02 Haziran 2020, Salı 10:15

Nar Çiçeği Hibiskus Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

Nar Çiçeği Hibiskus Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir, Çayı Nasıl Yapılır Nasıl Demlenir?

Nar çiçeği çayı, oldukça lezzetli ve sağlıklı bir bitki çayıdır. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olması, kötü kolesterol seviyesinin düşmesi ve kabızlık probleminin giderilmesi için heyli etkilidir. Gelelim nar çiçeği Hibiskus çayının yararları ve kullanım şekline...

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Nar çiçeği çayı, pembe renkli ve hafif ekşimsi bir bitki çayıdır. Halk arasında “ekşi çay” adıyla da tanınır. Aktarlarda bulabileceğiniz kuru nar çiçeği, oldukça şifalı bir bitkidir. Sıcak nar çiçeği çayı özellikle öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisini desteklemektedir.

Nar çiçeği çayını, sıcak ya da soğuk suyla demleyebilirsiniz. Bunun için bir fincan suyun içerisine, bir tutam kurutulmuş nar çiçeği ekleyin. 5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Dilerseniz içerisine limon, tarçın ya da karanfil ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Ferahlatıcı ve mis kokulu olan bu çayı denemenizi öneririz. 

Nar Çiçeği Çayının Sağlığa Faydaları

 1. Nar çiçeği çayı zayıflamakta çok etkilidir. Çünkü C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. C vitamini, yağ hücrelerinin yakılmasını ve vücudun daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Özellikle göbek, bel ve basenlerde biriken yağ hücrelerinin eritilmesini desteklemektedir.
 2. Nar çiçeği, bağırsakları temizleyerek solucan ve kurtların dökülmesini sağlar.
 3. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Bu nedenle kabızlık probleminin giderilmesinde ve ishal tedavisinde oldukça etkilidir. 
 4. Sindirim sisteminin daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlayarak, şişkinlik hissini azaltır.
 5. Nar çiçeği, tıpkı nar gibi C vitamini açısından zengindir. Bu nedenle vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Özellike mevsimsel grip vb. hastalıkların tedavisinde önemli bir destekleyicidir.
 6. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 7. Kötü kolesterolün azalmasını ve iyi kolesterol seviyesinin yükselmesini sağlar.
 8. Aniden gelen açlık hissini engelleyerek zayıflamayı kolaylaştırır.
 9. Kan şekerinin düşmesini önler. Böylece geç doyma ve sık acıkma gibi problemlerin önüne geçer. Ayrıca tatlı krizlerine de engel olur.
 10. Güçlü antioksidanlar içerdiği için ölü hücrelerin tazelenmesini, eski yaralar iyileşmesini ve cildin ışıltı kazanmasını sağlar.
 11. Nar çiçeği çayı, vücudun güçlenmesine yardımcı olduğu için özellikle grip, soğuk algınlığı ve nezleden korur.
 12. Yüksek tansiyonun dengelenmesi ve normal seyirde ilerlemesine yardımcı olur.
 13. Nar çiçeği, antibiyotik özelliği bulunan bir bitkidir. Bu sayede vücutta oluşan iltihapların giderilmesini sağlar. Ayrıca böbrek iltihaplarının iyileştirilmesine de yardımcı olmaktadır.
 14. Diyabet hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Fakat diyabetin farklı türleri olduğu için, nar çiçeği kullanmaya başlamadan önce bir hekime danışılması gerekir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT