26 Mayıs 2022, Perşembe 17:47

Nabız nereden alınır? Nabız alınan bölgelerin Latince adları

Nabız nereden alınır? Nabız alınan bölgelerin Latince adları

Nabız kalbin 1 dakikadaki atış sayısıdır. Kalp atışının atardamarlardan hissedilmesi olarak da tanımlanabilir. Sağlıklı yetişkin bir bireyde nabız dakikada 60-100 arasında, çocuklarda 110- 120 arasında atar. Bebeklerde ise nabzın 140'a kadar çıkması normal kabul edilmektedir. Nabız kalbin ne kadar hızlı çalıştığını da gösterir, 1 dakikadaki kalp vuruş sayısıdır.

Kalbin 1 dakika içinde kaç kere kasıldığını, kaç kere attığını gösteren terime nabız denilmektedir. Hareket anında yükselen nabız, dinlenirken ve uyurken düşmektedir.  Nabız ölçümü atardamarların yüzeye yakın olduğu noktalardan yapılır. Bu noktalara en iyi örnekler ise bilek veya boyundur. Nabzın ölçüleceği en kolay yer bilek ve boyundur.

NABIZ NEREDEN ALINIR?

  1. Boyundaki şah damarından yani adem elmasının her iki yanından
  2. Dirseğin üzerindeki kolun iç yüzündeki kol damarından
  3. Boyun (karotis arter, şah damarı), el bileği (radiyal arter), kasık (femoral arter), dirsek içi (brakiyal arter), diz arkası( popliteal arter), ayak üstü, kulak önü ve şakaktan nabız alınabilir.

NABIZ ALINAN, NABZIN ÖLÇÜLEBİLECEĞİ ARTERLER NELERDİR?

Arter "atar damar" demektir. Yetişkinlerde ve çocuklarda nabız alınan en yaygın yerler el bilekleridir (radiyal arterlerdir). Bunun sebebi radiyal arterlerin kolay hissedilebilir olmasından dolayı kalp atışı yani nabzı bu yerlerden ölçmenin kolay olmasıdır. Bebeklerde nabız alınan bölgelerden ilki dirsek içi (brakial arter) ve alternatif olarak da kasıktır (femoral arter).

RADİAL ARTER (EL BİLEĞİ)

Nabız ölçerken ilk tercih edilen yer bileklerdir. Nabız alınan en yaygın yerler el bileğinde bulunan radial arterdir. Radial arterler bileğin iç kısmında ve elde bulunur.

BRAKİAL ARTER (DİRSEK İÇİ)

Brakial arter dirsek içinin Latincesidir. Bu arterler dirseğin ön ve arka kısımlarında bulunmaktadır. Bu yüzden de kan basıncı ölçülürken steteskop bu yerlere konulmaktadır.

CAROTİS ARTER (ŞAH DAMARI)

Şah damarı olarak da anılan Carotis Arter boyunda bulunmaktadır. Şah damarından alınan nabız, çene çizgisinin hemen altında hissedilir.  2005 yılında yayınlanan bir yönergede; buradan yapılan ölçümlerin kalbe ciddi zararlar verdiğinden nabız ölçümünde kullanılmaması gerektiği ifade edilmiştir. Bu tarihten önce solunumu duran ve nabzı alınamayan kişilerde nabız kontrolü şah damarından yapılırken, artık şah damarından nabzın ölçülmesi tercih edilmemektedir.

DORSALİS PEDİS ARTER (AYAK)

Dorsalis pedis artar, ayak baş parmağı ile yanındaki ayak parmağının hizasında ve ayağın üst bölümünde bulunur. Burdan da nabız alınabilir.

FEMORAL ARTER (KASIK)

Femoral arter kasık demektir ve buradan nabız ölçümü çoğunlukla şok anında vücudun başka yerlerinden nabız alınamadığında yapılır.

POPLİTEAL ARTER (DİZ ARKASI)

Bu arter dizin arka tarafında bulunur ve çoğunlukla baldırdaki kan dolaşımının ne durumda olduğunun tespit edilmesinde burdan nabız alınır.

POSTERİOR TİBİAL ARTER (AYAK BİLEKLERİNİN İÇ KISMI)

Posterior tibial arter ayak bileklerinin içe bakan tarafında yer alır. Her iki ayağın bilek kısmının içinde bulunan bu arterler ayaktaki nabız ve kan dolaşımı merak edildiğinde ölçüm için kullanılır.

TEMPORAL ARTER (ŞAKAK BÖLGESİ)

Temporal arter, kafada temporal kemik üzerinde, gözün yan hizasında ve şakak bölgesinde bulunmaktadır. Bu arterler çocuklarda nabız ölçümü yapılmak istediğinde başvurulan bölgelerdir.

NABIZ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

  1. Nabız ölçümü yapılması için ilk olarak hasta uygun konuma getirilir. Hasta ayaktayken nabız alımı yapılmaz.
  2. Nabız ölçümü yapılırken hastanın genel sağlık durumu ve yaş, spor ve beslenme gibi faktörler değerlendirilir. Hasta yorgunsa 20-30 dakika dinlendirilir. Bu dinlendirme yapılmazsa kalp atımları hızlı çıkacağından doğru nabız ölçümü elde edilemez.
  3. Nabız ölçülecek arter kalp seviyesine getirilmelidir.
  4. Eğer hastada nabız alımı için karotis arter yani şah damarı kullanılacaksa hastada solunum sıkıntısı oluşturmamak için arter üzerine fazla bastırmamalıdır. Karotis arter (şah damarından) çift taraflı nabız ölçümü alınmaz.
  5. Bebeklerde nabız alırken karotis arter kullanılmamalıdır. Bunun sebebi bebekler kısa boyunlu oldukları için bu arterlerin bulunup hissedilmesi zor olur. Ek olarak bebeklerde buraya yapılacak baskı solunumu önleyebilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT