Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Narsist kişilik bozukluğu nedir? 23 maddede narsist kişinin özellikleri

Mavikadin>Sağlık>Narsist kişilik bozukluğu nedir? 23 maddede narsist kişinin özellikleri

Her insanın zaman zaman sosyal hayatını olumsuz şekilde etkileyen ve toplumdan izole bir yaşam sürmesine yol açan bazı dönemler olabilir. Bu alandaki çalışmalarıyla ön plana çıkan ABD’li psikolog W. Keith Campbell, narsisizmi şişirilmiş bir benlik imajı olarak tanımlıyor. İşte Narsist kişilik bozukluğu nedir? sorusunun cevabı ve detayları... 

Unutmayın ki narsist kişilik bozukluğunun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu sorunu olan kişiler tedavi edilmediği sürece etrafındaki insanları üzer ve ilişkilerine zarar verir. 
Unutmayın ki narsist kişilik bozukluğunun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu sorunu olan kişiler tedavi edilmediği sürece etrafındaki insanları üzer ve ilişkilerine zarar verir. 

İnsanlar zaman zaman hayatlarının bir bölümünde sosyal ortamlardan uzaklaşarak izole şekilde yaşam sürmek isteyebilir. Narsist kişilik bozukluğu nedir? sorusuna cevap vermeden önce narsist ne demek ona bir bakalım...


NARSİST NE DEMEK?

ABD’li psikolog W. Keith Campbell narsisizm alanındaki çalışmalarıyla ön plana çıkıyor. Campbell, narsisizmi şişirilmiş bir benlik imajı şeklinde tanımlıyor. 

Bu kişilik bozukluğu yaşayan kişiler dış dünyada hemen her alanda kendini yeterli ve güçlü olarak görür. Buna uygun şekilde davranışlar sergileyerek aslında arka planda kendilerine verdiği değer kırılgandır. 

Kendilerini özünde güçsüz hisseden bu kişiler sürekli kendilerini beğenmiş ve kibirli davranışlar sergilerler. Çevresinden devamlı iltifat bekleyen bu kişiler başkalarının duygularını asla umursamazlar. 

Mutsuz, hayal kırıklığına uğramış hisseden narsist kişiler hak ettikleri ilgiyi görmediklerinde toplumdan uzaklaşırlar. Paralel olarak ben merkezci yapıları dolayısıyla etraflarında çok da sevilmedikleri için toplum tarafından dışlanırlar. 


NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler birçok alanda herkesten daha iyi olduklarını düşünür ve en fazla kendilerini başarılı bulurlar. 
Normal insanlarda da bu tarz özellikler olabilir ancak narsistlerin durumları daha ileri bir durumdur. Narsist kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde bu durumlar yaşamlarının geneline yayılmış durumdadır.

 
Bu kişilerin arkadaşlıkları, hayatları, karşı cinsle kurdukları ilişkiler yaşamlarının her aşamasında fark edilir. 

Bu kişilik bozukluğu erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazladır. Narsist kişilik bozukluğu vakalarının yüzde 75'ini erkekler oluşturur. Klinik olarak kabul görmüş 10 kişilik bozukluğundan biri olan narsist kişilik bozukluğu toplumun yüzde 1-5 aralığındadır. 


NARSİST İNSANLAR NASIL DAVRANIR?

Narsist kişilik bozukluğu olan kişilerde belirtiler genellikle yetişkinlik döneminin başlarında ortaya çıkar. Kişinin yaşadığı semptomlar sorunun şiddetine göre değişiklik gösterir. 


NARSİST KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

1- Kendilerini fazlasıyla önemli görmek
2- Başkalarından üstün olduklarını düşünmek ve ona göre davranmak
3- Kibirli davranmak
4- Empatiden yoksun olmak
5- Her şeye sahip olma hakkını kendinde görmek
6- Başarısızlıklarını göstermeyerek başarılarını ön plana çıkarmak
7- Kendisine hayranlık duyulmasını istemek
8- Üstün başarılara sahip olduğunu düşünmek
9- Ufak başarılarda bile yüksek övgü isteğine düşmek
10- Üst statüde olmayı çok önemsemek 
11- Düşük statüde olan kişilere üstünlük göstermek 
12- Güzel ve güçlü olduğunu düşünmek 
13- İnsanların kendisini kıskandığını düşünmek
14- Eleştiriye kapalı olmak
15- İmkansız hedefler belirlemek
16- Strese karşı hassas olmak
17- Bulunduğu toplulukta sadece kendisinin konuşması ve başkalarını fırsat vermemesi
18- Söylediklerine uyulmaması halinde agresyon göstermek
19- Hedeflerine ulaşmak için çevresindeki insanları kullanmak
20- Kendi hedefine ulaşan kişilere karşı aşırı kıskançlık göstermek
21- Hayatta her şeyin en iyisine ulaşma çabası
22- Hedeflerine ulaşamadığı zaman da agresif tavırlar sergileme
23- Kendi iç dünyasıyla baş başayken kendisini yetersiz hissetmesi, kendinden utanması.

Narsist kişilik bozukluğu nedir? 23 maddede narsist kişinin özellikleri


NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Yapılan araştırmalar narsist kişilik bozukluğuna neyin neden olduğunu tam olarak ortaya koyamamıştır. Bu kişilik bozukluğunun çevresel, sosyal, doğa, beslenme, genetik etkenlerin kesiştiği noktada ortaya çıktığı bilinmektedir. 


KESİŞME NOKTASINDAKİ FAKTÖRLER

Kişinin çocukluk döneminde yaşadığı fiziksel şiddet, cinsel taciz ve psikolojik sorunlar
Çocukluk yıllarının ilk zamanlarında ebeveynlerin veya bakım veren kişiler tarafından aşırı şekilde övülmesi / yargılanması
Mizaç
Stres yönetimini yapamama
Kendini değerli hissetmeme
Genetik faktörler

Genetik yapının narsist kişilik bozukluğuna neden olduğu yönünde yeteri kadar çalışma olmaması nedeniyle kişinin ailesine bakılır. Eğer ailede bu sorun görülüyorsa kendisinin de bu rahatsızlığı yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir. 

 

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler genellikle böyle bir sorunlarının olduğunun farkında değillerdir. Oysa ki iyileşmelerinin en önemli adımı öncelikle bu durumu kabul etmiş olmalarıdır. 

Bu yüzden çevrenizde kişilik bozukluğu yaşayan kişiler varsa öncelikli olarak bu kişileri tatlı dil kullanarak içinde bulundukları durumun farkına varmasını sağlamanız gerekmektedir. 

Narsistik kişilik bozukluğunda tedavide ana unsur terapidir. Bu süreç sayesinde kişi kendi düşünce ve davranış biçimlerinin farkına varmaya başlayacaktır. 

Danışmanınız size durumuna göre duygularınızı dengeleyecek ilaçlar da önerebilir. Unutmayın ki narsist kişilik bozukluğunun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. 
 
Bu sorunu olan kişiler tedavi edilmediği sürece etrafındaki insanları üzer ve ilişkilerine zarar verir. 

Kaynak : acibadem.com.tr/hayat
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...