21 Nisan 2021, Çarşamba 16:47

Nar Ve Nar Suyu Neye İyi Gelir Narda Hangi Vitamin Var, Besin Değeri?

Nar Ve Nar Suyu Neye İyi Gelir Narda Hangi Vitamin Var, Besin Değeri?

Nar, C vitamini, K vitamini, B vitamini grubu gibi vitaminlerden ve omega 3 yağ asitleri demir, magnezyum, fosfor, potasyum, folat, manganez, selenyum ve çinko minerallerden oluşan sağlık için inanılmaz faydaları olan harika bir meyvedir. Nar ayrıca antiviral, antitümör ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da katıldığı tv programlarında narın faydalarından her zaman bahsetmektedir.Bağışıklığı güçlendirir, kanseri önler, cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. İşte nar ve nar suyunun sağlık için faydaları;

Nar Ve Nar Suyu Hafızayı Kuvvetlendirir, Alzheimer Hastalığını (Bunamayı) Önler

Nar içeriğindeki  polifenoller maddesi sayesinde hafızayı güçlendirir, Alzheimer hastalığını (Bunamayı) önler ve bu hastalığın tedavisine yardımcı olur. "Evidence Based Complementary and Alternative Medicine "(Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp) isimli tıp dergisinde 2013 yılında yayımlanan araştırmaya göre düzenli nar suyu tüketiminin orta yaştaki kişilerde ve yaşlı erişkinlerde beyin aktivitesini artırdığı ve hafızayı güçlendirdiği, unutkanlık sorununa engel olduğu tespit edilmiştir.

Nar Ve Nar Suyu Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Nar kalbe iyi gelen şifalı bitkilerdendir. Kalbe giden kan akışını artırır, tıkalı damarları temizleyip, damar tıkanıklarını açar. Nar ayrıca polifenol açısından zengin içeriği sayesinde damar sertliğini ve damarlardaki plak oluşumunu önler.  İtalya'daki Napoli Üniversitesi'nde 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, nar suyu içmek kişiyi aterosklerozdan yani damar sertliğinden koruyor ve damar sertliğinin tedavisine yardımcı oluyor.

İngiliz Beslenme Dergisi'nde 2010 yılında yayımlanan bir çalışmada nar suyunun kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırdığı bilgisi yer almıştır.

Nar Cildin Yaşlanmasını Önler

Nar antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde cildin yaşlanmasını önler, genç, esnek ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ayrıca nar C vitamini oranı yüksek bir meyve olduğundan cildin kolajen üretimini destekleyip kırışıklarla ve cilt sarkmasıyla mücadele eder.  Narda yaşlanma karşıtıcı, yaşlanma sürecini yavaşlatan çeşitli besin maddeleri bulunur.2006'da Etnofarmakoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre narın cilt hücrelerini yenilediğini, cildin genç görünümünü korumaya yardımcı olduğu bilgisi yer almıştır.

Nar Ve Nar Suyu Ağız Ve Diş Sağlığını Korur

Nar ağız sağlığı için de çok faydalı bir meyvedir. Narda bulunan polifenolik flavonoidler isimli madde antibakteriyel özellikte olduğundan bakterilerle savaşıp ağız sağlığını korur.Nar diş plaklarlarına karşı da koruma sağlar. Plak oluşumunu azaltarak, diş çürüğü, diş eti hastalığı, diş eti iltihabı ve protez stomatiti gibi diş problemlerini önler.  "Ancient Science of Life " tıp dergisinde 2011 yılında yayımlanan bilimsel çalışmada nar suyu ile gargara yapmanın dişlerde plak oluşumunu %32 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

Nar Şeker Hastalığını Kontrol Altına Alır

Nar şeker hastalığı ve diğer metabolizma hastalıkları olan kişiler için de çok faydalıdır.  Nar, insülin duyarlılığını artırabilir böylece şeker hastalığına bağlı sağlık sorunu yaşama riskini azaltabilir. "Nutrition Research" ( Beslenme Üzerine Araştırmalar) tıp dergisinde 2013 yılında yayımlanan makalede nar suyunda şeker hastalığının 2. grubu olan Tip 2 diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olan antioksidan polifenoller (tanenler ve antosiyaninler) bulunduğu tespit edilmiştir.

