07 Ağustos 2022, Pazar 22:23

Nar Nasıl Sıkılır Ve Nar Suyu Nasıl Muhafaza Edilir? Resimli Tarif

Nar Nasıl Sıkılır Ve Nar Suyu Nasıl Muhafaza Edilir? Resimli Tarif

 (Nar suyu nasıl yapılır ve nasıl saklanır? 3 pratik yöntem) isimli bu  makalemizde nar suyunun nasıl sıkılacağını ve hazırladığınız nar suyunu bozulmadan...

Nar suyu, antioksidan, vitamin ve mineral deposu harika bir içecektir. (Nar suyu nasıl yapılır ve nasıl saklanır? 3 pratik yöntem) isimli bu  makalemizde nar suyunun nasıl sıkılacağını ve hazırladığınız nar suyunu bozulmadan uzun süre nasıl koruyacağınızı bildiren tariflere yer verdik. Yalnız şu önemli bilgiyi verelim ki en doğru olanı her meyveyi mevsiminde tüketmektir, böylece vitaminlerinden maksimum derecede yararlanabiliriz.

Narın suyunu elde etmenin pek çok yolu vardır. Mesela katı meyve sıkacağı, limon sıkacağı, nar tanelerini blenderdan yahut süzgeçten geçirme,tüm bunlar narı sıkıp suyunu çıkarma yöntemleridir. Bunlar içinde nar tanelerini süzgeçten geçirme yöntemi en iyisidir, böylece narın yalnızca kırmızı taneleri sıkılmış olur ve narın beyaz kısımlarının neden olduğu acılaşma meydana gelmez.

Yapmanız gereken şey narın kırmızı tanelerini ayıklamak ve süzgeçe koyup parmaklarınızla bastırıp suyunu çıkarmaktır. Buna üşeniyorsanız, narı ortadan ikiye kesip meyve sıkacağında sıkıp suyunu çıkarabilirsiniz.

Nar suyu nasıl muhafaza edilir?

1.Yöntem

Nar suyunu katı meyve sıkacağında yahut limon sıkacağında sıkıp, süzgeçten geçirin ve çekirdeklerden arındırın. (Nar suyu yaparken narın içindeki beyaz zarı ile sıkarsanız nar acımsı olur, bu nedenle narın yalnızca kırmızı kısmını sıkmanızı tavsiye ederiz) Hazırladığınız nar suyunu plastik veya kağıt bardağa yahut buzdolabına dayanıklı bir kaba koyun. Bardağa koyacaksanız, plastik bardakları buzluğa yerleştirirken zemininin düz olmasına, dökmemeye dikkat edin. Plastik bardağa koyulup buzdolabında muhafaza edilen nar suyu donduktan sonra bardakları buzdolabı poşedine koyup, ağzını bağlayıp, buzlukta rahatlıkla saklayabilirsiniz. Plastik bardağınız yoksa, nar suyunu direkt buzdolabı poşedine koyup ağzını iyice bağlayıp, buzluğa atmak da aynı işi görecektir. Fakat size önerimiz buzdolabına dayanıklı kapaklı kaplarda koymanız, böylece buzdolabı poşetiyle, plastik bardakla uğraşmazsınız.

2.Yöntem 

Nar suyu konsantresi ile de nar suyunu saklayabilirsiniz. Nar suyunu sıcak konserveleme işlemi için; Narı sıkıp, süzgeçten geçirip bir tencereye sıktığınız bu narın suyunu koyun. 4 su bardağı nar suyuna yarım limonun suyunu ekleyin. 40 dk kaynatıp, kaynar haldeyken kavanozlara doldurup, kapağını kapatın ve ters çevirip 1 gün boyunca bekletin. Kavanoza koymadan önce kullanacağınız kavanozları sıcak sudan geçirin.

3.Yöntem

Katı meyve sıkacağında veya süzgeçten geçirerek yahut herhangi bir yöntemle narın suyunu çıkarın. Huni yardımıyla nar suyunu soda şişelerine doldurun, maden suyu şişesi kapatma makinesi ile (bu makineyi internetten temin edebilirsiniz) kapaklarını kapatın. Maden suyu şişelerini kapattıktan sonra bulaşık makinesinde yüksek derecede yıkayın. 

Narın Ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Nar Gaz Yaparmı, Narın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Nar Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Nar Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Nar Nasıl Saklanır? 4 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

 

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT