2022-08-07 22:14:14 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:25

Miyalji nedir? Miyaljinin 10 belirtisi, nedenleri ve tedavisi

Miyalji kas ağrısı demektir, kas ağrısı çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durum kısa süreli veya kronik olabilir. Miyalji, fibromiyalji hastalığından kullanılan ilaçların yan etkisine, soğuk algınlığından strese kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Miyalji nedir? Miyalji neden olur, nasıl geçer? İşte ayrıntılar…

Miyalji nedir? Miyaljinin 10 belirtisi, nedenleri ve tedavisi

Kas hem hayvanlarda hem de insanlarda bulunan yumuşak dokulara denir. Vücudumuzda 600'den fazla kas bulunur. Miyalji olarak da adlandırılan kas ağrısı, vücudun herhangi bir kasında görülen ağrı demektir. Çeşitli hastalıklar miyaljiye neden olabildiği gibi b12, D vitamini gibi vitaminlerin vücutta eksikliği de bu sorunu tetikleyebilir.

MİYALJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Miyaljinin en yaygın ve belirgin belirtisi yoğun kas ağrısıdır. Kas ağrısının yanı sıra miyaljide şu belirtiler görülebilir:

 1. Halsizlik
 2. Eklem ağrısı
 3. Enfeksiyonunuz varsa titreme ve ateş
 4. Ağrının geçmemesine bağlı depresyon
 5. Kaslarda güçsüzlük
 6. Uyku bozuklukları
 7. Grip benzeri semptomlar (ateş, titreme, boğaz ağrısı, yorgunluk , baş ağrısı , öksürük )
 8. İştahsızlık
 9. Eklemlerde, kaslarda uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi (parestezi denir)
 10. Kaslarda kramplar

MİYALJİ (KAS AĞRISI) NEDEN OLUR?

Kas ağrısı kasların aşırı zorlanmasına bağlı olarak meydana gelebilir. Ağır eşyaları kaldırırken veya egzersiz yaparken kasları çok fazla zorlamaktan miyalji sorunu ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Bu tip kas ağrısı bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendisine saldırdığında ortaya çıkar. Kas ağrısına neden olan bağışıklık sistemi hastalıkları şunlardır: Lupus hastalığı,  Multipl skleroz (MS) hastalığı…

Enfeksiyonlar: Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, kaslar dahil her yerde ağrıya neden olabilir. Kas ağrılarına neden olan enfeksiyon türleri şunlardır: Soğuk algınlığı ve grip, Lyme hastalığı, sıtma…

Yaralanmalar, kırıklar ve burkulmalar da miyaljiye neden olabilir.

İlaçların yan etkileri: Bazı ilaçlar ve tedaviler geçici veya kronik olarak kaslarda ağrıya neden olabilir. Bazı ilaçlar kas hücrelerinin çevresinde iltihaplanmaya (miyozit) neden olur veya kas ağrısı reseptörlerini aktive eder. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi ilaçları, kolesterol ve tansiyon ilaçları yan etki olarak miyaljiye yol açabilir.

Kas ve sinir hastalıkları (nöromüsküler hastalıklar): Kas distrofisi ve SMA hastalığı gibi nöromüsküler hastalıklar kasları ve onları kontrol eden sinirleri olumsuz etkiler. Kas zayıflığına ve ağrıya neden olabilirler.

Kas ağrısına da neden olan diğer durumlar şunlardır:

 1. Sarkomlar (yumuşak doku kanserleri) ve lösemi ( kan kanseri) gibi kanserler.
 2. Kronik yorgunluk sendromu.
 3. Bölme sendromu (kaslarda basınç birikmesi).
 4. Fibromiyalji. (Kas ağrısı, uykusuzlık, baş ağrısı ve depresyon ile karakterize bir sendrom)
 5. Elektrolitlerin dengesizliği (kanınızdaki kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi minerallerde dengesizlik).
 6. Hipotiroidizm (az aktif tiroid).
 7. Periferik arter hastalığı (PAD).
 8. Stres ve gerginlik.
 9. Isınmadan egzersiz yapma.
 10. Kanser
 11. Böbrek yetmezliği
 12. B12 eksikliği
 13. D vitamini eksikliği
 14. Kalsiyum eksikliği
 15. Depresyon

MİYALJİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kas ağrısına neyin neden olduğunu bilmiyorsanız, ağrı şiddetli ve kronikse, doktor bu durumuna neyin neden olduğunu tespit için şu testleri uygulayabilir:

 1. Enzim, hormon ve elektrolit seviyelerini kontrol etmek ve enfeksiyonları teşhis için kan testleri.
 2. Kas yaralanması veya hasarı tespit için MRI veya CT taraması .
 3. Sinirlerdeki ve kaslardaki elektriksel aktiviteyi ölçmek için elektromiyografi .
 4. Nöromüsküler hastalıkları gösterebilecek kas dokusu değişikliklerini aramak için kas biyopsisi

MİYALJİ NASIL GEÇER?

Miyalji yani kas ağrısının tedavisi bu duruma neyin neden olduğuna göre değişir. Bu nedenle öncelikle sorunun kaynağı teşhis edilip gerekli tedavi uygulanmalıdır.

 1. Doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanmak, b12 ve D vitamini eksikliği varsa bu ilaçların alımı, bol bol dinlenmek kas ağrısıyla baş etmek için birincil çözümlerdir.
 2. Sıcak su torbası da kas ağrısına iyi gelebilir.
 3. Soğuk kompres de kas ağrısı için şifa olabilir. Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarmak ve bu bezi ağrıyan yere tutmak ağrıya iyi gelecektir.

MİYALJİ İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

 1. Muz, zerdeçal, zencefil, vişne ve elma sirkesi kas ağrısına doğal şifa olan faydalı besinlerdendir. Bu besinleri düzenli tüketmelidir.
 2. Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports'ta yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmaya göre, vişnelerde iltihabı ve kas ağrısını azaltabilen birçok antioksidan ve antienflamatuar bileşik vardır. Düzenli vişne yemeli yahut vişne suyu içmelidir.
 3. Zerdeçal bitkisi, güçlü bir ağrı kesici ve anti-inflamatuar ajan olarak çalışır. Bir bardak sütte bir tatlı  kaşığı zerdeçal tozu katın. Kısık ateşte ısıtın. Bunu günde iki kez için.
 4. Zencefil, doğal bir anti-inflamatuar ajan olarak çalışır ve kan dolaşımını ve kan akışını iyileştirir , bunların tümü kas ağrısını giderir. Günde üç bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Bu bitki çayını yapmak için küçük bir parça zencefil kökü kesin ve bir bardak suda 10 dakika kaynatın. Süzün, biraz bal ekleyip için.
 5. Elma sirkesi kaslardaki ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve alkalileştirici özelliklere sahiptir. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz bal ekleyip her gün bunu içmeye devam edin.

Kas Ağrısı Neden Olur, Belirtileri, Kas Gerilmesi Tutulması Nasıl Geçer? Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…
Yaşam
|
09 Ağustos 2022 - 16:45
Karbonatın daha önce duymadığınız 28 farklı kullanım alanı
Yemek yapımından, cilt bakımına, ev temizliğinden gümüş parlatmaya, lavabo tıkanıklığından mide yanmasına kadar birçok farklı alanda faydası bulunan karbonatın 28 farklı kullanım alanlarını derledik...