30 Kasım 2021, Salı 16:09

Muz Mevsimi Ne Zaman Muz Hangi Ayda Yetişir Hasat Zamanı

Muz Mevsimi Ne Zaman Muz Hangi Ayda Yetişir Hasat Zamanı

Muz popüler meyveler arasında yer alan yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap eden bir meyvedir. Tropikal bir meyve olan muz, dört mevsimde de tüketilebilir.  Birçok kişi tarafından severek tüketilen muzun besin değeri çok zengindir. İçerisinde A, B1, B2, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, sodyum, iyot ve fosfor barındırır.

Muz Hangi Mevsimde Yetişir?

Muz kış mevsimi meyvesi olmakla beraber dört mevsimde de tüketilebilen bir meyvedir. Muzun hasadı yılda iki kere yapılmaktadır. Muz meyvesi Ülkemizde Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir. Sonbahar mevsiminin sonlarına doğru Kasım ayı gibi başlayan hasat, İlkbahar mevsiminin Mart ayına kadar devam edilir.

 Muz dört mevsim de pazar tezgahlarında ve marketlerin meyve reyonlarında bulunmaktadır. Ancak muzun en kaliteli zamanı Kasım ayıdır ve bu aydan itibaren satışa sunulmaktadır. Ana vatanı Güneydoğu Asya olan muz meyvesi  Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesi olmak üzere Antalya, Alanya, Mersin, Gazipaşa, Bozyazı gibi iklimi sıcak illerde yetişir. Muzuyla ünlü şehrimiz Mersin ilidir ve en yoğun olarak muz ağaçları Anamur ilçesinde yetişir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Kanser tedavisine iyi gelir;

Muz B6 vitamini, dayanıklı nişastası ve yüksek lif oranı sayesinde kalın bağırsak, kolon ve böbrek gibi kanser hastalıklarına karşı kalkan olur.

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir;

Muz mide rahatsızlıklarına şifa olur. İçerisindeki elemetler sayesinde, muz kolay sindirilebilen ve vücut tarafından çabuk emilen meyveler arasında yer alır. Bu nedenle midesi hassas kişiler bile rahatlıkla muz tüketebilir. Ayrıca midede bulunan zararlı bakterilerle mücadele ederek, mide ülserine, rahatsızlığına, kramp ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.

Mutluluk ve enerji verir;

Muzun bir diğer faydası ise enerji vermesidir. İçerisindeki amino asitler, A, B6, ve C vitamini sayesinde düzenli muz tüketimi depresif ruh haline iyi gelir. Amino asit, vücutta seratonine dönüşerek mutluluk hormonu salgılar böylece kişi daha enerjik olur. Ayrıca geceleri muz tüketmek daha rahat uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Kemikleri güçlendirir;

Düzenli muz tüketmek kemik sağlığı için çok önemlidir. Özellikle hamilelik sürecinde muz tüketmek anne ve bebeğinin sağlığı için çok mühimdir. Muzun içerisindeki kalsiyum anne karnındaki bebeğin gelişim sürecini olumlu yönde etkiler.

Böcek ısırıklarını geçirir;

Muzun faydaları olduğu kadar kabuğu da çok faydalıdır. Böcek veya sinek ısırılan bölgeye muz kabuğunu sürerek, şişkinliğini ve kaşıntısını önleyebilirsiniz.

Sigarayı bırakmaya yardımcı olur;

Sigara içen kişiler nikotin ihtiyacı duyarlar. Muz içerisindeki B6 ve B12 vitaminleri nikotin isteğini azaltmaya yardımcı olur. Böylece sigara içenler ve bırakmak isteyen kişiler muz tüketmelidir.

Cilt problemlerini azaltır;

Muzun sağlığa faydaları olduğu kadar cilde de çok faydası bulunur. Muzun içerisinde bulunan gençleştirici mineraller cilt hücrelerine nüfuz ederek, cildin daha parlak ve gergin olmasını sağlar. Ayrıca içerdiği antioksidanlar ve B vitamini sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak sivilce problemine ve kızarıklıklara iyi gelmektedir. Yoğurdun içerisine muz karıştırarak temiz cilde uygulanır yahut çeşitli muz maskeleriyle cilde bakım yapılır.  

Yorgunluğu giderir;

Emziren anneler için muz çok sağlıklı bir besindir. Emzirme döneminde olan annenin uyku düzeni pekte sağlıklı sayılmaz haliyle yorgun olur. Muzun içerisindeki karbonhidratlar anneye enerji verir. Anne bebeğinin muza alerjisi olup olmadığını bilmeli ona göre günde bir adet muz tüketerek daha enerjik olmalıdır.

Saç sağlığını korur;

Muzun zengin besin içeriğiyle saç bakımına da oldukça fayda sağlamaktadır. Düzenli muz tüketmek saçların uzamasına ve gürleşmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemini rahatlatır;

Her gün muz tüketmek içerisindeki yüksek lif oranı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Böylece kabızlık şikayeti olan kişilerin sıkıntısı giderir.

Kan basıncını dengeler;

Muz potasyum içeriği sayesinde kan basıncını yani tansiyonu dengeler. Ancak yüksek tansiyon hastalarının tansiyon ilacı içtiklerinden dolayı doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekir.

Göz sağlığına iyi gelir;

Zengin besin içeriğine sahip olan muz, A vitamini sayesinde sarı nokta gibi göz hastalıklarından korur.

Muz Kabız Yapar mı Muz Kabız mı Yapar İshal mi Tıklayınız

Muz Nasıl Saklanır, Nasıl Muhafaza Edilir? 8 Uzman Önerisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT