2017-10-01 20:12:56 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:49

Mide Üşütmesi Belirtileri Neden Olur Mide Üşütmesine İyi Gelen Gıdalar

Tıbbi adı gastroenterit olan mide üşütmesi virüs, parazit ve bakteriden kaynaklanabilen bir mide bağırsak hastalığıdır. Mide üşütmesi mide ağrısı,mide bulantısı

Mide Üşütmesi Belirtileri Neden Olur Mide Üşütmesine İyi Gelen Gıdalar

Tıbbi adı gastroenterit olan mide üşütmesi virüs, parazit ve bakteriden kaynaklanabilen bir mide bağırsak hastalığıdır. Mide üşütmesi mide ağrısı, mide bulantısı, ishal, kusma gibi belirtilere neden olabilir. Çocuklarda da mide üşütmesi ile karşılaşılabilir.

Mide Üşütmesi Belirtileri

 1. Karın, mide ağrısı
 2. Mide bulantısı
 3. Kusma
 4. İştahsızlık
 5. Halsizlik
 6. İshal
 7. Mideye kramp girmesi
 8. Kötü ağız kokusu
 9. Midede şişlik
 10. Gaz sancısı
 11. Ateş
 12. Mide yanması
 13. Geğirme
 14. Şişkinlik
 15. Yeşil dışkı
 16. Hazımsızlık
 17. Aşırı susama / ağız kuruluğu
 18. Terleme
 19. Baş ağrısı
 20. Kilo kaybı

Mide Üşütmesi Nedenleri

 1. Mide üşütmesinin temel sebebi virüsler ve bakterilerdir. Çeşitli yollardan vücuda giren virüsler ve bakteriler mide üşütmesine yol açabilir. Diğer nedenleri ise şunlardır;
 2. Soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi
 3. Soğuk algınlığı, grip nezle gibi enfeksiyonlar
 4. Hijyen eksikliği, temizliğe riayet etmeme, ellerini yıkamadan sofraya oturma
 5. Gıda alerjisi, belli gıdaların size dokunması
 6. Çok yemek yemek yahut çok fazla sıvı tüketmek
 7. Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 8. Psikolojik nedenler, stres, üzüntü
 9. Kış dönemine geçişle görülen mevsimsel kaynaklı mide üşütmesi

Mide Üşütmesinde Ne Yenir, Ne İçilir?

Nane Limon

Nane binlerce yıldır mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan, mide üşütmesi için birebir harika bir bitkidir. Bu bitkideki antibakteriyel ve antispazmodik özellikler midenizi yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca, nane bitkisi sindirimi rahatlatan ve safra akışını düzenleyen antioksidanlar ve fito-besleyiciler içerir. Nane ile mide üşütmesini tedavi etmek için; bir bardak suyu cezvede kaynatın. Suyu ocaktan alıp içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atıp 3-5 dk demleyin. Ardından süzün. İçine 3-4 damla limon katın. Günde bir kaç kez nane limon çayı içmeye devam edin. Kurutulmuş naneyi aktardan satın alabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt içerisinde faydaları bakteriler barındıran, mide üşütmesine iyi gelip mide ağrısını dindiren harika bir besindir. Yoğurtta bulunan faydalı, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin artmasını sağlayarak mide bağırsak hastalıklarına şifa olur. Mide üşütmesinden muzdaripseniz bu hastalık geçene kadar günde 2-3 kase yoğurt tüketin. Tadını ve etkisini arttırmak yoğurdun içine muz veya elma dilimleri ekleyebilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya, anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikler içeren ve sindirim sistemini rahatlatan mide üşütmesine iyi gelen bir bitkisidir.  Papatya çiçeklerinden yapılan çay, mide üşütmesini çok hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ve nane yaprağını bir bardak suya koyun. Bu karışımı yaklaşık 15 dakika kaynatın. Karışımı süzüp içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Günde 3 kez bu çayı hazırlayıp için.

Zencefil

Zencefil mide üşütmesi dahil mide hastalıklarının tedavisiyle meşhur olmuş, bu sağlık sorununun geçmesinde çok etkili bir baharattır. Antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikleri sayesinde mide ağrısını dindirir, hazımsızlığı rahatlatır, mide bağırsak hastalıklarına bitkisel çözümdür. Bir bardak suyu kaynatın. İçine yarım tatlı kaşığı toz zencefil koyup 3-4 dk demlemeye bırakın. Ardından içine bal katıp için.

Muz

Muz hazımsızlık, mide ağrısı, mide üşütmesi gibi gastrointestinal (mide bağırsakla ilgili) sağlık sorunlarını tedavi etmek için süper bir gıdadır. Muz doğal antasitler arasında yer alır, yani mide asitlerini normalleştirebilen ve bağırsakları çalıştırıcı hayati besin maddeleri içerir.  Bu meyve kolayca sindirilebilir ve midedeki fazla asit emmeye yardımcı olur. Muz midede oluşan tahribatı tedavi eder. Sindirimi kolaylaştırır ve mideyi sağlamlaştırır. Pektin açısından zengin içeriği ile dışkıya hacim verir, katılaştırır.  Muzda bulunan yüksek potasyum içeriği mide üşütmesine dayalı ağrıları dindirir. Mide üşütmesinden muzdaripseniz muz yemeyi deneyin.

Elma sirkesi

Elma sirkesi mide üşütmesinin doğal olarak tedavi edilmesinde en etkili maddelerdendir. Elma sirkesi yüksek pektin içeriği ile tahriş olmuş mideyi rahatlatır ve mide bulantısını giderir, mide ağrısını dindirir böylece mide üşütmesine şifa olur. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve biraz bal katın. Mide üşütmesi tamamen geçene kadar bu karışımı her öğünde tüketin.

Rezene

Rezene antimikrobiyal ve antispazmodik özellikleri sayesinde mide üşütmesine, kusmaya, mide ağrısına iyi gelen şifalı bitkilerdendir. Rezene tohumunda bulunan yağlar mide bağırsak sistemini harekete geçirip mide üşütmesinin neden olduğu belirtileri rahatlatır.  Bir bardak suyu cezvede kaynatın. Sıcak suya 2 tatlı kaşığı rezene tohumu katın. 5 dk demlemeye bırakıp süzün. Bu çayı günde iki veya üç kez birkaç gün boyunca için.

Karbonat

Karbonat alkali yapısı ile mide üşütmesine deva olabilecek ev çarelerindendir. Karbonat sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için vücudun pH dengesini korur. Aynı zamanda mide üşütmesi bağlı ağrı, tahriş ve yanma hissini azaltır. Zehirli maddeleri, toksinleri vücuttan (sindirim kanalı) uzaklaştırın ve böylece sindirim sisteminin işleyişini rahatlatan doğal detoks maddelerindendir. Mide üşütmesi yaşıyorsanız bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat atıp bunu için

Kimyon

Kimyon da mide üşütmesi, mide ağrısı gibi mide bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılan baharatlardandır. Midedeki krampları giderip, mideyi rahatlatır. Ayrıca midedeki enzim salgısını arttırarak sindirime yardımcı olur. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı kimyon tohumu atıp 5 dk kaynatın. Ocaktan alıp biraz soğumaya bırakın. Günde 2-3 kez sıcak olarak için.

Çemen Tohumu

Çemen tohumu mide üşütmesine iyi gelen şifalı bitkilerdendir.  Çemen tohumu müshil etkisi ile dışkının çıkışını kolaştırır ve anında rahatlama sağlar. Çemen tohumu ile mide üşütmesine şifa bulmak için bir tatlı kaşığı çemen otu tozu ile 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Günde 2 kez böyle bir karışım hazırlayıp tüketin. Diğer yöntem ise bir bardak suya 1-2 tatlı kaşığı çemen otu tozu koyup günde 2 kez 2-3 gün boyunca bu karışımı için. Çemen otu tozunu aktardan temin edebilirsiniz.

Tarçın

Toz tarçın da mide üşütmesini tedavi eden doğal yöntemlerdendir. Bir buçuk tatlı kaşığı toz tarçın ile bir yemek kaşığı balı bir bardak ılık suya koyup iyice karıştırın. Günde 3 kez 2 gün boyunca bunu tüketin.

Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer?Çocuklarda Mide Ağrısı Üşütmesi Bulantısı Tıklayınız

Mide Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Kesin Çözüm Bitkisel Yöntemler Tıklayınız

Gribe, Soğuk Algınlığına, Nezleye Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yolları Tıklayınız

Mavi Kadın