20 Mayıs 2022, Cuma 07:11

Nar suyunun sağlığa zararları ve faydaları nelerdir? (Bilimsel çalışma sonuçları)

Nar suyunun sağlığa zararları ve faydaları nelerdir? (Bilimsel çalışma sonuçları)

Nar suyunun kanseri önlediği, kansızlığa iyi geldiği, kalp sağlığını koruduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Makul seviyede aşırıya kaçmadan nar suyu tüketilmesi genel anlamda güvenilir kabul edilirken, çok miktarda nar suyu tüketmek aşağıda bildireceğimiz problemlere yol açabilir:

NAR SUYUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Nar suyunun çok miktarda içilmesi alerjiden, tansiyon düşüklüğüne kadar çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Nar suyunun yan etkileri şöyledir:

ALERJİYE NEDEN OLABİLİR

Nar suyunun en yaygın yan etkilerinden biri alerjiye neden olabilmesidir. Nar suyu alerjisinin belirtileri arasında ciltte kaşıntı, kızarıklık, gözlerde kızarıklık-kaşıntı, ciltte şişme, boğazda tahriş, mide ağrısı ve kurdeşen bulunur. Ağır vakalarda nefes darlığı ve nefes almada zorluk, boğazda ve dilde şişme ve anafilaktik şok görülebilir.

BAZI İLAÇLARLA ETKİLEŞİME GİREBİLİR

Nar suyu, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçların etkinliğini artırabilir yahut azaltabilir. Nar suyunu ilaçlarla birlikte tüketmeyin. Birkaç saat önce veya sonra için.

KAN BASINCINI ÇOK DÜŞÜREBİLİR

Nar suyu, iyi bir vazodilatör olan, kan damarlarınızı genişletmeye, kanın kolayca akmasına ve kan basıncınızı düşürmesine yardımcı olan potasyum minerali içerir. Nar suyu kan basıncınızı düşürmede etkilidir ancak fazla miktarda tüketildiğinde kan basıncınızı önemli ölçüde düşürüp tehlikeli seviyelere indirebilir.

Yapılan araştırmalar nar suyunun kan basıncını yani yüksek tansiyonu düşürebileceğini gösteriyor. Bu her ne kadar çoğu insan için iyi bir haber sayılsa da, düşük tansiyon sorunu olanlar ve tansiyonunda sürekli oynama yaşayanlar için olumlu bir durum değildir. Tansiyon düşüklüğü probleminiz varsa nar suyu tansiyonunuzu daha da düşürebilir.

KİLO ALDIRABİLİR

1 bardak nar suyu 120 kaloridir. Bu kalori oranı düşük değildir. Sık sık ve fazla miktarda nar suyu kısa sürede kilo almanıza neden olacaktır.

SİNDİRİM BOZUKLUKLARINA NEDEN OLABİLİR

Nar, içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini korur, mideniz için de oldukça faydalıdır. Kabızlığı giderir ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasını kolaylaştırır. Ancak nar suyu bazı kişilere dokunarak mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir.

KARACİĞER ENZİMLERİNE ZARAR VEREBİLİR

Nar suyunun fazla miktarda içilmesi, karaciğerde bulunan enzimlerini olumsuz etkileyip, enzimlerin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca önceden var olan bir karaciğer rahatsızlığınız varsa işleri daha da kötüleştirebilir. Karaciğer sorunu yaşayanlar nar suyunu ölçülü tüketmelidir.

KAN ŞEKERİNİ SEVİYESİNİ ÇOK DÜŞÜREBİLİR

Nar glisemik indeksi düşük meyvelerdendir ve şeker hastaları için çok faydalıdır. Şekerin kan dolaşımında salınma hızını yavaşlatır. Bu durum hem iyi hem de kötü sonuçlara neden olabilir. Çok fazla nar suyu tüketimi kan şekeri seviyenizi aşırı derecede düşürerek hipoglisemiye yol açabilir. Hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi ise baş ağrısı, bulanık görme, ciltte solma, kalp atışında hızlanma gibi belirtilere neden olabilir. Diyabetik ilaç kullanıyorsanız fazla miktarda nar suyundan uzak durun. Hipoglisemi veya diyabet gibi önceden var olan bir sağlık sorununuz varsa, özellikle aç karnına nar suyu içmek kan şekerini çok düşürecektir.

NAR SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Yukarıda nar suyunun zararlarından bahsettik, şimdi de sağlık için faydalarına değineceğiz. Nar suyu, polifenoller, tanenler, flavonoidler ve antosiyaninler gibi antioksidanlar içerdiğinden vücudu hastalıklardan korur, mevcut hastalıkların tedavisine de yardımcı olur. Antiviral, antitümör ve antiinflamatuardır, kalorisi düşüktür, en yararlı meyvelerdendir. Narın faydaları için buyrun:

VİTAMİN İHTİYACINI KARŞILAR

Nar suyu lif, C, K ve B vitamini gibi vitaminler, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, folat, manganez, selenyum ve çinko gibi mineral içeriği ile vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Meyve aynı zamanda iyi bir omega-6 yağ asitleri kaynağıdır.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Nar suyu kalbe giden kan akışını rahatlatır, tıkanmış arterleri temizlemekte etkilidir, böylece kalp sağlığına iyi gelir. İtalya'daki Napoli Üniversitesi'nde yürütülen 2005 tarihli bir araştırmaya göre, nar suyu damar tıkanıklığının önlenmesine ve tedavisine yardımcı oluyor.

KANSIZLIĞA İYİ GELİR

Nar suyu kandaki kırmızı kan hücresi yani hemoglobin oranı artırır, kana yapar ve sağlıklı kan akışını destekler. Ayrıca, içeriğindeki  yüksek miktarda C vitamini, vücudun demir emilimine yardımcı olur.

KANSERDEN KORUR

Nar suyunun bir diğer faydası da kanserden korunmaya yardımcı olmasıdır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile vücutta kanser önleyici etkiler sunar. Özellikle prostat, meme, akciğer ve cilt kanseri olmak üzere çeşitli kanser hücreleri üzerinde antitümör etkiler gösterir.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Nar hafızayı güçlendirir, Alzheimer hastalığını önleyebilir ve tedaviye yardımcı olabilir. Nar suyunda bulunan polifenoller isimdeki maddeler beyin sağlığına iyi geliyor.

‘Evidence Based Complementary and Alternative Medicine ‘ tıp dergisinde yayımlanan 2013 tarihli bir araştırma, günlük nar suyu alımının, hafif hafıza şikayetleri olan orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde hafızayı ve fonksiyonel beyin aktivitesini geliştirdiğini belirtiyor.

Daha önce, Neurobiology of Disease'de yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, nar suyunun Alzheimer hastalığından mustarip farelerde beyinde amiloid birikimini yüzde 50 oranında azalttığını bildirmişti.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Nar suyu cildinizin esnek, pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlamak için yaşlanma karşıtı faydalar sunar. C vitamini içeriği ile, cildin sarkmasını ve kırışmasını geciktirmeye yardımcı olan kolajen oluşumunu destekler.

AĞIZ SAĞLIĞINI DESTEKLER

Narın sağlığa bir başka faydası da genel ağız sağlığını destekleyen koruyucu antiplak etkisidir. Nar suyu ağız sağlığına iyi geldiği düşünülen, antibakteriyel aktivite sergileyen polifenolik flavonoidler içerir. Antik Yaşam Bilimi'nde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, ağzı nar suyuyla çalkalamanın plak oluşumunu yüzde 32 oranında yani önemli ölçüde azaltabileceğini bildirmektedir.

DOĞURGANLIĞI ARTIRIR

Nar suyu doğurganlığı artırdığı için hamile kalmaya çalışan kadınlar için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda rahme giden kan akışını rahatlatır ve rahim iç tabakasını kalınlaştırır, bu da düşük riskini azaltmaya yardımcı olur.

Nar Suyu Nasıl Yapılır Ve Nar Suyu Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT