2022-09-28 09:30:00 | Son Güncelleme : 2022-10-04 15:27:21

Mürdüm eriğinin sağlığa 15 faydası: Kanseri önlüyor, kansızlığa iyi geliyor…

Mürdüm eriği yaz aylarının sevilen meyvelerindendir. Taze veya kurutulmuş şekilde tüketileceği gibi mürdüm erikten komposto, marmelat, reçel, meyve suyu yapılabilir. Mürdüm eriğinin sağlığa faydaları saymakla bitmez: Bağışıklığı güçlendirir, vücut direncini artırır, kanseri önler, strese iyi gelir, kansızlığa şifadır…

Mürdüm eriğinin sağlığa 15 faydası: Kanseri önlüyor, kansızlığa iyi geliyor…

Halk arasında "bardak eriği", "kara erik" , “mor erik” olarak da bilinen mürdüm eriği Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilir; manavlarda, semt pazarlarında, büyük marketlerde satışa çıkar. Mürdüm eriği Potasyum , fosfor, bakır , manganez ve magnezyum  gibi mineraller ile A, C ve E vitaminlerini içeren en sağlıklı meyvelerdendir. Diyetisyen Fazile Yılmaz mürdüm eriğinin faydalarından şöyle bahsetti:

MÜRDÜM ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Diyetisyen Fazile Yılmaz mürdüm eriğinin sağlığa faydaları hakkında şu bilgileri verdi:

 1. Mürdüm eriğinin bilinen en büyük faydalarından birisi bağışıklığı güçlendirmesi ve bu sayede vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamasıdır.
 2. Sahip olduğu yüksek orandaki potasyum, kalsiyum, bakır, demir, A, C, B vitaminleri ve lif sayesinde tam bir sağlık deposudur.
 3. Mürdüm eriği katarakt başta olmak üzere birçok göz probleminin tedavisinde etkili bir yardımcıdır.
 4. İçerdiği zengin antioksidan sayesinde mürdüm eriği kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmesinin yanısıra beynin daha çok çalışmasına yardımcı olarak Alzheimer'ın gelişimini yavaşlatmaktadır.
 5. Stres için mürdüm eriği tüketmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Mürdüm eriğinin sinirleri gevşettiği ve bu sayede strese karşı dayanklı olunmasını sağladığı kanıtlanmıştır.
 6. Kadınlarda regl düzensizliği görülmesi durumunda mürdüm eriği tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu durumun sebebi mürdüm eriğinin vücuttaki östrojen seviyesini dengelemeye yardımcı olmasıdır.
 7. Mürdüm eriğindeki düşük glisemik indeks sayesinde şeker hastaları da mürdüm eriğini gönül rahatlığıyla tüketebilir. Çünkü mürdüm eriği kandaki şekeri hızla yükseltmez.
 8. Mürdüm eriğindeki potasyum vücuttaki tansiyonun dengelenmesini sağlamasının yanısıra kasları da düzgün çalıştırır ve bu sayede kalp kasında meydana gelebilecek hastalıkların önüne geçer.
 9. Mürdüm eriği etkili bir idrar söktürücü meyvedir.
 10. Mürdüm eriği kurusu özellikle kansızlık yani anemi yaşayanlar için çok faydalıdır. Çünkü kurutulmuş mürdüm eriği özellikle de kansızlık için kullanılan kan üretimini sağlayan ilaçlardan sonra tüketildiğinde demir emilimini arttırmaya yardımcı olmaktadır.
 11. Mürdüm eriği taze veya kurutulmuş halde bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlık problemini ortadan kaldırır.
 12. Bol lif içeren mürdüm eriği uzun süre tokluk sağladığı için kişinin tatlı yeme istediğini geçirir.
 13. Mürdüm eriği kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
 14. Mürdüm eriğinin bir diğer faydası ise yaşlanma karşıtı olması sebebiyle cildi güzelleştirmesidir.

MÜRDÜM ERİĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?

 1. Mürdüm eriğinin fazla miktarda tüketilmesi ishal, gaz, karın ağrısı gibi bağırsak sindirim problemlerine yol açabilir.
 2. Erik çeşitlerinde olduğu gibi mürdüm eriğinde de bulunan oksalatlar vücutta birikebilir. Bu durum ise zamanla böbrek ve safra kesesinde hastalıklara sebep olabilir. Dolayısıyla özellikle böbrek ve safra taşı sorunları olan kişiler erik tüketiminde dikkatli ve ölçülü olmalıdır.
 3. Diyabet ya da insülin direnci olan kişiler kurusu değil de tazesini tüketmelidir.

Mürdüm eriğini tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda var. Lifli bir yapısı bulunan ve antioksidan özelliğe sahip olan bu meyveden yemek sonrası 2 büyük adet gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

MÜRDÜM ERİĞİ REÇELİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

 1. 1 kg mürdüm eriği
 2. 1 kg şeker
 3. Yarım limon veya yarım çay kaşığı limon tuzu

Yapılışı

İlk olarak erikleri yıkayın ve ikiye kesin. Eriklerin çekirdeklerini çıkartın. Daha sonra erikleri geniş bir tencereyi alıp üzerine şekeri ekleyin. Bu şekilde erikleri zamanınınz varsa en az 1 gece veya en az 8 saat bekletin.

Bekleyen erikleri ocağa alıp yüksek ateşte kaynatın ve ara ara karıştırarak pişirin. Köpük oluştukça köpükleri kepçeyle alın ve ara kıvamını kontrol etmek için küçük bir kabağa koyup kontrol edin. İstenilen kıvama geldiğinde reçele limon suyu ya da limon tuzu ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp reçeli tamamen soğuduğunda kavanoza aktarın.

MÜRDÜM ERİĞİ KOMPOSTOSU NASIL YAPILIR?

Malzemeler

 1. 1 kilo taze mürdüm eriği
 2. 1,5 su bardağı toz şeker
 3. 1,5 litre su

Yapılışı

İlk olarak erikleri yıkayın ve geniş bir tencerenin içine şekeri ekleyip erikleri alıp 20 dakika orta ateşte pişirin.

Ocaktan aldığınız kompostoyu tamamen soğuduğunda servis yapabilirsiniz. 

MÜRDÜM ERİĞİ MARMELATI NASIL YAPILIR?

Malzemeler

 1. 1 kg. Mürdüm eriği
 2. 700 gr toz şeker
 3. 1 çay kaşığı limon suyu
 4. Yarım çay bardağı su

Yapılışı

 1. Öncelikle erikleri güzelce yıkayın, ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın.
 2. Daha sonra bir tencerenin içine yarım çay bardağı suya erikleri ekleyip yumuşayana kadar pişirin.
 3. Erikler marmelat kıvamına gelip piştiğinde bir karıştırma kabına alın ve blender ile ezin. Kabuklarını temizlemenize gerek yoktur, blender ile tamamen ezip püre haline getirin.
 4. Hazırlamış olduğunuz püreyi tekrar tencereye alın ve içine toz şeker ilave edin. Kısık ateşte pişirmeye devam edin ve yarım saat kaynatın.
 5. Tencerenin altını kapatmadan önce içine limon suyu katın.
 6. Ardından marmelatı ılımaya bırakın ama ara ara karıştırın.
 7. Son olarak hazırlamış olduğunuz mürdüm eriği marmelatı kavanoza alın. İster kahvaltıda ister tartlarda kullanmak üzere mürdüm eriği marmelatınız hazır.

1 Adet Mürdüm Eriği, Mor Erik Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı? Tıklayınız

Mavi Kadın