20 Mayıs 2022, Cuma 07:03

Mücverlik Kabak ve Dolmalık Kabak Dondurucuda Nasıl Saklanır

Mücverlik Kabak ve Dolmalık Kabak Dondurucuda Nasıl Saklanır

Kabağın mevsimi yaz aylarıdır. Hazır her yerde kabak bulabiliyorken ve fiyatı da ucuzken bol bol alıp kış için saklamak istemeniz gayet mantıklıdır. Kabağı çiğ olarak da pişirerek de muhafaza etmeniz mümkündür. Kabağı derin dondurucuda saklamak için yapmanız gereken öncelikle kabakları yıkayıp kurulamaktır. Ardından bunları kavurmalık, kızartmalık veya yemeklik olarak hazırlayabilirsiniz.

Buzlukta Kabak Saklama

1.Yöntem

Malzemeler

  1. Dilediğiniz kadar kabak
  2. Buzluk poşeti
  3. Pipet

İlk olarak kabakları yıkıyoruz ve iyice kuruluyoruz. Sonra alacalı soyuyoruz ve yarım daire biçiminde doğruyoruz.

Poşetlere yerleştiriyoruz ve poşetlerin havasını pipet yardımıyla alıp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Dondurucuya atıyoruz. Artık yıl boyu güvenle saklayıp istediğimiz zaman tüketebiliriz.

2. Yöntem

Kabağı derin dondurucuda nasıl saklamalı? diye düşünüyorsanız bunun için farklı bir yöntemden de faydalanabilirsiniz: Şoklamak. Bu, kabakların tazeliğini, lezzetini ve diriliğini korur. Bir tencerede su kaynatılır. Kabaklar bu suya koyulur. 2 dakika sonra çıkarılıp hemen içi buzlu suyla dolu bir tencereye alınır. Bu suda da birkaç dk bekletilir. Tek kullanımlık olacak biçimde ayrılır. Buzdolabı poşetine yerleştirilip derin dondurucuya atılır.

3. Yöntem

Kabaklar kavrularak da saklanabilir. Bunun için önce yıkanır ve arzu edilen büyüklükte doğranır. Ardından orta ateşte kavrulur. Fazla karıştırılmamalı ve ocağın altı da çok açılmamalıdır. Yoksa kabaklar dağılabilir. Kavrulan kabaklar buzdolabı poşetlerine tek kullanımlık porsiyonlar hâlinde paylaştırılır. Derin dondurucuya kaldırılıp istenilen zamana kadar güvenle saklanabilir.

4.Yöntem

Taze kabak derin dondurucuda nasıl saklanır? diyorsanız işe yine bunları yıkayıp kurulayarak başlayın. Bıçak yardımıyla kabakları istediğiniz büyüklüğe getirin. Buzdolabı poşetlerine bölüştürün. (Her poşete tek seferde kullanabileceğiniz kadar ekleyin. Ağzına kadar doldurmayın.) Sonra derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

5. Yöntem

Malzemeler

  1. 4 adet kabak
  2. 2 adet patates

2 patates ile 4 kabağı rendeliyoruz. Sularını sıkıp fırın tepsimize aktarıyoruz. Güneş gören bir yerde 2 gün bekletiyoruz. Suyunu tamamen çektikten sonra buzdolabı poşetlerine doldurup buzluğa atıyoruz. Kışın mücver, kabaklı kek, çorba vb. yaparken kullanabiliriz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT