2016-08-17 03:26:10 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:40

Nar Anne Sütünü Artırırmı? Emzirirken Nar Ve Nar Suyunun Faydaları

Sonbahar aylarının en sevilen meyvelerinden olan narı, emzirirken yemek faydalı mı, nar süt yaparmı, emziren anneler nar suyu içebilir mi? İşte bu makalemizde

Nar Anne Sütünü Artırırmı? Emzirirken Nar Ve Nar Suyunun Faydaları

Emzirme, sayısız faydaları olan, bebeğin bağışıklığını artıran, anne ile bebek arasında iletişimi güçlendiren bir eylemdir. Tüm yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar emzirme yolu ile bebeğinize de geçer. Peki sonbahar aylarının en sevilen meyvelerinden olan narı, emzirirken yemek faydalı mı, nar süt yaparmı, emziren anneler nar suyu içebilir mi? İşte bu makalemizde bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Nar, A Vitamini, D vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini, B6 vitaminleri ve Potasyum, Kalsiyum, Demir, Karbonhidrattan oluşan sağlık için çok faydalı bir meyvedir.

Sual: Nar, anne sütünü artırır diyorlar doğru mu? 

CEVAP

Diyetisyen Duygu Kopan'ın cevabı: (Evet, nar da dahil semizotu, ısırgan otu, dereotu, ıspanak, hurma, kuru incir, elma, armut ve ayva gibi meyve ile sebzeler anne sütü üretimini destekleyici besinler arasında yer alır.)

Emzirirken narın ve nar suyunun faydaları

Kansızlığı (anemiyi) önler

Nar meyvesi ve nar suyu vücutta kan akışını arttırır. Yüksek demir içeriği ile bebeğinizi emzirirken, anemi belirtilerini en aza indirgemeye yardımcı olur. Böylece yorgunluk, baş dönmesi, işitme kaybı ve bitkinliği engeller.

C vitamini ve Lif açısından zengindir

Nar ve nar suyu da C vitamini açısından zengin besinlerdendir. 1 adet orta boy nar, günlük C vitamini ihtiyacının %40'ını karşılar. Sizi ve bebeği hastalanmaktan korur. Ayrıca bu harika meyve yüksek lif içeriği sayesinde kan basıncını düzenler ve uzun süre tok tutup, emziren annenin gereksiz kilo alımını önler. Narı meyve olarak sevmiyorsanız, tanelerini ayıklayıp, süzgeçte bastırıp suyunu çıkarabilir ve öyle tüketebilirsiniz.

Mide sorunlarını tedavi eder

Nar suyu, kolera ve dizanteri gibi mide bağırsak hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Emziren bir anne olarak, taze nar suyu içmek sindirim sorunlarını giderir.

Ağız ve diş bakımında çok faydalıdır

Nar ya da nar suyu tüketmenin bir diğer yararı da, dental plağın zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olması ve ağızla ilgili çeşitli hastalıkları önlemesidir. Nar, dental hijyen ve bakım sağlayan antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip bir meyvedir. Diş hastalıkları, kalp hastalığından, enfeksiyona kadar çeşitli sağlık sorunlarına neden olur, nar bu durumu önleyip, emzirirken bedeninizi sağlıklı tutar, ve antioksidan dolu yapısıyla sütünüzü toksinlerden arındırır.

Potasyum minerali açısından zengindir

Nar, potasyum için mükemmel bir kaynaktır, böylece emzirirken böbrek sorunlarını ve enfeksiyonları önler.

Kemik Erimesini Önler

Nar, arteriyel duvarlarında, eklemde, kıkırdaklarda oluşan sertleşme ve kalınlaşmayı giderir. Bu özelliği ile etkili bir şekilde, osteoartrit ve aterosklerozi tedavi eder.

Emzirirken narın zararları

Emzirirken nar yerken nadir de olsa alerji görülebilir, nar alerjisi meydana gelebilir ; İşte bazı emziren kadınlarda nardan dolayı oluşan alerjik reaksiyonlar

  1. Ciltte döküntü veya kaşıntı
  2. Kurdeşen
  3. Solunum sırasında zorlanma veya hırıltılı nefes alıp verme
  4. Yutmakta zorlanma
  5. Dudak, boğaz, ağız veya dilde şişme

Emziren Anne Muz Yiyebilirmi, Muz Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Humana Çayı Süt Yaparmı, Ne Kadar İçilmeli? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Kuru Kayısı, Kuru Üzüm Ve Kuru İncir İle Süt Yapan Komposto Tarifi Tıklayınız

Emziren Anne Ihlamur İçebilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır?  Anne Sütünün Azalma ve Kesilme Nedenleri Tıklayınız

Emziren Anne Yeşil Çay İçilebilir mi? Emzirirken Yeşil Çay Tüketimi Tıklayınız

Emziren Anne Soda Veya Maden Suyu İçebilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Rezene Çayı Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Mavi Kadın