Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
23-11-2017 23:28 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Mide Kanaması Nedir Sonrası Beslenme,Tedavisi Kaç Gün Sürer

Google News

Sindirim sistemi organlarından olan midede meydana gelen kanamaya mide kanaması denir. Mide kanaması mide ülserinden aşırı strese kadar çeşitli nedenlerden

Mide Kanaması Nedir Sonrası Beslenme,Tedavisi Kaç Gün Sürer

Sindirim sistemi organlarından olan midede meydana gelen kanamaya mide kanaması denir. Mide kanaması mide ülserinden aşırı strese kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu makalemizde mide kanaması geçiren hasta ne yemeli, mide kanaması öldürür mü, ölümcül müdür? Sorularınıza da cevap bulabilirsiniz. Mide kanaması geçirenler bazı belirtiler ile karşılaşır;

Mide Kanaması Belirtileri

 1. Mide kanamasının en sık karşılaşılan ilk belirtisi ağızdan kan gelmesidir. Ağızdan kahve telvesi şeklinde veya kırmızı kan gelmesi
 2. Büyük abdestin simsiyah katran gibi olması ve parlaktır
 3. İshal. Mide kanaması sonucunda ishal de görülebilir.
 4. Şiddetli mide ağrısı
 5. Mide yanması
 6. Tansiyon düşüklüğü
 7. Kalp çarpıntısı
 8. Terleme
 9. Ani baş dönmesi
 10. Mide bulantısı ve kusma
 11. Midede meydana gelen hazımsızlık ve şişkinlik
 12. Bulantı ve kusmayla birlikte midede ekşime ve yanma hissedilmesi
 13. Midede doygunluk hissi duyulması
 14. Kırmızı renkte ya da kahverengi kusma
 15. Göz kararması
 16. Ayakta zor durma
 17. Kahve telvesi görünümünde büyük abdest bozma
 18. Halsizlik
 19. Makattan kan gelmesi

Mide Kanaması Neden Olur?

Ülser Veya Gastrit

Mide kanamasının en sık karşılaşılan nedeni ülser veya gastrittir. Mide ülseri problemi olanlarda mide mukozası tahriş olup bu tahriş alanı büyüyüp bu durum mide damarının delinmesine neden olursa mide kanaması ortaya çıkabilir. Gastritte ise mide mukozası delinmez fakat, kanamaya neden olacak kadar midede yara bulunur. Alkol kullanımı, baharatlı acılı gıdalar tüketmek, H. pylori gibi bakteriler, Crohn hastalığı ülser veya gastrit oluşumu tetikleyip mide kanaması yaşanabilir.

Aspirin Ve Diğer İlaçların Yan Etkisi Olarak

Aspirin, ibuprofen, naproksen, romatizma ilaçları gibi iltihap giderici ilaçların, kan sulandırıcı ilaçların düzenli kullanımı mide mukozasına tahriş edip midede kanamaya neden olabilir.

Mide Kanamasının Diğer Nedenleri

 1. Mide kanseri
 2. Stres. Aşırı stres sonucu fazla salgılanan mide asidi de kanamaya sebebiyet verebilir.
 3. Plt (trombosit) düşüklüğü
 4. Kafa travması
 5. Mide tümörü
 6. Midede polip bulunması
 7. Midede damarsal problemler
 8. Onikiparmak bağırsağı ülseri ve onikiparmak bağırsağı tümörü
 9. Aşırı kusma veya öğürme, yemek borusunda ve yemek borusunun mideye bağlandığı bölgede tahribata ve buna bağlı olarak kanama
 10. Kalın bağırsaktaki zayıf noktalardan dışa doğru oluşan baskı nedeniyle bu bölgelerde meydana gelen baloncuklar
 11. Helikobakter pilori dediğimiz bir mikrop. Bu mikrop ülserin kanamaya olan eğilimini artırıp mide kanaması yapabilir.
 12. Yemek borusu varisleri bulantı ve kusma ile kanama yapabilir.
 13. Yemek borusunda ülser, yara, tümör bulunması
 14. Fazla alkol ve sigara kullanan bir kişide yemek borusunun alt ucu ile midenin birleştiği yerde oluşabilen yıktıklar da kanama yapabilir.

Mide Kanamasının Türleri Nelerdir?

Mide kanaması süresine göre akut mide kanaması ve kronik mide kanaması diye 2'ye ayrılır.

-Akut mide kanaması: 1-6 hafta süreyle devam eden mide kanamalarıdıır.

-Kronik mide kanaması: 6 haftadan daha uzun süre devam eden mide kanamalarıdır.

Mide Kanaması Nasıl Teşhis Edilir?

Mide kanamasının tanısını koyabilmek için hasta tüm yaşadığı belirtileri doktora anlatır. Hastada ağızdan taze kan gelip gelmediği, kahve telvesi şeklinde kan gelip gelmediği, hastada ani tansiyon düşüklüğü olup olmadığı, büyük abdestin siyahlaşıp siyahlaşmadığı gibi sorular hekim tarafından sorulur. Bundan sonra hastaya kan testi uygulanıp kanında düşme olup olmadığının görülmesi gerekir. Daha sonra endeskopi yöntemi ile yani hastanın midesine küçük bir kamera sarkıtılarak midenin gözlemlenmesi gerekir. Ucunda minik bir video kamera bulunan ince ve esnek bir yapıya sahip endoskop yardımıyla mide iç yüzeyinin görüntüsü elde edilerek kesin bir tanı elde edilebilir.  Hastalığın kesin tanısı endeskopi ile midede kanayan lezyonun görülmesi ile mide kanaması teşhisi konulabilir.

Mide Kanaması Kimlerde Görülür?

 1. Yoğun strese maruz kalanlarda
 2. Aspirin, antikuagülan denilen pıhtılaşmayı engelleyen ilaç kullananlarda
 3. Romatizmal ağrılar nedeniyle NSAİD gurubu ilaç kullanan hastlarda
 4. 40-60 yaş grubunda ve genellikle bayanlarda
 5. Uzun süreli yatalak hastalarda
 6. Alkol kullanan kişilerde

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide kanamasının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Mide kanaması genellikle 2 şekilde tedavi edilir; 1- İlaç tedavisi. 2-Endeskopik yöntemler hastaya uygulanmalı. İlaç tedavisinde midedeki asidi düşürücü, asit azaltıcı ilaçlar reçete edilir. Mide kanaması yaşayan hastalara bir süre ağızdan gıda alımı kesilmelidir. Hasta damardan serumlarla beslenir. Endeskopi ile midede kanayan bir lezyon görüldüğünde, doktor tarafından lezyona uygulanan enjeksiyon müdahale ile kanama durdurulabilir. Mide kanaması mide kanserinden kaynaklanıyorsa hastaya kemoterapi, radyoterapi gibi tıbbi tedaviler başlanır.

Mide Kanaması Geçiren Hastaya İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Mide kanaması olan hastanın tansiyonu düşecektir. Bu nedenle hastayı hemen yatmasını sağlayıp ayaklarını yukarı doğru kaldırın. Kusma durumu söz konusuysa, kusmuk nefes borusuna kaçmasın diye o bölgenin açık olmasını sağlayın. Ardından hastaya serum takılmalıdır. Bunlar ilk yardım aşamalarıdır. Tabi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hasta doktora yetiştirilmeli, gerekirse kan takviyesi yapılmalıdır. Hastanın tansiyonu ve şuur durumuna düzeltildikten sonra endoskopi ile mide kontrol edilerek kanayan lezyon tanınmalı, uygun ise endoskopik tedavi uygulanmalıdır.

Mide Kanaması Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Mide kanaması sonrasında beslenmede mideye dokunmayan yiyeceklerle beslenilmesi gerekir. Yani bu süre zarfında kafeinli ve gazlı içeceklerden, baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Çikolata, çay, kahve, soda ve enerji veya spor içeceklerinin hepsinde kafein bulunur. Lif açısından zengin gıdaları tüketmelidir. Bu besinler dışkıyı yumuşatıp bağırsaklardan geçişini kolaylaştırır, mideyi yormaz. Sebze, meyve, kuru erik, hububat ve tam tahıllı gıdaların lif oranı yüksektir.

Kanama sırasında kaybedilebileceğiniz demir depolarını yeniden inşa etmeye yardımcı olmak için kan yapan,  protein ve demir içeren balık, yağsız et ve kümes hayvanları gibi sağlıklı protein alımına özen gösterin.

Tahin mideyi onaran en etkili besindir. Sabah akşam aç karına 1 yemek kaşığı tahin yemeyi alışkanlık haline getirmelidir.

Mide Kanaması Öldürür mü?

Mide kanaması geçiren her 100 hastadan 80'inde kanama bir şekilde kendiliğinden durabiliyor. Geriye kalan yüzde 20'lik kısmın ise yaklaşık yüzde 80-90'ının kanaması da endoskopik tedavi ile durdurulur. Geri kalan çok az bir kısım hastada da ameliyata lüzum hasıl olur. Mide kanaması nedeni ile ölüm oranı önceki yıllara göre oldukça düşmüştür.

Mide Yanmasına, Ekşimesine Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler Tıklayınız

Zeytin Çekirdeği Yutmak Yararlı mı? Zeytin Çekirdeği Yutmanın Faydaları Zaraları Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.