonat, kusma ve ishali azaltmak için de etkilidir.

 1. Yarım tatlı kaşığı karbonat, yarım tatlı kaşığı tuz ve 4 yemek kaşığı şekeri çeyrek litre suyun içine katın.
 2. Günde 2 veya 3 kez bunu için.

UYARI: Yüksek tansiyon hastaları içinde sodyum bulunduğu için karbonatı tüketmemelidir.

Muz

Çiğ ve olgun muz, mide iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir. Muzda amilaz dirençli nişastanın yüksek içeriği mide iltihabı belirtilerinin azaltılmaya yardımcı olur. Dahası muzda bulunan sindirim sisteminin iyi çalışması için gerekli olan iki önemli (potasyum ve magnezyum) elektrolit bulunmaktadır. Ayrıca muz sindirimi kolaylaştırır ve iyileşme sürecinde yardımcı olur.

 1. Muzu ince ince kesip 1 kâse yoğurt içine ekleyin. Bunu günde 2 veya 3 kez tüketin.
 2. Ayrıca birkaç olgun muz yiyebilir veya çiğ muz çorbası deneyebilirsiniz.
 3. Sindirim sisteminiz gerektiği gibi çalışıncaya kadar bu yöntemleri uygulayın.

Sıcak Su Torbası

Eğer mide iltihabı sebepli mide ağrıları yaşıyorsanız, sıcak uygulamayı denemelisiniz. Sıcak uygulamak rahimdeki kasların kasılmasının rahatlamasına yardımcı olarak ağrının dinmesini sağlar.

 1. Karnın altında ağrı olan bölgeye sıcak su torbasını tutun. Bu daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Ek Bilgi; Bu dönemde özellikle sigara, alkol ve kahve tüketmemeye özen gösterin.

Mavi Kadın