05 Ağustos 2020, Çarşamba 11:23

Mucovit C 600 mg Nedir Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Mucovit C 600 mg Nedir Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Mucovit C Nedir  Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Mucovit-C, ciğerlerde ve boğazda meydana gelen kronik balgamın parçalanmasını ve çıkarılmasını sağlar. Solunum yollarında iltihaplanma, soğuk algınlığı, akciğer problemleri ve kronik bronşit gibi durumlarda balgam azaltıcı olarak kullanılır. Mucovit-C, balgamı sulandırdığından, öksürük ile kolayca çıkarılmasında etkilidir. Bilhassa sigara kullananlar tarafından yaygın olarak tercih edilen bir ilaçtır. İçeride toplanan balgamın rahatlıkla çıkarılmasına yardımcı olan Mucovit-C, buna bağlı olarak öksürüğe yol açabilir. Bu durum gâyet olağandır ve yan etki olarak değerlendirilmemelidir. Mucovit C'nin fiyatı: 14,97 TL'dir.

Mucovit-C içerisinde bulunan etkin maddeler, askorbik asit ve asetilsistein'dir. Öte yandan bu ilacın yapısında C vitamini de yer alır.

Mucovit-C Nasıl Kullanılır?

Doktor tavsiyesi olmaksızın Mucovit C kullanılmamalıdır. Bu ilaç, her zaman doktor tarafından reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Mucovit C için önerilen kullanım şekli şöyledir;

Mucovit-C sadece ağızdan alınır. 1 bardak suyun içerisinde eritildikten sonra içilebilir. Ancak eritme işleminin ardından hiç bekletilmemeli ve derhal tüketilmelidir. Efervesan tabletler yutulmamalı ve çiğnenmemelidir.

Mucovit-C aç ya da tok iken alınabilir. Bolca sıvı tüketmek, Mucovit-C’nin balgam söktürücü (mukolitik) tesirini artıracaktır.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

14 yaş sonrası ergenler ve yetişkinler için;

 1. Solunum yollarıyla ilgili rahatsızlıklarda artan sekresyonun azaltılması ve atılımın daha kolay olması için günde 1 efervesan tablet alınır.

Çocuklarda kullanımı:

 1. 12 yaş öncesi çocuklarda Mucovit-C kullanımının güvenli olup olmadığı ve ne tür etkilere yol açtığı hakkında yeterli veri mevcut değildir. Bundan dolayı, bu yaş aralığındaki çocuklar için tavsiye edilmez.

Mucovit-C’yi Kimler Kullanamaz?

 1. Karaciğer ve böbrek bozukluğu yaşayanlar Mucovit-C’yi kullanamazlar.
 2. Asidüri ya da normal idrar pH'sı ve oksalüriyle beraber seyreden böbrek taşına sahip olanlar, Mucovit-C tedavisi alamazlar.
 3. Eğer hiperoksalüri (idrarda oksalik asit düzeyinin yükselmesi) problemi yaşıyorsanız, Mucovit-C kullanmanız çok sakıncalıdır.
 4. Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğiniz mevcutsa, Mucovit-C tedavisine başlamamalısınız. Söz konusu bu kalıtsal hastalık, kırmızı kan hücre sayısının normalden daha düşük seviyede olmasına yol açmakta olup, Mucovit-C kullanımına engeldir.
 5. Askorbik asit, asetilsistein ya da Mucovit-C içerisinde bulunan başka bir maddeye aşırı duyarlı (alerjik) iseniz, bu ilacı kullanmamalısınız.

Mucovit-C’nin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Mucovit-C’nin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Mucovit-C’yi kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, kurdeşen, cilt kızarıklıkları, soluk alma güçlüğü, kalp atışında hızlanma ve kan basıncının düşmesi (Tansiyon düşmesi)).
 2. Şoka kadar gidebilen aşırı duyarlılık yanıtları (Anafilaktik reaksiyonlar-döküntü, kaşıntı, terleme, baş dönmesi, dil, dudak ve soluk borusunda şişme, hava yolunun tıkanması, bulantı, kusma gibi belirtiler görülebilir). Ayrıca, çok seyrek olarak aşırı duyarlılık reaksiyonları kapsamında MUCOVİT–C içeriğindeki asetilsistein kullanımına bağlı kanama oluşumu bildirilmiştir.
 3. Nadiren de olsa yüksek dozlarda alındığında diürez (idrara sık çıkma), ishal ve diğer mide-barsak bozuklukları,
 4. Okzalat kristalleri (böbrek taşı varlığı),
 5. Glikoz 6 Fosfat Dehidrojenaz (G6PD) eksikliğinde (kan şekeri metabolizmasında hayati önem taşıyan enzimin eksik olması ve yeterince aktif olmaması)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin MUCOVİT–C’ye karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Yaygın olmayan:

 1. Bronşların daralması (Nefes darlığı, nefes almada güçlük yaşanabilir.)
 2. Baş ağrısı
 3. Ateş
 4. Kaşıntı
 5. Kurdeşen (ürtiker)
 6. Döküntü
 7. Egzantem (enfeksiyon hastlıklarında görülen deri üzerindeki kızartı veya lekeler ve kabarıklıklar)
 8. Taşikardi (kalbin normalden hızlı çalışması)
 9. Ağız içinde iltihap
 10. Karın ağrısı
 11. Bulantı
 12. Kusma
 13. İshal
 14. Tansiyon düşmesi

Seyrek:

 1. Nefes darlığı (dispne)
 2. Bronkospazm (bronş düz kaslarının kasılması), zor soluk alıp verme)

Çok seyrek:

 1. Mide krampı
 2. Ateş
 3. Şoka kadar gidebilen anafilaktik reaksiyonlar

Bilinmiyor:

 1. Al basması
 2. Ciltte kızarıklık
 3. İdrar yapmada güçlük

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

İstenmeyen olaylar aşağıda belirtilen sıklıklara göre sınıflandırılmıştır:

Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir.

Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek : 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemiyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT