Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
22-08-2016 04:20 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Nar Şeker Hastalığına İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Google News

Nar, çeşitli vitamin ve mineral deposu harika bir yiyecektir. (Nar, şeker hastalığına iyi gelirmi, şekeri düşürürmü?) isimli makalemizde bu meyvenin diyabete olan

Nar Şeker Hastalığına İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Nar, çeşitli vitamin ve mineral deposu harika bir yiyecektir. (Nar, şeker hastalığına iyi gelirmi, şekeri düşürürmü?) isimli makalemizde bu meyvenin diyabete olan etkilerinden bahsettik.

Narın tohum ve çiçekleri kan şekerini düşürür, hiperglisemi ve diyabet hastaları narın bu özelliklerinden yararlanabilirler. Hindistan'dan Afrika'ya uzanan geniş bir yelpaze içinde uzman doktorlar, hipoglisemi ve kan şekerini düşürmek için narın etkilerini araştırdılar. 2007 yılında “Journal of Medicinal Food” tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre nar taneleri, çiçekleri ve suyunun,potansiyel anti-diyabetik (şeker hastalığı ile savaşar) bileşenlere sahip 3 adet antioksidan asit içerdiği tespit edildi.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, nar meyvesi, Punica granatum ağacının üzerinde İran’da ve şimdi Akdeniz, Asya ve Avrupada yetiştiriliyor. Halk hekimliğinde binlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanılagelmiştir ayrıca laboratuvar testlerinde narın ve nar suyunun antibakteriyel ve antiviral özelliklerde olduğu belirtilenmiştir. Bazı araştırmalar günde 236-354 ml (1-1,5 su bardağı) içmenin güvenli olduğunu bildiriyor. Ancak diyabetli olan kişilerin doktordan onay almadıkça nar suyu ya da herhangi bir meyve suyu içmemesi gerekir.

Nar Şeker Hastalığına İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Narın diyabetle ilişkisi

“The international Journal of Vitamin and Nutrition Research” tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan bir araştırmada, sekiz hafta boyunca konsantre nar suyu tüketiminin kandaki kolesterol seviyesini düşürebildiği ve tip 2 diyabetli kişilerde kardiyovasküler hastalık riskini azaltabildiği belirlenmiştir.

“Atherosclerosis “ dergisinde 2006 ağustosta yayınlanan başka bir çalışmaya göre, nar suyu kan şekerini etkilemeden antioksidan aktiviteyi belirgin düzeyde değiştirmiştir. Bu durum, vücudun çeşitli metabolik süreçlerin sonucu oluşan serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olmakta ve aynı zamanda kan damarlarının ateroskleroz veya plak oluşumunu engellemektedir.

2009 yılında yapılan başka bir araştırma da, nar suyunun insülin duyarlılığını artırdığı ve ilk etapta tip 2 diyabet riskinin gelişmesini azalttığını göstermiştir.

Narın yan etkisi var mı?

Nar ve ürünlerini kullanmak genelde güvenlidir ve önemli bir yan etki bildirilmemiştir. Ancak nar içeren haplar, kan basıncı ve kolesterol düşürücü ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Önlemler

Komplikasyonları önlemek için nar ve nar suyu tüketmeden önce doktorunuzla konuşun. Mevcut koşullarınızı ve kullandığınız diğer ilaçları bildirin. 

Dr Feridun Kunak'dan Yüksek Şekeri Düşüren Kür Tarifi
Malzemeler

1 litre saf zeytinyağı
1 su bardağı zeytin çekirdeği (Bu kürü yapmak için yediğiniz zeytinlerin çekirdeklerini atmayıp biriktirin)
1 su bardağı zeytin yaprağı
Yapılışı: 1 litre zeytinyağına 1 su bardağı zeytin çekirdeği ve 1 su bardağı zeytin yaprağı atıp, blenderdan geçirin. Bu karışımı günde 1 saat güneşte bekletin, günün diğer saatlerinde ise güneş görmeyen yerde tutun. 15 gün sonra karışımı süzün. Sabah öğle akşam 1'er tatlı kaşığı için.

Şekeri, Kan Şekerini Yükselten, Zıplatan Yiyecekler Meyveler Nelerdir? Tıklayınız

Şeker Yükselmesi Ve Şeker Hastalığı Baş Ağrısı Yaparmı? Tıklayınız

Şeker İlaçları, Şeker Hastalığında Kullanılabilecek İlaçlar Listesi Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.