Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Muz Alerji Yaparmı, Muz Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mavikadin>Sağlık>Muz Alerji Yaparmı, Muz Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Muzun neden olduğu alerjik reaksiyon hafif kaşıntılı deriden, nefes almakta güçlüğe yol açan anafilaksiye kadar çeşitli şekillerde semptomlar verir.

Muz Alerji Yaparmı, Muz Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

National Institute of Environmental Health Sciences (Çevre Sağlığı Bilimleri Ulusal Enstitüsüne göre), aralarında çocukların da dahil olduğu dünya nüfusunun, % 11 ila 16 'sı muz alerjisinden muzdarip durumdadır. Muzun neden olduğu alerjik reaksiyon hafif kaşıntılı deriden, nefes almakta güçlüğe yol açan anafilaksiye kadar çeşitli şekillerde semptomlar verir.

Alerji hepimizin de bildiği gibi aslında zararlı olmayan maddelerin bağışıklık sistemimiz tarafından istilacı olarak algılanmasıyla ortaya çıkar. Alerjik reaksiyon sırasında, vücudumuz alerjenle mücadele etmek için histamin olarak bilinen bazı kimyasallar salgılar. Bu histaminler ise alerjik semptomları tetikler. Genellikle bağışıklık sistemi muzdaki kitinaz isminde proteine duyarlıdır ve buna karşı aşırı tepki gösterir.

Burun akıntısı, gözlerde yaşarma ve öksürük, muz alerjisi kaynaklı sık karşılaşılan belirtilerdendir. Muz alerjisinin diğer belirtileri şunlardır;

Ağız bölgesinde kaşıntı

Muza karşı alerjisi olanlar genelikle muz yedikten sonra ağız bölgesinde kaşıntı ile karşılaşılaşırlar. Kaşıntı hissi yoğun olarak damakta hissedilir. Kaşıntıdan başka dilde yanma ve boğazda gıcık muz alerjisinin olası belirtilerindendir.

Sindirim sorunları

Alerjiye neden olan gıdalar tüketmek sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle muz yedikten sonra karın ağrısı, bulantı, ishal ve kusma gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

Cilt problemleri

Muza alerjiniz varsa muz yedikten sonra her an ciltte döküntü, kaşıntı, kurdeşen gibi cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu cilt problemleri belli alanda görülebildiği gibi cildin tamamını da etkiliyebilir.

Şişme

Muz alerjisi dudaklarda, dilde, gözde hatta boğazda şişmeye neden olabilir. Durum ciddiyse 112 acil ekibinden yardım isteyebilirsiniz.

Anafilaksi

Bu durum genellikle hava yollarının daralmasına yol açan nadir görülen fakat hayatı tehdit eden bir reaksiyondur. Anafilaksi ani doku şişmesinin hava yollarında tıkanmaya neden olmasıyla solunum problemlerinin meydana gelmesine denir. Kişi boğazında gerginlik duyabilir yahut sanki boğazda bir yumru varmış gibi hissedebilir. Kan basıncının ani düşmesiyle hasta bilincini kaybedebilir. Nabızda artış, baş dönmesi, uyuşukluk da anafilaksinin diğer belirtileri arasında yer alır ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Muz alerjisi nasıl geçer?

Muz alerjisini tespit etmek için üniversitelerin yahut özel hastanelerin alerji bölümüne başvurup alerji testi yaptırabilirsiniz.

Muza karşı alerjiniz varsa muzdan ve muz içeren her türlü gıdadan uzak durmalısınız.

Muzun neden olduğu egzama, kaşıntı gibi hafif alerjik reaksiyonlar, doktorunuzun reçete edeceği anthistaminik krem veya ilaçlarla tedavi edilebilir.

Şiddetli muz lerjik reaksiyonunda epinefrin enjeksiyon uygulaması yapılır.

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Muz İshal Yaparmı, Yoksa İshali Geçirir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Muz Alerji Yaparmı, Muz Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...