Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
30-10-2021 20:44 | Güncelleme : 12-09-2022 16:57

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?

Google News

Vücut kitle indeksi (BMI); vücuttaki yağ oranını hesaplamak ve buna bağlı olarak da sağlıklı bir kiloda olup olmadığı anlamak için kullanılan bir formüldür. Bu değerin 35’ten yüksek çıkması durumuna morbid obezite adı verilmektedir.

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?

Uzman Diyetisyen Esra Kurt Mutlu morbid obezite hakkında aşağıdaki bilgileri vermektedir;

Morbid obezite, kişinin boyuna göre çok fazla yağlı bir vücudu olduğunu ifade etmektedir. Bu durumun en yaygın sebepleri ise aşırı yemek ve hareketsiz bir yaşam sürmektir.

Morbid obez olan kişiler günlük hayatlarında yürümekte, uyumakta ve hatta nefes almakta bile zorlanırlar. Bu tür hayat konforunu düşüren problemlerin dışında morbid obezite kardiyovasküler hastalık , tip 2 diyabet ve farklı ciddi birçok sağlık problemine de yol açmaktadır.

Vücut kitle indeksi (BMI Değerleri ) ve Anlamları

 1. 18.5'in altında - zayıf
 2. 18.5-24.9 - sağlıklı
 3. 25.0-29.9 - fazla kilolu
 4. 30.0 ve 39.9 - obez
 5. 40.0 ve üzeri - morbid obez

Morbid Obezite Neden Olur?

Günlü kalori ihtiyacımızdan fazla kalori almak, yüksek kalorili gıdaları tüketmeye devam etmek, genetik, uykusuzluk, stres ve Polikistik over sendromu morbid obezitenin tetikleyici nedenlerindendir.

Vücudumuz sağlıklı çalışması için tüketilen besinlerdeki kaloriye ihtiyaç duyar. Vücuda besinler ile alınan bu kaloriler kalbin kan pompalaması, besinlerin sindirilmesi ve dinlenme gibi farklı hayati aktivitelerin işleyişi için kullanılır. Alınan bu kalorilerin kullanılmadığı durumda yani vücuda gereğinden fazla kalori alındığında kullanılmayan bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanmaya başlar. Depolanan bu yağlar zamanla daha da çoğalır ve obezite ve morbid obeziteye sebep olur.

Morbid Obezite Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık ve kolay terleme
 2. Halsizlik
 3. Eklem ve sırt ağrısı
 4. Nefes almada zorluk
 5. Horlama dahil uyku sorunları
 6. Merdiven inip çıkma, yürüyüş gibi fiziksel aktivitede zorluk
 7. Düşük güven ve izolasyon duyguları
 8. Yüksek tansiyon ve metabolik sendromun diğer semptomları

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?

Morbid Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Morbid obezite teşhisi konulan hastalar kendi özel koşullarına ve sağlık durumlarına göre tedavi edilir. Morbid obezite tedavi yöntemleri şunlardır:

Diyet ve Egzersiz

Morbid obez olan kişilerin ilk yapması gereken şey bir doktora gidip muayene olmak ve sonrasında doktor kontrolünde diyet ve egzersiz yapmaya başlamaktır. Düzenli yani her gün yapılacak egzersizler sayesinde kilo verilmesi mümkün olacaktır. İlk başlarda egzersiz için yürüyüş ya da yüze gibi hafif olanları tercih edebilirsiniz. En başta hafif olan bu egzerisizleri zamanla süresini ve şiddetini arttırmalısınız.

Zayıflama İlaçları Kullanımı

Morbid obez gibi ciddi kilo alınması durumunda doktorlar hastalarına bazı zayıflama ilaçları verebilir. Bu ilaçlar kilo vermeye yardımcıdır fakat buna alışan hastalar beslenme ve egzersize dikkat etmedikleri için ilacı kullanmayı bıraktıkları gibi kiloları geri almaya başlamaktadır. Bu tür zayıflama ilaçları,  bitkisel ilaçlar reçetesiz olarak satılsa da kesinlikle unutmamalısınız ki bu ilaçlar her hastaya özeldir. Dolayısıyla doktora danışılmadan bu ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Morbid obezite nedir nasıl tedavi edilir komplikasyonları nelerdir?

Oruç Tutma

Düzenli oruç tutulması da zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Oruç tutulduğunda vücuda uzun süre besin girmediği için bu sürede vücut hücrelerini yeniler ve bu durumda vücut temizlenmeye başlar. Tüm bu etkileri sayesinde oruç vücutt otofaji durumuna geçer ve birçok ciddi sağlık probleminin kötü etkileri önlenmiş olur.

Ameliyat Olma

Morbid obezite teşhisi koyan kişiler denedikleri diyet ve egzersize rağmen eğer kilo vermedilerse ameliyat olmaları gerekebilir. Ameliyat sayesinde şiddetli obeziteye bağlı olarak meydana gelen diyabt, kalp hastalığı ve uyku apnesi gibi birçok farklı sağlık problemi riski düşmektedir. Fakat her ameliyatta olduğu gibi zayıflama ameliyatlarında da ciddi komplikasyon oluşma riski yüksektir. Bunun için hastaya ameliyat yapılmasının uygun olup olmadığına uzman doktorlar karar vermektedir.

Morbid Obezitenin Komplikasyonları Nelerdir?

Morbid obezite ciddi bir sağlık problemidir. Bu yüzden de tedavi edilmediğinde aşağıdaki tehlikeli sağlık problemlerine sebep olabilir:

 1. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon gibi metabolik sendromlar
 2. Yüksek düzeyde "kötü" kolesterol ve düşük düzeyde "iyi" kolesterol
 3. Yüksek trigliserit seviyeleri
 4. Kireçlenme
 5. Kalp hastalığı ve kan lipid anormallikleri
 6. Felç
 7. 2 tip diyabet
 8. Uyku apnesi (uyku sırasında periyodik olarak nefes kesilmesi demektir)
 9. Üreme sorunları
 10. Safra taşları
 11. Belirli kanserler
 12. Obezite hipoventilasyon sendromu
 13. Metabolik sendrom
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.