Doğurganlığı Artırır

Nar, doğurganlığı artırdığı için hamile kalmaya çalışan kadınlar için de oldukça yararlıdır. Nar, rahime daha fazla kan gitmesini sağlar, rahmin fetüsü tutma yeteneğini artırıp düşük riskini azaltır. Narda ayrıca anne karnındaki fetusun sağlıklı gelişimini destekleyen C ve K vitaminleri ile folik asit gibi pek çok besin maddesi bulunur.

Nar Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Nar, hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon hastaları için de şifa dolu bir meyverdir. Narda bulunan yüksek antioksidanlardan sayılan C vitamini ve polifenoller, kan akışını düzenlerler, atardamarlarının tıkanmasını önleyen nitrik oksit üretimini uyarırlar. Damarlarda oluşmuş plakları bile yok edip inme ve kalp krizi riskini düşürürüler. Yüksek tansiyondan muzdaripseiz her gün taze sıkılmış bir bardak suyu içmeyi alışkanlık haline getirin.Yahut narı meyve olarak tüketebilir veya salatalarınıza katabilirsiniz.

Eklem Ağrısını Ve Artrik (Eklem İltihabı) Ağrısını Dindirir

Eklem ve artrit ağrısı yaşlılar, özellikle kadınlar arasında yaygın görülen bir sorundur. Kireçlenme, romatoid artrit ve genel eklem ağrısından kurtulmak için beslenmenize nar eklemelisin.Nar anti-inflamatuar ve antioksidan açısından zengin içeriği sayesinde eklemlere zarar veren, ağrıya ve sertliğe neden olduğu bilinen enzimleri bloke eder. The Israel Medical Association Journal  (İsrail Tıbbi Derneği Dergisi'nde ) 2011 yılında yayımlanan fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre her gün nar tüketmek serum oksidatif stres düzeyini düşürdüğü, romatoid artritli yani eklem iltihabı olan farelerde hastalık aktivitesini azalttığını tespit edilmiştir.

Nar Ve Nar Suyu Kansızlığı Önler

Bu süper besin demir eksikliği anemisine muzdarip olanlar için de çok faydalıdır. Narda bulunan demir minerali kırmızı kan hücresi sayısını arttırır, kansızlığı önler. Nar ayrıca kanın içindeki hemoglobin düzeyinde önemli bir artış sağlar ve hatta kan akışını harekete geçirir. Artı bir özellik de narın içeriğindeki yüksek miktarda C vitaminin demir emiliminde yardımcı olmasıdır.  "Lifescience Global" tıp dergisinde 2015 yılında yayımlanan makalede, yapılan araştırmalarda narın, demir eksikliği anemisi tedavisine yardımcı bir gıda olduğu bilgisi almıştır. Kansızlıktan muzdaripseniz kahvaltınızda bir bardak nar suyu içebilirsiniz.

Kanseri Önler, Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Narın sağlığa bir diğer faydası da kanserden koruyan meyveler arasında yer almasıdır. Nar, anti-inflamatuvar ve antioksidan özellikler sayesinde kansere yakalanma riskini düşürür. Özellikle prostat, göğüs, akciğer ve deri kanseri gibi çeşitli kanser hücreleri üzerinde antitümör etki yapar.Akciğer ve cilt kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde bile etkilidir. Kanserden korunmak için narı meyve olarak tüketebilir yahut nar suyu içebilirsiniz.

100 Gr. Nar Besin Değerleri
Kalori (kcal) 82
Toplam yağ 1,2 g    
Kolesterol 0 mg    
Sodyum 3 mg    
Potasyum 236 mg    
Karbonhidrat 19 g    
Diyet Lifi 4 g    
Şeker 14 g    
Protein 1,7 g    
A Vitamini    0 IU    C Vitamini    10,2 mg
Kalsiyum    10 mg    Demir    0,3 mg
D Vitamini    0 IU    B6 Vitamini    0,1 mg
B12 vitamini    0 µg    Magnezyum    12 mg
Nar Suyu Nasıl Yapılır Ve Nar Suyu Nasıl Saklanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Nar Nasıl Saklanır? 4 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Nar Zayıflatırmı, Kilo Yaparmı, Kaç Kalori Ve Nar Diyeti Listesi Tıklayınız

Nar Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Nar Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT