Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-08-20 23:00:49 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:34

Modern Mutfak Dekorasyonu İçin Uzmanından Harika Öneriler

Google News

Nefis yemek kokularının geldiği, hanımların en çok vakit geçirdiği alanlardan biri mutfak.

Modern Mutfak Dekorasyonu İçin Uzmanından Harika Öneriler

Nefis yemek kokularının geldiği, hanımların en çok vakit geçirdiği alanlardan biri mutfak. Mutfakta yemek pişirirken zevkli zamanlar geçiriyoruz. Ailemizle, arkadaşlarımızla mutfak masasında hem yemek yerken hem de saatlerce muhabbet ediyor kaliteli zaman geçiriyoruz.  Haliyle mutfağın kullanışlı olması, genişliği ve kendi tarzımıza uygun bir mutfağımızın olmasını hemen hemen hepimiz isteriz. Yazımızın devamında, mutfak dekorasyonunun nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdik.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Açık mutfaklar, alanı geniş gösterir. Hem evdekilerle birlikte zaman geçirilir hem de bir yandan mutfakta işler görülür. Her ne kadar bu fikir cazip gelse de mutfakta pişen yemek kokusu içeri gider mi sorusu bu fikirden caydırabiliyor. Kokuyu en güzel şekilde içine hapseden aspiratörler sayesinde istediğiniz açık mutfağı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda görselliğe ve şıklığa önem veririz. Lakin mutfak için en önemli unsurlardan birisi de mutfağın işlevsel olmasıdır. Yani; rafların, dolap içi düzenlerinin, ve mutfak gereçlerinin koyulduğu çekmece ve dolapların kullanışlı olmasıdır.  

Kullanışlı Bir Mutfak Nasıl Olmalıdır?

Çoğu kadın geniş mutfağa sahip olmak ister, lakin bazen şartlar el vermez. Sahip olduğunuz mutfağı olabildiğince en kullanışlı hale getirmek de sizin elinizde… Mutfağın kullanışlı olması çok önemlidir. Bunun için mutfağınızın alanını gözden geçirmelisiniz. Mutfağınızın hem içinize sinmesi hem de kullanışlı hale gelmesi için özen göstermeniz gereken bazı noktalar vardır;

Öncelikle mutfağınızın büyüklüğünü ölçmelisiniz. Alanın büyüklüğüne göre, çalışırken rahatlıkla iş yapabileceğiniz bir hareket alanı bırakarak daha kullanışlı bir mutfak haline getirebilirsiniz.

Mutfak Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır

Mutfağınızda istediğiniz duvar rengini kafanızda belirleyin. Geniş mutfağa sahipseniz istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Geniş mutfakta koyu renk tercih edebilirken, küçük mutfaklar için aynı şey söz konusu değil. Küçük mutfak duvarını koyu renk yaparsanız alanı daha küçük ve iç karartıcı gösterebilir. Açık renk boya kullanarak daha ferah görünüm elde edebilirsiniz.

Mutfak Dolabı Fikirleri

Mutfağın genelini etkileyecek en önemli dekorasyondan biri de mutfak dolabıdır. Mutfak dolabınızı değiştirmek istiyorsanız kalitesine, renk uyumuna, temizliğine ve dayanıklılığına önem göstermelisiniz. Eğer mutfağınız küçük ise açık renk seçerek mutfağınızı daha ferah gözükecektir. Şayet büyük ise yine açık ton renk kullanarak geniş olan mutfağınızı daha da büyük gösterebilirsiniz. Aynı zamanda çekmeceler, kapaklar ve aksesuarların nereye ve ne şekilde uygulanması gerektiği kafada planlanmalı nasıl kullanışlı olacak ise o şekilde tasarlanmalıdır.

Mutfak Aydınlatması Önemlidir

Mutfak için aydınlatma seçiminde işlevsel olması önemlidir. Mutfak aydınlatması sadece  dekorasyon olarak değil, renklerin ve tehlikeli nesnelerin net görünebilmesi açısından da oldukça önemlidir. Mutfak aydınlatması için büyük ve geniş mutfaklar da sarkıt abajur tercih ederken küçük ve dar mutfaklar için de LED aydınlatma kullanabilirsiniz. Şayet mutfağınızın tavanı alçak ise büyük ve sarkan avizeler yerine spot ışıklar tercih ederek alanı ferah gösterebilirsiniz.

Mutfak Tezgahının Kullanım Alanı

Mutfak tezgahı kesme, doğrama, yıkama ve servis yapmak için kullanılır. Ocak ile evye arasındaki tezgah bölümünde genelde yemek hazırlanılır. Ocağın diğer tarafında kalan tezgahı yemek servisi hazırlığı ve servis için kullanılır. Evyenin diğer tarafında kalan tezgah kısmını ise bulaşık yıkama amaçlı kullanırız.

Doğru Ocak Seçimi

Set üstü ocaklar yemek pişirmenin temelini oluşturmasıyla mutfağın en önemli parçalarından biri olarak yerini alıyor. Mutfağınız için bir ürün tercih ederken yalnızca estetik durduğu için değil kullanım rahatlığını gözden geçirmelisiniz

Mutfak Aksesuar Seçimi Tavsiyeleri

Mutfakta aksesuar seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutfak alanını gereksiz aksesuarlarla boğulmamasıdır. Mutfağınızı dekore ederken kendi tarzınızı yansıtın. Böylece içinde kendinizi bulabileceğiniz, sevginizle harmanlayacağınız leziz yemekler yapabilmek için kendiniz çok daha iyi motive edebilirsiniz. Masa, tezgah üzerine veya cam kenarına koyacağınız yapay çiçeklerle mutfağınızı şık gösterebilirsiniz.

Mutfak Masa Ve Sandalye Seçimi Önerileri

Mutfağınızın büyüklüğüne göre istediğiniz ölçüde masa-sandalye seçebilirsiniz. Yahut küçük bir mutfağınız var ise daha az alan kaplayan konforlu mutfak köşe takımı tercih edebilirsiniz.Mutfağımda masa koyabileceğim alan dahi yok diyorsanız, katlanır duvara monte edilebilen masa en doğru tercih olacaktır.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.