2022-08-13 17:40:01 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:25

Narkolepsi hastalığı nedir? Narkolepsi hastalığının 7 farklı nedeni, belirtileri ve tedavisi

Narkolepsi, bir kişinin her an aniden uykuya dalmasına neden olan, nadir görülen uzun süreli bir beyin rahatsızlığıdır. Uyku bozuklukları arasında yer alır. Bu hastalık 2000 kişiden 1 kişide görülür. Narkolepsi nedir? Hangi belirtilere yol açar? Nasıl geçer? İşte tüm bu soruların cevapları…

Narkolepsi hastalığı nedir? Narkolepsi hastalığının 7 farklı nedeni, belirtileri ve tedavisi

Narkolepsi, beynin uyku ve uyanıklık kontrolünü olumsuz etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Narkolepsi hastasıysanız, gündüz aşırı uyku hali yaşarsınız ve gündüzleri aniden olur olmadık zamanlarda uykuya dalabilirsiniz.

NARKOLEPSİ NEDEN OLUR?

Bilim adamları yaptıkları çalışmalarda narkolepsili kişilerin beyinlerinde hipokretin adı verilen bir nörotransmitterin (kimyasal sinyal) olmadığını veya az miktarda bulunduğunu, hastalığın bu durumdan kaynaklandığını belirlediler. Hipokretin, hızlı göz hareketi (REM) uyku durumu da dahil olmak üzere uyku/uyanıklık döngüsünü düzenlemek için önemli bir maddedir. Beyinde hipokretin eksikliği aşırı uyku haline neden olur.

Bilim adamlarının narkolepsiye nedeni olduğunu düşündüğü diğer olası faktörler şunlardır:

Vitamin eksikliği: Yapılan araştırmalar b12 ve D vitamini eksikliğinin bu hastalığı tetiklediğini gösteriyor.

Bağışıklık sistemi hastalığı: Kişinin bağışıklık sistemi, hipokretin üreten beyin hücrelerine saldırır ve bu kimyasalın eksikliğine neden olur. Bunun sonucunda narkolepsi meydana gelebilir.

Aile öyküsü: Narkolepsili bazı kişilerin benzer semptomları olan yakın akrabaları vardır. Bu durum narkolepsinin genetik nedenlerden kaynaklanabildiğini gösteriyor.

Beyin hasarı veya tümör: Az sayıda hastada, beynin REM uykusunu ve uyanıklığını kontrol eden bölgesi travma, tümör veya hastalık nedeniyle zarar görebilir.

Enfeksiyonlar. Bazı enfeksiyonlar narkolepsiyi tetikleyebilir.

Pestisitler, ağır metaller ve pasif içicilik gibi çevresel toksinler de bu hastalık için risk faktörüdür.

NARKOLEPSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Narkolepsi, gündüzleri önemli ölçüde uyuşukluğa ve "uyku ataklarına" veya aşırı uykuya dalma dürtülerine ve geceleri parçalanmış uykuya neden olur. Narkolepsi belirtileri şöyledir:

Gündüz aşırı uyku hali (EDS): Narkolepsili tüm hastalarda bu semptom vardır.

Uyku felci: Bu semptom, uykuya dalmadan hemen önce veya uyandıktan hemen sonra hareket edememe veya konuşamamadır. Uyku felci epizodları genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında kaybolur.

Halüsinasyon görme: Halüsinasyonlar uykuya dalmadan hemen önce veya uyandıktan hemen sonra ortaya çıkar. Halüsinasyonlar çoğunlukla görseldir, ancak aynı zamanda bir şeyler duyabiliyor, tadabiliyor veya koklayabiliyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Gece uykusunun sık sık bölünmesi: Gece boyunca birden çok kez uyanabilen narkolepsili kişilerde uyku bölünmesi yaygın görülür. Huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi gibi diğer rahatsız edici uyku sorunları da narkolepsi hastalarında daha sık meydana gelir.

Katapleksi: Katapleksi, kas kontrolünün ani kaybıdır. Narkolepsi belirtilerindendir.

NARKOLEPSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Narkolepsinin kesin bir tedavisi yoktur. Yaşam boyu süren bir uyku bozukluğudur.  Narkolepsi doktorun vereceği kişiyi uyanık tutan ilaçların düzenli kullanılması ve aşağıda bildireceğimiz yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir.

Narkolepsi İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  1. Narkolepsi kontrolü için önerilen mikrobesinler kalsiyum, magnezyum, kolin, omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri, C vitaminidir.
  2. Yatmadan birkaç saat önce alkol ve kafeinden (kola, kahve, çay, enerji içecekleri ve çikolata) kaçının.
  3. Özellikle akşamları sigara içmeyin.
  4. Günde en az 20 dakika egzersiz yapın. Yatmadan önceki üç saat içinde egzersiz yapmayın.
  5. Yatma saatine yakın ağır yemekler tüketmeyin ve çok fazla sıvı almayın.
  6. Yatmadan önce rahatlayın. Ilık bir banyo yapın, okaliptüs veya lavanta gibi rahatlatıcı oda spreyleri rahatlatıcı olabilir.
  7. Mümkünse, kendinizi en uykulu hissettiğiniz zamanlarda kısa şekerlemeler yapın (20 ila 30 dakika).

NARKOLEPSİ ÖNLENİR Mİ?

Narkolepsiyi önlemek için yapılabilecek pek de bir şey yok aslında. Narkolepsi, beyinde hipokretin adı verilen bir nörotransmitter (kimyasal sinyal) kaybından kaynaklanır. Hipokretin uyku/uyanıklık döngüsünü düzenlemek için önemlidir. Diğer nedenler arasında hipokretin üreten hücrelere saldıran bağışıklık sistemi hastalığı, genetik, beyin hasarı veya tümör, enfeksiyonlar veya toksinlere maruz kalma yer alır.

NARKOLEPSİ ÖLÜME NEDEN OLUR MU?

Narkolepsi tek başına ölümcül bir hastalık değildir, ancak uyku atakları, olur olmadık yerde uyumak kazalara, yaralanmalara veya yaşamı tehdit eden durumlara neden olabilir.

Ek olarak, narkolepsisi olan kişiler işlerini sürdürmekte, okulda başarılı olmakta ve gündüz aşırı uykululuk nöbetleri nedeniyle ilişkilerini sürdürmekte güçlük çekebilirler.

NARKOLEPSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İki tür narkolepsi vardır:

Tip 1 narkolepsi en yaygın olanıdır. Katapleksi veya ani kas tonusu kaybı adı verilen belirti tip 1’de yer alır. Bu tip narkolepsisi olan kişilerde, hipokretin adı verilen bir proteinin beyindeki düşük seviyeleri nedeniyle gündüzleri aşırı uyku hali ve katapleksi atakları görülür.

Tip 2  narkolepsi, katapleksi belirtisi olmayan narkolepsidir. Genellikle, tip 2 narkolepsisi olan kişilerde hipokretin seviyeleri normale yakındır ama yetersizdir.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…