23 Eylül 2021, Perşembe 07:56

Nasır Ameliyatı İle Nasır Kökü Nasıl Çıkarılır Temizlenir

Nasır Ameliyatı İle Nasır Kökü Nasıl Çıkarılır Temizlenir

Derinin bir bölgede kalınlaşması ve sertleşmesi nasır olarak adlandırılmaktadır. Nasır genellikle sürtünme veya basınçtan kaynaklı derinin tek bir noktasının kalınlaşarak kendini savunmaya alır. Yani derinin tahriş olmasını önlemek için vücudun verdiği tepkimeye bağlı deri içinde katmanlar artar ve nasır meydana gelir.

Nasır Nedir?

Nasır kısaca cildin bir tepkimeye karşı oluşturduğu savuma halidir. Bu tepkime genelde basınç ve sürtünmeden kaynaklıdır. Bunun sonucunda ölü deri hücreleri tek bir noktada toplanır ve deri kalınlaşır. Aslında cildin kalınlaşması yani nasır oluşması cildin o bölgesinin korumaya aldığını gösterir. Demek oluyor ki nasır, cildi korumak maksadıyla meydana gelen bir deri kalınlaşmasıdır.

Nasır genellikle kalem tutan parmaklarda, işçilerde ve ellerde görülür. Nasırın en sık meydana geldiği bölge ise ayak tabanı, ayak parmak araları ve parmak üstüdür. Çok sık ayakta duran ve sürekli ayakkabı ile duran kişilerde nasır oluşur. Ellerde nasır oluşmasının nedeni de iş faktörleri yahut tırnak yemenin sonucu olarak meydana gelmesidir. Nasır bazen doğal tedavi yöntemleri ile iyileşebilir bazen de iltihap kapar ve ağrı, acı vermeye başlar. Bu kişiler yürümekte güçlük çekerler ve şiddetli ağrılara maruz kalırlar. Böyle durumlarda nasır kökünün temizlenmesi gerekir ve cerrahi yöntem ile nasırlı bölge iyileştirilir.

Nasır Kökü Nasıl Çıkarılır?

Nasır bazı durumlarda evde uygulanan doğal tedavi yöntemleri ile veya birtakım kremlerle iyileşmektedir. Ancak nasırlı bölgede nasır kökü yani nidus adı verilen bir yapı oluştuysa bu durum tedavi edilmeyecek duruma gelmiş demektir. Nasır kökü iki farklı yöntem ile temizlenir; Cerrahi yöntem ve radyofrekans yöntemi.

Cerrahi yöntem; Bu yöntemde lokal anestezi altında küçük bir operasyonla nasırlı bölgenin içindeki nasır kökü yani nidus yapısı kesip çıkarılır. Basit operasyonun ardından nasırın olduğu bölgeye dikiş atılır ve iyileşme süresi başlar. Bu süreçte kişi çok fazla ayakta durmamalı, ayağının üzerine basamaktan kaçınmalıdır. Nasırlı bölgedeki doku bir müddet sonra iyileşir ve dikişler alınır. Sonuç olarak ağrı ve acı geçer, nasır tamamen iyileşir.

Radyofrekans yöntem ise; Lokal anestezi altında gerçekleşmekte olup, nasır kökünün üzerine yüksek enerjili ısı dalgaları verilir ve bu ısı ile beraber nasır kökü tahrip edilmesidir. Bunun sonucunda nasırın oluşturduğu acı ve ağrı ortadan kalkar. Zamanla nasır yumuşar ve iyileşir.

Nasır Kökünü Temizleyen Kesin Doğal Çözümler

Nasır çok ciddi bir boyuta gelmediği müddetçe evde yapılan bazı tedavi yöntemleri ile iyileşir. Bu tedavi yöntemlerden bazıları şunlardır;

Beyaz Sirke;

Beyaz sirkeyi diğer sirkelerden ayıran özellik asit oranın daha fazla olmasıdır. Bir leğenin içerisinde biraz su ve beyaz sirke katılmalı, nasırlı bölge sirke içinde bir müddet bekletilmelidir. Beyaz sirkenin etkisiyle nasır yumuşar ve törpülenir.

Karbonat;

Karbonatın peeling özelliği bulunmaktadır. Nasırlı bölge karbonat ile ovularak ölü hücreden arındırılır ve nasırın zamanla geçmesi sağlanır. Nasırlı bölgenin karbonatlı suda bekletilmesi ve yumuşadıktan sonra törpüleme işlemi yapılması da etkili bir yöntemdir.

İncir sütü;

Olgunlaşmamış ve dalından yeni koparılan incirin baş kısmından süt damlacığı gelir. Bu süt nasır tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Nasırlı bölgenin üzerine incirin sütü damlatıldığında nasırlı bölge yumuşar ve zamanla iyileşir.  

Soğan;

Doğal antiseptik ve cilt yenileyici özellikleriyle bilinen soğan nasır tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Soğan bir kapta ezilmeli ve nasırlı alana yerleştirilip üzeri bir bezle ile sarılmalıdır. Bir gece nasırın üzerinde soğan bekletilmeli ardından yıkanmalıdır.

Zeytinyağı;

Zeytinyağı E vitamini bakımından oldukça zengindir. Duş sonrası nasırlı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapmalıdır. Ardından nasırlı bölge yumuşayacak ve düzenli birkaç gün yapmanın ardından nasır iyileşecektir.

Ananas kabuğu;

Gece yatmadan evvel ananas kabuğu nasırlı bölgeye yerleştirilir ve bir bez yardımıyla nasırlı bölge sarılır. Sabah olunca nasırlı bölge yıkanır. Tedavi sonuç verene kadar birkaç gün boyunca düzenli uygulanmalıdır.

Papatya;

Nasırlı bölgenin tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise papatyadır. Bir kasenin içerisinde papatya, limon suyu ve 1-2 diş sarımsak karıştırılır. Bu karışım nasırlı bölgeye sürülür ve yaklaşık 20-30 dakika bekletilir. Bu karışım sayesinde nasırlı bölgedeki ölü deri atılır ve nasır yumuşar. Bekleme süreci geçtikten sonra ılık su ile nasırlı bölge yıkanır.

Muz kabuğu;

Muz kabuğu nasırlı bölgeyi iyileştirme konusunda çok başarılıdır. Muz kabuğu nasırlı bölgenin üzerine yerleştirilir ve üzerine çorap giyerek yahut bir bez sararak bir gece öylece beklenir. Muz kabuğu nasırı yumuşatır ve kısa sürede iyileştirir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT