29 Kasım 2021, Pazartesi 12:51

Muz Kabız Eder mi Kabızlığa İyi Gelir mi?

Muz Kabız Eder mi Kabızlığa İyi Gelir mi?

Kabızlık Neden Olur, Muz Kabuz Yapar mı?

Kabızlık günümüz dünyasının en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alır. Sağlıklı bir yetişkin gün içerisinde en az 1 defa, hafta içerisinde ise en az 3 defa dışkılamalıdır. Bu sayede kalın bağırsaklar görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeye devam edecektir. Kabızlık, oldukça yaygın karşılaşılan bir sindirim sistemi problemidir. Özellikle tiroid hastalıkları, yetersiz posa tüketimi, hareketsiz bir yaşam şekli, yetersiz sıvı alımı, depresyon, yüksek stres, alkol alışkanlığının bulunması, hormon düzensizlikleri, demir yetersizliği ve tansiyon hastalıkları gibi sebeplerle ortaya çıkar. Kabızlığın kendini yinelemesi ve bu rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkan diğer şikayetleri gidermek için, beslenme ve yaşam şeklinin yeniden düzenlenmesi gerekecektir.

Muz Kabızlık Yapar mı?

Bu konu hakkında Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Emre Uzun şu bilgiyi veriyor; Muz, kestane, ayva, elma suyu,havuç, leblebi, patates gibi besinler bağırsak hareketlerini yavaşlattığından kabızlığa da sebep olabilir.

Muz, insan sağlığı için sayısız yarar taşıyan bir meyvedir. Bu nedenle uzmanlar, düzenli olarak muz tüketilmesini tavsiye eder. Çoğu insan tarafından sevilen muz, vücudun enerji miktarını arttırır. Ayrıca içinde barındırdığı zengin mineral, vitamin ve lif oranıyla vücudun günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yardımcı olur.  Tüm bu faydaların yanında muzun tek olumsuz yanı kabızlık yapmasıdır diyebiliriz. Muz ishal yapmaz, bilakis kabızlık yapabilir.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Bekunis kabızlık tedavisinde kullanılan bitkisel ilaçlardandır. Eczacınıza yahut doktora danışıp bu ilaçtan faydalanabilirsiniz.

İncir, bağırsakların işlevlerini yerine getirmesini kolaylaştıran bir meyvedir. Kabızlık probleminizle doğal yollardan mücadele etmek için geceden 3 tane kuru inciri bir bardak suda bekletin. Sabah uyanır uyanmaz bu suyu için. Ardından incirleri yiyin. Bu yöntem ile sindirim problemlerinizi büyük oranda azaltmış olursunuz.

Yeterli miktarda su içerek bağırsak hareketlerini hızlandırabilir, sindirim sisteminin daha hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilir ve kabızlık problemini engelleyebilirsiniz. Sabahları 2 bardak sıcağa yakın ılık su içmek kabızlığınıza çözüm olabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, kabızlık ve beraberinde görülen şikayetleri azaltacaktır. Gün içerisinde 60 dakika yürüyüş yapmanız bile, sindirim sistemi faaliyetleriniz üzerinde olumlu etki sağlar.

Bağırsak florasında yalnızca zararlı bakteriler bulunmaz. Sİndirim faaliyetlerinin birçoğunu, bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler gerçekleştirir. Bağırsak işlevlerinin yerine getirilebilmesi için probiyotik yoğurt tüketebilirsiniz. Herhangi bir ara öğününüzde bir kase tüketmeniz yeterli olacaktır. Özellikle diyet yapılan dönemlerde düzenli olarak yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece sağlıklı bağırsaklara ve bağırsak florasına sahip olmak mümkün hale gelir.

Bağırsakların daha hızlı çalışması için magnezyum yönünden zengin olan besinlerin tercih edilmesi gerekir. Ispanak, kereviz, marul, yeşil fasulye, fındık, salatalık ve badem bu besinlere örnek olarak gösterilebilir. Gün içerisinde bir şişe maden suyu içmek de alınan magnezyum değerini arttırarak kabızlığa karşı etki sağlar.

Kabızlık problemine karşı önerilen bir diğer yöntem, geceden kuru erik ve kuru kayısıyı suya koyarak bekletmektir. Sabah uyanır uyanmaz meyvelerin yenmesi ve kalan suyun içilmesi gerekir. Bu sayede dışkılama sorunları giderilmiş ve bağırsaklar aktif hale gelmiş olur.

Kabızlığa iyi gelen besinlerden biri de keten tohumudur. Kahvaltıdan önce keten tohumu ve yarım kase kadar yoğurdu karıştırın. Hazırladığınız yoğurdu tüketmek, bağırsaklarınızın çalışması için hayli etkili olacaktır. Birkaç günü geçen kabızlık vakalarında zeytinyağı kullanılabilir. Sabah uyanır uyanmaz 2 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı içmek kabızlık sorununun tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

Kabızlık sorunu çekenlere Prof. İbrahim Saraçoğlu haftada 3 kez pırasa yemeği yemeyi öneriyor. Kabızlığın en büyük düşmanlarından biri pırasadır. Bolca zeytinyağı kullanarak ve pirinç eklemeden hazırlayacağınız pırasa yemeğini haftada 3 kez tüketebilirsiniz. Bu sayede kabızlık şikayeti ortadan kalkacak ve tekrarlamayacaktır.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Kabızlık Tedavisi Kürü

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, portakal yaprağı kürü ile kabızlık sorununun giderilebileceğini açıkladı. Özellikle portakal yaprağının kronik kabızlık sorununa karşı hayli etkili olduğunu belirten Saraçoğlu, kürü hazırlarken yeşil ve taze portakal yapraklarının kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca bu kür için kurutulmuş portakal yapraklarının kullanılması ile birlikte etki görülemeyeceğini de sözleri arasına ekledi. 

Portakal yapraklarında luteolin beta rutinosit ve hidroksiprolin adlı etken maddeler bulunur. Bu maddeler, bağırsaklarda gerçekleşen peristaltik hareketlenmeyi uyarır. Böylece kabızlık problemine karşı etkili bir tedavi uygulanmış olur.

Prof. Dr. Saraçoğlu, 8 adet taze portakal yaprağı ve bir fincan suyu 10 dakika kadar kaynatmak gerektiğini açıkladı. Kaynatma işlemini kısık ateşte yapmak gerektiğini de belirtti. 10 dakikanın ardından hazırladığınız kürü ılıması için dinlenmeye bırakmanız gerekmektedir. 

Kabızlık tedavisi kürü, kahvaltı yaptıktan en az 1 saat sonrasında tüketilebilir. Gün içerisinde 1 fincan tüketilmesi yeterli olur. Bu küre 4 gün boyunca devam edilmesi gerekir. İhtiyaç duyulması halinde yeniden uygulamaya başlamakta herhangi bir sakınca yoktur. Fakat kürün her tüketim öncesinde taze taze hazırlanması gerekir.

Not: Kronik kabızlık çekiyorsanız; kasık fıtığı, bağırsak düğümlenmesi gibi hastalıklarınızın olup olmadığını araştırmalısınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT