06 Temmuz 2020, Pazartesi 07:47

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur

Nar sonbahar aylarının en sevilen meyvelerindendir. Nar kabuğu da en az nar kadar faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle savaşır, boğaz ağrısını geçirir.. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu da katıldıkları programlarda nar kabuğunun faydalarını dile getirmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Nar Kabuğu Kürü

1.Tarif

Nar kabuğu ile karabaş otu, soğuk algınlığı, grip vb. hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu tarifi hazırlamak için öncelikle 1 buçuk bardak klorsuz suyu kaynatın. Klorsuz su yerine marketten alacağınız pet şişe su da olabilir. Üzerine 3 madeni para boyutundaki nar kabuğunu ekleyin ve 5 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. 5 adet karabaş otunu elinizle küçük parçalar haline getirerek ilave edin. 3 dakika daha geçtikten sonra altını kapatın ve süzün. Ilıdıktan sonra içebilirsiniz. Gün içerisinde 1 ya da 2 bardak için.

Hazırladığınız çayı 7 gün boyunca düzenli olarak içmeniz gerekir. Ardından 7 gün ara verilir. Şikayetleriniz devam ediyorsa yeniden başlayabilirsiniz. Günde 1 kez, yemekten önce tüketebilirsiniz. Sinirsel uykusuzluk problemininiz varsa, bu çayı akşam saatlerinde tüketmeniz tavsiye edilir.

2. Tarif

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte, gribe karşı önlemler de alınmaya başladı. Bu önlemlerden biri de nar kabuğu çayı tüketmek. Bu çayı hazırlamak için, yediğiniz narların kabuk kısımlarını gölge bir alanda kurutabilirsiniz. Grip ve soğuk algınlığından doğal yollarla korunmak istiyorsanız, öncelikle bir fincan su kaynatın. Üzerine ½ çorba kaşığı kadar Hibiskus bitkisi ve 2 madeni para boyutunda nar kabuğu ilave ederek kapağını kapatın. Çayı, 5 dakika kadar kısık ateşte demleyin. Ocaktan aldıktan sonra süzün ve ılıdıktan sonra için. Bu çayı yemekten önce, günde 1 fincan tüketmelisiniz. Aynı zamanda 1 hafta devam edip, 2 gün ara vermek suretiyle 28 gün düzenli olarak içmelisiniz. Bu sayede mevsimsel gripten korunmanız mümkün olacaktır.

Nar Kabuğunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  1. Nar kabuğu tüketmek, öksürük ve boğaz ağrısının giderilmesini sağlar. Bu nedenle uzun yıllardır bitkisel bir ilaç olarak tavsiye edilir. Nar kabuğu ile bu şikayetlerden kurtulmak istiyorsanız, yediğiniz narların kabuklarını kuruttuktan sonra iyice ezmeniz gerekir. Toz haline gelen kabukları suyla karıştırdıktan sonra, sık sık gargara yapmanız önerilir.
  2. Nar kabuğu hakkında birçok araştırma yürütülmüştür. American Association for Cancer Research konferansı sırasında, nar kabuğu tüketerek kanserli hücrelerle savaşmanın mümkün olduğu bildirilmiştir.
  3. Nar kabuğu antioksidan açısından oldukça güçlüdür. İnsan vücudu çok sayıda toksik madde barındırabilir. Antioksidanlar, bu zehirli maddelerle güçlü bir şekilde savaşır. Böylece vücudumuz toksinlerden arınmış olur. Toksinlerden en doğal şekilde kurtulmak için nar kabuğu tüketilmesi tavsiye edilir.
  4. Nar kabuğunda bulunan antioksidanlar, kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesini sağlar. Aynı zamanda oksitlenmenin önüne geçerek kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. 
  5. Nar kabuğu, güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Kemik yapısının onarılması, dişlerin güçlü ve sağlıklı olması, yaraların hızlı şekilde iyileşmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve büyümenin desteklenmesi için C vitamini takviyesi şarttır.
  6. Nar kabuğunu püre haline getirerek yanıkların üzerine sürebilir ve böylece yanık tedavisini mümkün hale getirebilirsiniz. Ayrıca kabukları ezdikten sonra yara bölgesinin üzerine koyarak daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Nar kabuğu, yara ve yanık bölgelerinin mikrop kapmasına engel olmaktadır.
  7. Nar üzerine yürütülen çalışmalar, bu meyvenin kanser hastalıkları üzerinde hayli etkili olduğunu kanıtlamıştır. Nar, kanserli hücrelerin daha yavaş yayılmasını ve bu hücrelerin ölmesini sağlamaktadır.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Nar kabuğunu kurutmak için, iç kısmında bulunan çekirdeklerin temizlenmesi gerekir. Yalnızca kabukları kaldıktan sonra küçük parçalar halinde kesilir. Daha sonra güneş alan bir yerde kurumaya bırakılır. Kuruyan kabuklar, hava almayacak bir kabın içerisinde muhafaza edilebilir.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilebilir?

Nar kabuğunu, toz ya da çay olarak tüketebilirsiniz. Çay hazırlamak için 2 g nar kabuğu ile 100 ml suyu 10 dakika kaynatın. Ardından süzerek içebilirsiniz. Toz olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, kuruyan nar kabuklarını havanda güzelce ezmeniz gerekir. Bu tozu suyla karıştırıp gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz peynir ve salataların üzerine de nar kabuğu tozu ilave edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT