26 Mayıs 2022, Perşembe 17:12

Nane Yağı Nasıl Yapılır Feridun Kunak ve Saraçoğlu Tarifi Nelerdir?

Nane Yağı Nasıl Yapılır Feridun Kunak ve Saraçoğlu Tarifi Nelerdir?

Nane yağı, nane bitkisinin distilasyonu ile yapılan bir esansiyel yağdır.  Nane yağı sağlık için çok faydalıdır, baş ağrısını geçirir, ciltteki kaşıntıyı giderir, kasları gevşetip kas spazmlarını önler… Nane yağının böyle daha pek çok faydası vardır.

Evde Doğal Orjinal Nane Yağı Kolay Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Nane yağı, nane bitkisinin distilasyonu ile yapılan bir esansiyel yağdır.  Nane yağı sağlık için çok faydalıdır, baş ağrısını geçirir, ciltteki kaşıntıyı giderir, kasları gevşetip kas spazmlarını önler… Nane yağının böyle daha pek çok faydası vardır. Nane yağını aktarlardan satın alabileceğiniz gibi kendiniz evde de hazırlayabilirsiniz.

Nane Yağı Nasıl Yapılır?

Naneyi soğuk suyla yıkayıp temizleyin.Nane yapraklarını havanda yahut yemek kaşığı kaşıkla ezin. Bunun yerine nane yapraklarını salataya doğrar gibi doğrayıp da kavanoza yerleştirebilirsiniz, ancak havanda ezerseniz daha iyi olur.Ezmiş olduğunuz yaprakları bir cam kavanoza koyun ve kavanoz dolana kadar iyice nane doldurup sıkıştırın. Ardından kavanozu yapraklar üstüne yağla ile dolana kadar zeytinyağı ile doldurun. 2 ay süre ile güneş gören bir yerde bekletin. Kapağını sıkıca kapatın ve ara sıra sallayıp alt üst edin böylece daha iyi karışır. Nane yağını sıcak havalarda yapmanız önerilir böylece daha çabuk olacaktır yağınız. Hava güneşli değilse kalorifer, soba gibi sıcak bir yerin yanına da koyabilirsiniz. Süre tamamlanınca nane yağındaki naneler süzülüp koyu renkli cam saklama kabına alınır.  2 yıl boyunca tazeliğini korur.

Bu tarifi evinizde güvenle yapabilirsiniz. Ancak Dr. Feridun Kunak Ve Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen herhangi bir nane yağı tarifi mevcut değildir.

Nane Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Nane yağı doğal bir ağrı kesici ve kas gevşetici maddedir. Sırt ağrısı, kas ağrısı ve baş ağrılarını geçirmek için son derece yararlıdır. Ayrıca, kan dolaşımını da iyileştirmeye yardımcı olur.
 2. Nane yağı güçlü antiviral, antibakteriyel ve anti-mantar özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Nane yağı anti-septik özellikleri sayesinde diş bakımında oldukça faydalıdır. Ayrıca, ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur, mikroplarla savaşır ve diş ağrılarını hafifletir. Bir parça pamuğa biraz nane yağı damlatıp bunu ağrıyan dişin üzerine bastırın.
 4. Nane yağı, antifungal yani mantar karşıtı özellikleri sayesinde tırnak mantarını geçirmeye yardımcı olur.
 5. Nane yağının doğrudan cilde topikal uygulanması baş ağrısını azaltmada etkili olabilir. Yapılan çalışmalarda nane yağı, ağrının giderilmesinde asetaminofen (Tylenol gibi reçetesiz satılan ağrı kesici) kadar etkili olduğu görülmüştür.
 6. Nane yağı, stres, depresyon ve zihinsel yorgunluktan kurtulmayı sağlar. Anksiyete ve huzursuzluğa karşı da etkilidir.
 7. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomları arasında mide ağrısı, kramp, gaz, kabızlık ve ishal bulunur. Nane yağı tüm bu sorunları hafifletmeye yardımcı olur.
 8. Nane yağı kaşıntıya iyi gelen yağlardandır. Nane yağı kullanımı şiddetli kaşıntıyı tedavi etmek için güvenli bir alternatif olabilir. 96 gebe kadınla yapılan bir klinik çalışmasında, nane yağı hamile kadınalrda kaşıntı şiddetini önemli ölçüde azaltmıştır
 9. Mentol nane yağının ana bileşenlerinden biridir. Mentol nane yağı kasları gevşetir ve kaslardaki kalsiyum kanallarını bloke ederek spazmları önler
 10. Kolik problemleri bebeklerde tedavi etmesi zor ve ebeveynleri için oldukça yorucu bir problemdir. Kolik belirtileri bebeklerde uzun ağlama, sinirlilik veya huzursuzluk ataklarını içerir. Yapılan çalışmalarda bebeklere nane yağı içeren damlaların koliğe iyi geldiği tespit edilmiştir.
 11. Bel ağrısı sık karşılaşılan büyük bir sorundur. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ağrı semptomlarını hafifletir, ancak uzun süreli kullanımları belirli sağlık riskleriyle birlikte gelir. Nane yağı gibi topikal bitkisel ilaçlar NSAİİ'lere alternatif tedavi olabilir. Nane yağı kas gevşetici ve ağrı kesici özellikleri ile bel ağrısına doğal çözümdür
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT