Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
16-05-2023 16:40 | Güncelleme : 16-05-2023 16:51

Mum gibi erimenizi sağlayacak! Bu kür ile 2 haftada 5 kilo zayıflayabilirsiniz!

Google News

Tarçın, zayıflamaya yardımcı olması başta olmak üzere sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilen lezzetli bir baharat. Diyetisyen Betül Yücel tarçının kan şekerini dengelediğini, tokluk hissi verdiğini, hazmı kolaylaştırdığını, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı desteklediğini bildiriyor. Peki tarçınla nasıl zayıflanır? İşte 2 haftada 5 kilo zayıflatan tarçın kürü:

fotoğraf:Freepik
fotoğraf:Freepik

Tarçın baharatı, anavatanı Sri Lanka ve Güney Hindistan’da olan tarçın ağacının kabuğundan elde ediliyor. Tarçının sağlığa pek çok faydası olsa da en yaygın kullanım alanı kilo verme üzerine. Tarçınlı su geçmişten günümüze zayıflamayı kolaylaştırma amaçlı kullanılıyor. Pek çok diyetisyen de diyetlerinde tarçına yer veriyor. Asya Farmasötik ve Klinik Araştırma Dergisi tarafından yapılan çalışmalar da tarçının kilo verme etkisini kanıtlar nitelikte. Tarçınlı su ile zayıflama formülü şöyle uygulanır:

2 HAFTADA 5 KİLO ZAYIFLATAN TARÇIN KÜRÜ

Malzemeler

  • 3-4 adet çubuk tarçın
  • 5 bardak su
  • İsteğe bağlı karanfil, kök zencefil, defne yaprağı, kök zerdeçal, dilimlenmiş elma da bu küre eklenebilir.

Tencereye 5 bardak su ve 3-4 adet çubuk tarçın atıp kaynatın. Kaynayınca içerisine kök zencefil, zerdeçal, defne yaprağı ve dilimlenmiş elma gibi zayıflamaya yardımcı diğer bitkileri katabilirsiniz.

Ocaktan alıp ılımaya bırakın. Özellikle aç karına olmak üzere gün boyu bunu tüketmeye devam edin.

Tarçın kürünü uygularken hareketli bir yaşam sürmek, günde en az 1 saat yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Mum gibi erimenizi sağlayacak! Bu kür ile 2 haftada 5 kilo zayıflayabilirsiniz!

TARÇININ ZAYIFLAMAYA FAYDALARI NELERDİR?

Diyetisyen Betül Yücel tarçının zayıflama üzerine etkileri ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Tarçınlı su ile zayıflama oldukça kolaydır. Tarçınlı suyun kilo vermeye faydası sindirim sistemine etki ederek başlamakta. Bu karışım hazımsızlığa iyi geliyor, sindirimin daha rahat ve hızlı olmasını sağlıyor. Metabolizma hızını artırarak kilo vermekte önemli rol oynuyor. Tarçınlı su içildiğinde metabolizma otomatik olarak hızlandığı için tarçınlı su içtikten sonra spor, egzersiz ya da kardiyo yapıldığında normale göre daha fazla kalori ve yağ yakılmış oluyor. Tarçınlı su kan şekerini de dengeleyerek tatlı ihtiyacını önlüyor, böylece tatlı krizlerini ortadan kaldırıyor.

Aç karna içilen tarçınlı su kişiye tokluk hissi verdiriyor. Bu durum da daha az gıda tüketmeye neden oluyor. Açlık hissini bastırdığından dolayı da daha geç acıkmaya ve açlığı çok fazla hissetmemeye katkı sağlıyor.

Ödem vücudun su tutması demektir. Ödem özellikle yüzde, elde ve ayaklarda şiş, kilolu bir görüntüye neden oluyor. Tarçın içerisinde antioksidanlar sayesinde ödem atmak için etkili bir baharat. Tarçınlı su içmek alışkanlık haline getirildiğinde hem vücuttaki toksinler atılmış hem de ödemden kurtulmuş oluyorsunuz.

TARÇIN KÜRÜNÜN ZARARLARI NELERDİR?

Gastrointestinal rahatsızlık: Çok fazla tarçın tüketmek mide bulantısı, kusma ve ishal gibi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Alerjik reaksiyonlar: Bazı insanlarda kaşıntı, kurdeşen ve nefes almada zorluk gibi semptomlara neden olabilen tarçına karşı alerji ortaya çıkabiliyor.

İlaç etkileşimleri: Tarçın, kan sulandırıcılar da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girerek kanama riskini artırabiliyorr. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, tarçın tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Ağır metal kontaminasyonu: Bazı tarçın ürünleri, çok miktarda tüketilirse sağlığa zararlı olabilecek kurşun gibi ağır metallerle kontamine olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.