07 Temmuz 2022, Perşembe 13:57

Nane Limon Salatalık Detoksu Ne İşe Yarar Tarifi Nasıldır?

Nane Limon Salatalık Detoksu Ne İşe Yarar Tarifi Nasıldır?

İçinde yer alan bol miktardaki mineral ve vitamin ile salata sağlık için oldukça faydalıdır. Özellikle diyet ve detoksların vazgeçilmezi olan salata ile evde hemen detoks tarifi hazırlayabilirsiniz. Salata detoksu; vücuttaki ödemin azalmasına ve vücudun toksinlerden

İçinde yer alan bol miktardaki mineral ve vitamin ile salata sağlık için oldukça faydalıdır. Özellikle diyet ve detoksların vazgeçilmezi olan salata ile evde hemen detoks tarifi hazırlayabilirsiniz. Salata detoksu; vücuttaki ödemin atılmasına ve vücudun toksinlerden arınmasında yardımcı olup zayıflamada etkili olmaktadır.

Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. 1 litre su
 2. 1 adet salatalık
 3. 1 adet limon
 4. 5-10 yaprak taze nane

Hazırlanışı

Salatalıkları dilimleyin ve sonrasında 4 su bardağı suyun içine atın. Ardından bu suyun içine kestiğiniz limonu ve naneyi ekleyin. Elde edilen bu karışımı bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi sabah; aç karnına için. Günün devamında da içmeye devam edebilirsiniz. Her gün günlük olarak hazırlamanız taze içmek hem zayıflama hem de sağlık açısından faydalı olacaktır. 

Tarifini verdiğimiz bu detoksun en büyük faydası karın içindeki şişliği azaltması ve göbekte erime sağlamasıdır. Dahası vücutta sindirim sistemini iyi çalıştırıyor, kan şekeri ve tansiyonu dengeliyor. Bu detoks tüketiminde dikkat edilmesi gereken şey; sabah aç karnına tüketilmesi. Bu sayede bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Kıştan ziyade yazın tüketildiğinde oldukça serinletici bir içecektir.

Salatalıkta bulunan B1,B2,B3,B5,B6,C vitamini, folik asit, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve çinko sayesinde vücut için günlük besin kaynaklarını bolca içerir. Salatalık diyet beslenmelerinde çok kullanılmakta olup mide yanması, pankreas, karaciğer ve gastrit gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Diyet ve detoks olarak kullanılmasında bir diğer sebep salatanın açlığı ve açlık sonucu oluşacak yorgunluğu azaltmasıdır. Salatanın cilde faydalı olduğu da görülmüştür.

Bol C vitamini içeren limon; bağışıklık sistemini düzenlerken aynı zamanda vücutta sindirimin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Dahası limon; vücutta yaraların iyileşmesini hızlandırır ve kansere karşı savaşır. Limon; vücutta etkili bir idrar sökücü görevi görür, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Vücuttaki kan şekeri seviyesini düzenlerken aynı zamanda vücutta kilo verdirmede etkisi büyüktür.

Nane limona benzer olarak; sindirim sistemini hızlandırır, mide ve bağırsaktaki oluşan gazları azaltır. Ayrıca nane ferahlatıcı bir bitki olması sebebiyle bronşları açarak öksürüğü giderir ve akciğeri rahatlatır. Dahası nane alerjik problemlerin ve astımın geçmesinde de yardımcıdır.

Salatalık Detoksunun Faydaları

 1. Yaşadığımız çevredeki kirlilik, hava kirliliği, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerdeki toksinler ve maruz kaldığımız birçok kimyasallar zaman içinde vücutta birikerek vücudu güçsüz bırakmakta ve hastalıklara karşı korunmasız hale getirir. Salatalıklı detoksu vücudunuzu toksinlerden temizler. Temizlenmiş bir beden daha hızlı ve kolay kilo verebiliriniz.
 2. Cilt; güneş ışınları, hava kirliliği ve soğuk-sıcak hava nedeniyle kuruyabilir. Bu açıdan da salata detoksu; vücudun ve cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca salatadaki silikon ve B5 vitaminleri cilt için çok faydalıdır.
 3. Günlük hayatta spor yapılmaması ve yanlış beslenme düzeni zaman içinde kasların kuvvetini kaybetmesine yol açar. Salataki vitaminler vücutta kuvvetini kaybetmiş kasları güçlendirir ve kasların hızlı olarak şekillenmesine yardımcı olur.
 4. Salatalık detoksu vücutta açlığı bastırır, iştahı azaltır ve dolayısıyla vücuda fazladan kalori alınmasını engeller. Ayrıca günlük hayatta çok tüketilen gazlı içecekler yerine tüketilecek salatalık suyu; kilo vermede çok etkilidir.
 5. Işlenmiş gıdaların çok tüketildiği günümüz dünyasında; vücutta mineral ve vitamin eksiklikleri görülmektedir. Ayrıca bu tür yararlı besin maddelerinin eksikliği; vücutta kas erimesi, kemiklerde güçsüzlük, depresyon ve yorgunluk gibi birçok duruma yol açmaktadır. Tam bu noktada salatalık detoksu; içinde barındırdığı bol A ve C vitaminleri sayesinde vücuttaki eksiklikleri gidermektedir.
 6. Salatalık detoksunun bir diğer faydası ise; kişi bu detoks yanında takip edeceği bir beslenme düzeni ile kanser riski azalmaktadır. Salatalık detoksu; vücut için gerekli olan lif, mineral ve vitamini sağlayarak vücudun sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır.
 7. Osteoporoz bir diğer adıyla kemik erimesi; vücutta kalsiyum, D vitamini ve magnezyum eksikliği ile tetiklenmedir. Bu noktada salatalık detoksu kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini ihtiyacını karşılar ve osteroporoz oluşumunu önler.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Misafir

  Toz nane olurmu

 
 
KAPAT