03 Aralık 2020, Perşembe 01:50

Mide Ülseri Belirtileri Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi İyi Gelen Yiyecekler

Mide Ülseri Belirtileri Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi İyi Gelen Yiyecekler

Mide ülseri nedir? Mide asitinin mide iç çeperinde neden olduğu yaraya mide ülseri adı verilir. Mide ülseri, gastrik ülser ile midede yara aynı anlama gelir. Midemizin iç yüzeyinde bulunan hücrelerin bir kısmı asit ve pepsin maddelerini salgılar. Midede bulunan bazı hücreler de mide mukozasını koruyucu mukus dediğimiz salgılar üretir. Çeşitli nedenlerden dolayı mideyi koruyan mukus ile salgılanan asit arasında denge bozulursa, mide daha çok asit salgılarsa bu durumda mide ülseri dediğimiz midede yara meydana gelir. Asit mide dokusunu tahriş eder ve o bölgede yara ortaya çıkar.

Midede Ülser (Midede Yara, Gastrik Ülser) Neden Olur?

 1. Mide ülserine, midede yara oluşumuna yol açan çeşitli nedenler vardır. Bu nedenler şöyledir;
 2. Stres, üzüntü, depresyon
 3. ‘Helicobacter Pylori’ isimli bir bakteri. Helicobacter pylori bakterisinin yol açtığı mide iltihabı, mide ülserinin en yaygın karşılaşılan nedenidir.
 4. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 5. Alkol tüketimi
 6. Sigara içme alışkanlığı
 7. Romatizma ilaçları ve diğer ağrı kesici ilaç kullanımı
 8. Gazlı içeceklerin tüketilmesi
 9. Radyasyon tedavisi almak
 10. Hazmı zor gıdaların aşırı tüketilmesi

Mide Ülseri Belirtileri

 1. Midede ağrı. Ağrı karın ön yüzünde, göbek etrafında olup sırta da vurabilir.
 2. Mide yanması
 3. İştahsızlık
 4. Şişkinlik
 5. Hazımsızlık
 6. Halsizlik
 7. Mide bulantısı
 8. Kusma
 9. Geğirme
 10. İstemsiz kilo kaybı

Mide Ülseri (Midede Yara) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ülseri için Dahiliye doktoruna gitmelisiniz.

Midede Ülser Nasıl Teşhis Edilir?

Mide ülseri, endeskopi ve gastroskopi yapılarak ülserin yeri tespit edilir ve biyopsi alınarak ülserin iyi ya da kötü huylu olduğu ortaya konur. Bu yöntemlerde mide kamera ile izlenir.

Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

H. pylori bakterisinin neden olduğu mide ülseri Amoksisilin, Klaritromisin ve Metronidazol gibi antibiyotiklerle tedavi edilir. Mide ülseri halk arasında mide koruyucu olarak bilinen proton pompası inhibitörü ilaçlarla da tedavi edilebilir. Bu ilaçlar; Omeprazol, Pantoprazol Iansoprazol, Ranitidindir. Toplam bir buçuk aylık tedaviyle sorun tamamen ortadan kalkar.

Mide Ülseri Tedavisi İçin Doğal, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Mide Ülserine Bitkisel Çözüm

Mide ülseri sorunu olanların karnabahar kürünü uygulamalarını hararetle tavsiye ederim. Haftada 3 kez bir porsiyon çok az suda az haşlanmış karnabahar yemeyi rahatsızlık ortadan kalkana kadar alışkanlık haline getirmek gerekir. Tencerede kalan suyu da tüketebilirsiniz. Kullanılacak yağ için bir ölçü vermek gerekirse, porsiyon başına bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Her şeye rağmen sıvı yağı ne kadar az kullanırsanız o kadar iyidir.Bu kür uygulanırken çok az miktarda (porsiyon başına en fazla bir tatlı kaşığı) sıvı yağ kullanabilirsiniz. Bu kürü uygularken tuz kullanmayınız ve kullanacağınız yağ, bitkisel sıvı yağ olmalıdır.

Mide Ülseri İçin Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı mide hastalıklarına kesin şifa olan bitkidir. Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Mi'de ülserine karşı çok iyi ilâc, iki (Kudret narı) doğranıp, şişedeki bir kilo zeytin yağına konur. Şişe, güneşde bırakılır. Birkaç hafta sonra, sabâhları aç iken, bir çorba kaşığı içirilip, bir sâat hareketsiz sırt üstü yatılır. Kudret narı, [Momardika Charantia, Bolsanaple] sarmaşık olup, çiçekleri küçük sarı, yaprakları çınar ağacının yaprağı gibidir. Meyvesi, üstü çıkıntılı, yeşil hıyâr gibidir. İçi beyâz ise de, kesilince, kırmızı olur. Kırmızı çekirdekleri saklanıp, Mayısda dikilir. Bu yağ, bâsur için de içilir. Derideki yaralara da sürülür.)

Tahin 

Aç karına sabah akşam 2 'şer yemek kaşığı tahin yemek mideyi onarır. Midedeki, yarayı tedavi eder, yanmayı ve ekşimeyi giderir. 3-4 gün içinde mideniz şifa görür.

Bal

Bal mide ülserini tedavi etmekte çok etilidir. Balda glikoz oksidaz adı verilen bir enzim hidrojen peroksit üretir ve bu da ülsere neden olan zararlı bakterileri öldürür. Ayrıca bal yemek mide astarının iltihabını giderir.  Sabahın erken saatlerinde, aç karnınıza günlük iki çorba kaşığı bal tüketin. Bal, bağırsakların temizlenmesine, mide astarının güçlenmesine ve mide ülserlerinin önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olur.

Midede Yara Kansere Dönüşür mü?

Dahiliye Doktoru Burak Bursalı'nın cevabı: (Mide ülseri mide kanseri için bir öncül lezyondur, ülserden kansere dönüşme oranı düşüktür ancak ihmal edilmemelidir. Mutlaka endoskopik olarak saptandığında çoklu biyopsiler alınır. Belirli bir süre hasta tedavi edilir ve sonrasında kesinlikle kontrol endoskopi yapılır. Endoksopinizi bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşerek tekrar yaptırmanız gerekir)

Mide Ülseri Olan Kişilere Uzman Önerileri

 1. Mide asidini arttıran, kahve, kola gibi mideye zarar veren kafeinli içeceklerden uzak durun.
 2. Stres ülsere neden olan bir durumdur. Stresten uzak sakin bir yaşam sürmeye çalışın.
 3. Alkol ve sigara içmeyin
 4. Bal yemenizin ülserin iyileşmesine çok faydası vardır. Büyük oranda iyileşme sağlar. Ağrı ve yanma şikayetlerini yok eder. Şeker hastalığınız yoksa bir tatlı kaşığı doğal bal tüketebilirsiniz.
 5. Az az ve sık sık yemek yiyin.
 6. Aspirin asidik yapıda olduğundan mide ülseri olan kişilerde mideye dokunabilir.
 7. Aniden mideniz ağrıdığında bir bardak ılık su içip rahat bir şekilde oturun,
 8. Soğan, sarımsak gibi sindirimi zor olan özellikle çiğ besinlerden uzak durmak gerekir. Özellikle soğan ve sarımsak mideye zarar verir ve bu yüzden ülser hastalarına tavsiye edilmez.

Ülseratif Kolit Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız 

Mide Yanmasına, Ekşimesine Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler Tıklayınız

Mide Kanaması Belirtileri Neden Nasıl Olur Anlaşılır Ne İyi Gelir Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Kadir Onay

  Malumunuz,Hastalıkların modern tıp ta kimyasal bazlı sentetik ilaçlarla tedavisi mümkün değil.Halbuki doğal tıp ta her hastalığın kalıcı tedavisi mümkün.Doğal tıbbın en üstünü Arı Ürünleri ile yapılan tedavi yöntemi yani Apiterapi dir.Hasta olmayan tek canlı Arı dır bunun da sebebi kovanın yüzeylerindeki Propolistir.Doğal bir arı Ürünü olan Propolis en güçlü antibiyotik ten,antiviral den,antivirüs ve antienflamatuar dan 100 misli daha güçlüdür.Propolis aynı zamanda doğadaki en üstün yara iyileştirici maddedir.Hastalığa uygun kişiye özel hazırladığım Apiterapi karışımlarla akut ve kronik yüzlerce ülser,gastrit,reflü,ülseratif kolit,crohn vd.hastasının güvenilir,yanetkisiz ve kalıcı olarak iyileştiğini yıllardır müşahede etmekteyim.Dünya daki en büyük eczacı Arı dır.Arı nın ürettiği en mükemmel ürün binlerce şifalı bitki ve diğer tüm ilaçlardan yüzlerce kat daha üstün olan Propolistir.Ülser için Organik Ham Bal,Polen,Arı Sütü,Propolis,Arı Ekmeği (Perga) ve G.Kore kırmızı Ginseng le yaptığım Apiterapi karışım kesin tedavi sunmaktadır.Bununla birlikte,doğal probiotik ve prebiotiklerle Bağırsak florasının restore edilerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yani İmmunoterapi de gerekmektedir,diğer bir husus ta doğal beslenme düzenidir.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapistim.Ürün temini ve arşiv paylaşımı için 05050658499 ve 05324063215 nolu tlf.larımdan ve whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla Kadir Onay

 2. Hasan Köse Töbekar

  Çok gereksiz

 3. Süleyman gürbüz

  Bende miğde ülseri miğde fındığı var çok miğde doktora gittim andostopi uyguladı lar çok ilaç kullandim ilaç bit yine başladı

  fındığı 3.satim bir seferde miğde fındığı kanadı bir hafta hastanede yattım bir tür lü tedavi olamadık

 4. Dilek

  Kaşıntı yanma oluyor vajina da kadın doğuma gittim ilaçlar bitti belli bir süre sonra yine başladı ne yapmam lazım nolur yardımcı olun çok kötü durumum

 
 
KAPAT