21 Ekim 2021, Perşembe 21:44

Ne İshal Yapar? İshal Edici Yiyecekler İshal Yapıcı Şeyler Listesi

Ne İshal Yapar? İshal Edici Yiyecekler İshal Yapıcı Şeyler Listesi

Sık sık ve sulu bir şekilde dışkılamaya yani büyük abdest bozmaya ishal denir. İshal pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Hatta bazı yiyecekler, meyveler ve içecekler ishale neden olabilmektedir. Çok yağlı besinler ve yemekler bazı kişilerin midesini bozup hemen ishale yol açabilmektedir. Dr. Savan Günay taze kayısı (kayısı suyu), üzüm (üzüm suyu), erik, kiraz, kavun, karpuzun ishal yapan gıdalardan,  Muz, şeftali, elma , peynir, zeytin, ekmek, az yağlı makarna, haşlanmış patates, patates püresi, pirinç çorbası, ayran ve az şekerli çayın ise ishali kesen ishale iyi gelen yiyeceklerden olduğunu bildiriyor.

İshal Yapan Yiyecekler Ve İçecekler Listesi  

Süt Ve Süt Ürünleri

Sütte, peynir ve süt ürünlerinde bulunan şekere laktoz denir. İnce bağırsaklarımız bu şekeri sindirebilmek için “laktaz” adı verilen bir enzim üretir. Laktaz enzimi bu şekeri parçalar ve vücut tarafından emilmesini sağlar. Vücudumuzda bu enzim yoksa yahut var ancak yeterli değilse laktoz küçük parçalara ayrılamaz, emilim ve sindirimi sağlanamaz. Bunun sonucunda laktoz intoleransı sorunu ortaya çıkar. Laktoz intoleransı ishal, gaz, mide ağrısı gibi çeşitli mide bağırsak sorunlarına yol açabilir. Süt içmek, süt ürünlerini tüketmek laktoz intoleransı olan kişilerde ishale neden olabilir.

Baklagiller

Kuru fasulye, bezelye ve nohut gibi baklagiller ishale neden olan gıdalardandır. Bu besinlerin sindirimi güçtür ve çoğu zaman ince bağırsak tarafından sindirilmeden kalın bağırsağa ulaşırlar. Bunun sonucunda gaz ve ishal gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Meyveler

Arizona Üniversitesi Tarım Bilimleri Bölümü yüksek lif içeren gıdalarla beslenmenin ishale neden olabileceğini bildiriyor. Lif açısından zengin yiyecekler şunlardır; Elma,  kayısı, incir, mango, portakal, armut, erik, çilek ve ahudududur.

Kafein İçeren İçecekler

Kahve, çay, kola gibi içecekler kafein içerirler. Kafein uyarıcı bir maddedir ve beyni, zihni uyarıcı özelliği ile bilinir. Ancak kafein yalnızca beyni uyarmakla kalmaz sindirim sisteminin çalışmasını da uyarır. Bazı kişilerin sindirim sistemi bu durumdan olumsuz etkilenip ishal sorunu yaşayabilirler.

Soğan Ve Sarımsak

Sarımsak, soğan, brokoli, karnabahar ve lahana gibi kükürt ve yüksek miktarda çözünmez lif içeren gıdalar ishale neden olabilir. Soğan ve sarımsak çözünmez lif açısından zengin olan besinlerdir. Bu iki besin fruktan adı verilen sindirilmesi zor bir karbonhidrat kompleksi içerir. Soğan ve sarımsakta ayrıca midenizdeki asitle parçalandığında bağırsakları tahriş eden gazları serbest bırakan maddeler bulunur. Tüm bu özelliklerinden dolayı soğanla sarımsak mide bağırsak hareketlerini olumsuz etkileyip ishal yapabilmektedir.

Turunçgiller

Portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi narenciyeler yüksek asit içerdiklerinden gastrointestinal sisteme yani mide bağırsak yollarına zarar verip ishale neden olabilmektedir.

Glutenli Yiyecekler

Gluten buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Bu gıdalar gluten duyarlılığı olan kişilere ve çölyak hastaları olanlarda alerji yapıp ishal, karın ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak iltihabı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.  Gluten intoleransı, bu intoleransa sahip kişilerin bağırsaklarının, tahıllardaki gluteni düşman olarak görüp vücuda kabul etmek istememesinden kaynaklanır.

Baharatlar

Acı biber gibi  baharatlar kapsaisinoidler ve kapsaisin adı verilen madde içerirler, bu madde mide bağırsak hareketlerini uyarıp ishale yol açabilmektedir.

İshal Yapan Diğer Yiyecek Ve İçecekler Şunlardır

 1. Kola, meşrubat gibi asitli içecekler
 2. Dana eti
 3. Yapay tatlandırıcılar
 4. Fast food yiyecekler (Hamgurger, piza vb)

Hamilelikte İshal Neden Olur, Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Ne Keser? Tıklayınız 

Siyah İshal Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gidilir? Tıklayınız

İshale Ne İyi Gelir? Kahve Limon Kürü Tarifi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Aslı

  Sürekli karnım şişiyor v kabızlık yaşıyorum ne yapmalıyım

 2. Ayse

  Sürekli karnım şişiyor bunun için ne yapmaliyim

 3. mina

  çok sağolun

 4. lale

  Çok güzel olmuş

 
 
KAPAT