12 Ağustos 2022, Cuma 06:56

Muzun Besin Değeri, Protein ve Karbonhidrat Değeri Nasıldır

Muzun Besin Değeri, Protein ve Karbonhidrat Değeri Nasıldır

Muz çok lezzetli, besin değeri yüksek harika bir meyvedir. Muz sınırlı miktarda ve günlük kalori ihtiyacınızı aşmadan tüketildiğinde tok tutup kilo vermeye yardımcı olur. Ancak muz diğer meyvelerden daha yüksek kalorili olduğundan sık sık çok miktar

Muz çok lezzetli, besin değeri yüksek harika bir meyvedir. Muz sınırlı miktarda ve günlük kalori ihtiyacınızı aşmadan tüketildiğinde tok tutup kilo vermeye yardımcı olur. Ancak muz diğer meyvelerden daha yüksek kalorili olduğundan sık sık çok miktarda muz yemek ise kilo aldırır.

Muzun Kalorisi Nedir?

Diyetisyen Hilal Konak 1 adet orta boy muzun 110 kalori, yarım muz 55 kalori, 1 adet küçük boy muzun ise 69 kalori olduğunu bildirmektedir.

Yerli muz ithal muzdan daha az kalori içerir. 1 adet yerli muz 77 kaloridir.

Muzda Protein ve Karbonhidrat Var mıdır?

Diyetisyen Tuğçe Sert bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“1 tane muzun içeriğindeki karbonhidrat oranı 33.52 gramken protein oranı ise 1.1 gramdır.”

Muz Kilo Verdirir mi?

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Muz vücudu tok tutan ve kolay sindirilebilen bir meyvedir. Dahası içeriğindeki lif oranın yüksek olmasının yanı sıra kalorisi az olduğu için özellikle spor yapan ve sağlıklı beslenen insanların sıklıkla tercih ettiği bir meyvedir. Muz ayrıca iyi bir karbonhidrat kaynağı olduğu için spor anında vücudun hareket için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. İşte bu sebepten dolayı muzun sağlık açısından da kilo verme açısından da faydalı olduğunu söylemeliyim. Kahvaltıda muz tüketerek gün boyu enerjinizi yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.”

Muz Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Hilal Konak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Muz kalorisi yüksek bir meyvedir. Diğer bir deyişle, diğer meyvelerle kıyasladığımızda kalori içeriği yüksektir çünkü içeriğinde nişasta şeklinde karbonhidratlar bulunmaktadır. Muzun özellikle potasyum, protein ve lif açısından da zengin olduğunu ve bu sebeple sağlıklı olduğunu vurgulamalıyım. Diyet dönemlerinde günlük harcanan ve alınan kalori miktarı dengelendiği taktirde beslenme düzenlerine muzun eklenmesinde bir sakınca yoktur. Fakat bilinmelidir ki her besin gibi muzun da fazla tüketilmesi kilo alımına sebebiyet verecektir.”

Diyette Muz Yenir mi?

Diyetisyen Hilal Konak bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Kalorisi yüksek muz diyet dönemlerinde dikkatli tüketilmesini tavsiye ediyorum. Çünkü gün içinde tüketilecek 2 adet muzun 4 portakala kalori açısından eşit olduğunu bilmeli ve ona göre her akla geldiğinde muz tüketilmemelidir. Portakal ve muz kıyaslandığında 4 adet portakal tüketmenin ne kadar zor olduğunu ve aksine günde 2-3 muzun çok rahat tüketilebileceğini fark etmişsinizdir. Zayıflama döneminde muz tok tutar diye tüketmek isterseniz ise haftada 1 defa 1 tane orta boy muz tüketmeniz kilo verişini engellemeyecektir. Muz yerine kalori içeriği daha düşük olan kivi, mandalina, portakal, çilek ve yeşil elma gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Bu meyveler kilo vermeniz için daha uygun seçeneklerdir.”

Muzun Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Muz aşırıya kaçılmadan yeterli oranda tüketilmesi durumunda kişinin kilo verme sürecini kolaylaştıracaktır. Ayrıca diyet yaparken tüketilecek muz özellikle tatlı krizlerini engelleyecek ve iştahı bastıracaktır.
 2. Muzun içeriğindeki yüksek oran sayesinde vücutta kolay sindirilmekte ve bu sayede kilo kontrolünün yapılmasına katkı sağlamaktadır.
 3. Muzda bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini gibi vitaminler ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve florür gibi mineraller yer almaktadır.
 4. Muzun çok iyi bir potasyum kaynağı olduğu bilinmektedir. İşte bu yüzden spordan sonra yorulan kasları rahatlatmak ve kasların hızlı toparlanmasını sağlamak için muzu süt ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 5. Muzun yapısındaki yüksek sodyum ve potasyum hem kalp kaslarını geliştirir ve hem de tansiyonu düşürür. Bu yüzden muz başta sporcular olmak üzere kaslarını zorlayan insanlar için terlemenin sonucunda kapasitesini yitiren kasların güçlenmesi için çok faydalı ve etkili bir meyvedir.
 6. Ham yani olgunlaşmamış muz kabızlığa iyi gelirken olgun ve tatlı muzun ise ishale iyi geldiği bilinmektedir.
 7. Muzun depresyon azaltıcı mutluluk artırıcı özelliği de vardır. Çünkü yapısında yer alan triptofan hormonunun vücutta serotonin yani mutluluk hormonununa dönüştüğü ve bu yüzden kişinin duygu durumunu düzelttiği bilinmektedir.
 8. Muz mideye iyi gelerek midedeki ülser yaralarının iyileşmesini de sağlamaktadır.
 9. Muzun bir diğer faydası ise yüksek kolesterolü düşürmesidir.
 10. Muz ayrıca uykuyu düzene sokmak için de çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi ise içeriğindeki B6 vitaminidir.
 11. Muz, kişinin sigara bağımlılığını azaltmak için de yararlı bir meyvedir. İçeriğindeki B6 ve B12 vitaminleri vücutta sigara bağımlılığına sebep olan nikotin eksikliği hissini azaltmaktadır.
 12. Vücutta sivrisineklerin sebep olduğu yaralar için muz kabuğu kullanabilirsiniz. Bu yöntem ısırık sonucunda meydana gelen kaşıntı ve ağrıyı azaltmaktadır.
 13. Muzdaki magnezyum ve potasyum kalp hastalıklarına karşı etkilidir. Muz kasların gevşemesine yardımcı olup rahatlattığı için özellikle spordan sonra tüketilmesi kasların sağlığı için çok iyidir.

100 Gram Muz Besin Değeri Tablosu

 1. Kalori (kcal) 88
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Doymuş Yağ 0,1 g           
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 1 mg   
 6. Potasyum 358 mg          
 7. Karbonhidrat 23 g          
 8. Diyet Lifi 2,6 g   
 9. Şeker 12 g          
 10. Protein 1,1 g     
 11. C Vitamini           8,7 mg 
 12. Kalsiyum             5 mg
 13. Demir   0,3 mg 
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,4 mg 
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      27 mg   
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT