Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Muz İshal Yaparmı, Yoksa İshali Geçirir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor

Mavikadin>Sağlık>Muz İshal Yaparmı, Yoksa İshali Geçirir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor

İshal sindirim sistemimizin düzgün çalışmamasından kaynaklanır ve bunun sonucunda günde pek çok kez sulu dışkı meydana gelir.

Muz İshal Yaparmı, Yoksa İshali Geçirir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor

İshal sindirim sistemimizin düzgün çalışmamasından kaynaklanır ve bunun sonucunda günde pek çok kez sulu dışkı meydana gelir. İshalin en sık karşılaşılan nedenleri arasında viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, mikroplu yiyecek ve içecekler, anksiyete, iritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları yer alır.

İshale karın ağrısı, şişkinlik mide bulantısı ve dehidrasyon gibi komplikasyonlar eşlik edebilir. İshal ciddi bir durum olmadığı sürece genellikle bir kaç günde geçer.

Sual: İshal oldum ne tavsiye edersiniz, bazıları muz ishal yapar, bir kısım insanlar ise muz ishale iyi gelir, diyor, hangisi doğru?

CEVAP

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağcivan'ın cevabı: (Muz potasyum içeriği sayesinde vücuttaki su ve potasyum kaybını önlemeye yarayan bir meyvedir. Tuzlu kraker, muz, leblebi, çay, kahve, ayran, asidi kaçmış kolalı içecekler ciddi durumlardan kaynaklanmayan ishali geçirebilir.)

Muz yüksek pektin içeriği sayesinde ishali kesmek için çok etkili bir meyvedir.Pektin ishal azaltmaya yardımcı olan suda-çözünür bir liftir. Muz, aynı zamanda vücuttaki hayati fonksiyonların çalışmasını destekleyen bir elektrolit olan potasyum açısından da oldukça zengindir. Potasyum sindirim sisteminin düzenli çalışmasında da önemli rol oynar. İshal geçene kadar her gün muz yemeye devam edin.)

Uzmanlar akut ishal için yani 14 günden az süren ishal için BRAT yöntemini tavsiye ediyor. Brat, muz, pilav, elma püresi ve tost ekmeğinin ingilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Doktorlar ishal boyunca bu yiyeceklerle beslenilmesinin gastrointestinal enfeksiyondan kurtulmak için etkili olacağını bildiriyor. Bu gıdaların sindirimi kolaydır, lif bakımından zengindirler, dışkının anüsten zorlanmadan çıkmasında yardımcı olurlar.

Şeftali İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Haşlanmış Patates İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Süt İshale İyi Gelirmi Yoksa İshal mi Yapar, Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Üzüm Gaz, Kabızlık Veya İshal Yapar mı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız 

Elma İshal Yaparmı, Elmanın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Muz İshal Yaparmı, Yoksa İshali Geçirir mi? Uzman Doktor Cevaplıyor


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...