25 Haziran 2019, Salı 20:47

Nasırlı El, El Parmağında Nasıra Ne İyi Gelir Çıkar mı?

Nasırlı El, El Parmağında Nasıra Ne İyi Gelir Çıkar mı?

Elde nasır çıkması kişiyi hem estetik açıdan rahatsız eder, hem de nasır ağrı, kanama gibi durumlara neden olup kişiye çok sıkıntı verir. Elde nasır çıkmasının en sık karşılaşılan nedeni elleri sürekli sürtünerek iş yapmaktır. Örneğin çalgıcılık, marangozluk gibi işleri yapanlarda ellerde zamanla nasır meydana gelir. Makalemizde eldeki nasırın geçmesine yardımcı olacak bitkisel çözümleri bildireceğiz.

Elde Nasır, Parmaklarda Nasır İçin Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Karbonat

Karbonat nasırlar için en iyi kürlerden biridir. Karbonat cildin pH seviyesini dengeleyip eldeki nasırdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

 1. Bir leğene ılık su doldurun ve 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Tamamen karıştırın, ellerinizi bu suyun içinde 10 dakika bekletin. Ardından ellerinizdeki nasırları ponza taşıyla törpüleyin.
 2. Diğer bir seçenek ise 3 birim karbonat ve 1 birim suyu karıştırarak macun yapmaktır. Örneğin 3 yemek kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bu macunu nasır olan yerlere sürün. Cildiniz yumuşayınca macunu suyla durulayın ve ölü deriyi atmak için ponza taşıyla nazikçe ovalayın.
 3. Bu kürlerden birini nasırlar geçene kadar her gün bir kez yapmanız iyi olacaktır.

Aspirin

Aspirin nasır etrafındaki sertleşmiş deriyi yumuşatıp nasırdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Bu durum temel olarak aspirinin içindeki ölü deriyi ortadan kaldırmaya yardımcı salisilik asitten kaynaklanır. Salisilik asit cildin üst tabakasını yok etmek ve böylece hem nasırları hem de sivilce, saçkıran, sedef hastalığı ve siğili tedavi etmek için kullanılabilir. 

 1. 5-6 tablet aspirini toz hale getirmek için ezin.
 2. Yarım tatlı kaşığı limon suyu ve ¼ tatlı kaşığı suyu toza ekleyin ve karıştırın.  
 3. Bu macunu ellerinize uygulayın ve plastik bir poşetle veya streç filmle kapatın.
 4. Alanı ılık bir havluyla 10 dakika sarın.
 5. Ilık suyla yıkayın.
 6. Ardından elinizdeki ölü deriyi ponza taşıyla temizleyin.
 7. Birkaç gün boyunca her gün tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Nasır tedavisinde elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Malik asit bakımından zengin olan elma sirkesi ölü deriyi dökmek ve iyileşme sürecini hızlandırmada yardımcıdır. Antibakteriyal özellikleriyle de enfeksiyon riskini azaltır. 

 1. Pamuğu elma sirkesinde ıslatın ve yatmadan önce nasırınıza bu pamuğu bantlayın.
 2. Gece boyunca bekletin.
 3. Ertesi sabah etkilenen alanı ponza taşıyla temizleyin.
 4. Alanı nemli tutmak için bir miktar zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı uygulayın.
 5. Nasırınız geçene kadar her gün tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Nasırlar için en iyi diğer bir kür hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Olumlu sonuçlar için günde 3 kez uygulamanız iyi olacaktır. Cildinize iyice masaj yaptığınızdan emin olun. Cildiniz yumuşadığında ve gevşediğinde, ponza taşıyla nasırlardan kurtulabilirsiniz.

Limon

Hem limon kabuğu hem de limon suyu nasır tedavisinde oldukça etkilidir. Asidik doğası nasırı hızlıca ortadan kaldırmaya yardım edecektir. Ayrıca limon rahatsızlığı da azaltmaya yardımcı olur. Hızlı sonuçlar için limonu aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

 1. Küçük bir parça limon kabuğunu etkilenen alan üzerine yerleştirin. Yerinden oynamaması için etrafını bandajla sarın. Gece boyunca bekletin. Ertesi sabah yeni bir kabukla değiştirmelisiniz. Nasır geçene kadar birkaç gün tekrar etmeniz önerilmektedir.

Hint Yağı

Hint yağı el ve ayaklardaki nasırlar için faydalı kürlerden biridir. Bu yağ nasırları yumuşatmada etkili olarak kuru ve sert cildi nemlendirmeye yardım eder.

 1. Eşit miktarda elma sirkesi ve hint yağını bir kapta karıştırın. Ilıyana kadar ısıtın. Ellerinizi ve ayaklarınızı bu karışımda 10 dakika kadar bekletin. Ilık suyla yıkayın ve sonra ölü deriyi ponza taşıyla kaldırın. 3-4 gün boyunca her gün tekrarlamanız önerilmektedir.

Papatya

Papatya el ve ayaklardaki nasır için popüler diğer bir kürdür. İltihap karşıtı özellikleriyle nasırdan kaynaklanan rahatsızlığı gidermeye yardım eder. Olumlu sonuçlar için aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

 1. 1  tatlı kaşığı kuru papatyayı 1 diş ezilmiş sarımsak ve 1 tatlı kaşığı limon suyuyla karıştırın. Etkilenen alana sürün. Nasır kaybolana kadar günde 1 veya 2 kez uygulamalısınız.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT