28 Mayıs 2022, Cumartesi 12:56

Nefes Alırken Göğsüm Ağrıyor, Kalbimde Ağrı Var Neden Olur, Nasıl Geçer?

Nefes Alırken Göğsüm Ağrıyor, Kalbimde Ağrı Var Neden Olur, Nasıl Geçer?

(Sol göğsüm ağrıyor, özellikle nefes alırken acı hissediyorum) diyenler dikkat! Makalemizde bu soruna yol açan faktörlere yer verdik.

(Sol göğsüm ağrıyor, özellikle nefes alırken acı hissediyorum) diyenler dikkat! Makalemizde bu soruna yol açan faktörlere yer verdik. Öncelikle şunu bildirelim ki, “Derin nefes aldığımda kalbim acıyor” diyorsanız, hemen kardiyoloji doktoruna görünmelisiniz. Göğüsteki ağrı, göğüs bölgesinde bulunan, akciğerler, kalp, yemek borusu, kaburga, kas, sinir ve tendonlar gibi organların ağrısı ile ilişkili olabilir. Ağrı, karın bölgesine, sırta ve boyuna da sıçrayabilir. Duruma göre göğüs ağrısı bıçak gibi, keskin, şiddetli ve çok rahatsız edici olabilir. Nedenini belirlemek için doktora gidilmesi önemlidir. Nefes alırken göğüs ağrısının en önemli nedenleri:

Kaslarda gerginlik ve öksürük

Yoğun öksürük kaburga arasındaki tendon ve kaslara kolayca zarar verebilir. Bu durum göğüs ağrısına neden olur ve bu tür ağrılar zamanla kötüleşme eğilimindedir.

Kaburga ve Göğüs yaralanması

Kaburga kırığınız varsa şiddetli bir göğüs ağrısı yaşarsınız ve bu ağrı öksürdükçe ya da derin nefes aldıkça daha çok hissedilir. Ağrı tek bir alanda değildir, bastırdığınızda acı hissedersiniz. Böyle bir yaralanma ile göğüs kafesi ve göğüs arasındaki eklem, iltihaplı hale gelebilir. Bu duruma kostokondritin denir ve derin nefes alınca göğüs ağrısına neden olur.

Zatürre

Göğüs ağrısı, yalnızca bir tarafta ise zatürre belirtisi olabilir. Zatürre olduğunuzda sağ tarafta veya sol tarafta göğüs ağrısı hissedersiniz. Ayrıca zaman zaman kan içeren sarı ya da yeşil balgam görülebilir. Göğüs ağrısı kötüleşir, buna öksürük ve nefes darlığı eşlik eder. Pnömoni(zatürre) reçeteli ilaç gerektirir.

Pnömotoraks

Pnömotoraks, akciğerlerin duvar kaplamalarının yırtılması durumudur. Bu durum akciğerleri daraltarak keskin göğüs ağrısı, hızlı nefes, hızlı nabız ve aşırı terlemeye neden olur. Ölümcül olabildiğinden mutlaka doktor kontrolünde tedavi gerçekleştirilmelidir.

Plörezi

Göğüs ağrısı, akciğerlerde duvar zarının şişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu, plörezi olarak bilinen bir durumdur. Normalde pnömoni, viral bir enfeksiyon, akciğer kanseri veya tüberkülozdan kaynaklanır. Ölümcül olabilir.

Pulmoner Emboli

Akciğerdeki damarların pıhtı ile tıkanmasıyla meydana gelir. Ateş, hızlı nefes, göğüs ağrısı ve aşırı terlemeye neden olur. Cildinizin rengi soğuk mavi tonuna dönebilir. Şiddetli durumlarda öksürükle birlikte kan gelir. Ölümcül olabilir şüpheniz varsa mutlaka doktora görünün.

Mide ekşimesi veya Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

GÖRH’de mide asitleri özefagusa doğru ilerlediğinden göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Ayrıca batma ve yanma hissi de duyabilirsiniz.

Kalp hastalığı

Anjin veya kalp hastalığı da göğüs ağrısına neden olur. Ağrı genellikle göğüs ortasında yoğunlaşır. Yeterli oksijen alınmamasından kaynaklanır. Ağrı, gerginlik, sıkma, ağır baskı veya ezici şekilde hissedilebilir.

Nefes alırken kalp ağrısının diğer nedenleri

 1. Hızlı nefes almaya neden olan stres ya da panik atak. Bunları aşmak için stresten uzak durmalıdır.
 2. Yemek borusu ve yutaktaki daralma, spazm
 3. Zona hastalığı
 4. Safra taşları da ağrıya neden olabilir ve yağlı yemek yedikten sonra kötüleşen bir durumu tetikleyebilir.
 5. Gastrit, mide ülseri
 6. Ana atardamarda meydana gelen yırtılma

Nefes alırken kalp ağrısı ve kalp batması nasıl geçer?

Nefes alırken göğüs ağrısından muzdaripseniz en kısa zamanda kardiyoloji uzmanına başvurmalısınız. Doktor teşhise göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Kalp Sıkışması Nedenleri, Belirtileri Ve Etkili Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Göğüs Ucu Ağrısı Ve Yanması Nasıl Geçer? 5 Doğal Yöntem Tıklayınız

Göğüste Baskı Ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Mastit Oldum Nasıl Geçer? Mastit (Meme İltihabı) Doğal Tedavi Yolları Tıklayınız

Meme Ucu Ağrısı Ve Yanmasının En Önemli 15 Nedeni Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

32 Yorum

 1. Elnare

  salam menimde kalbimde aqrilar var nefesim daralir boquluram kalbim saqda varmis kimi aqrilarda olur terlemelerim coxdu .kureyimde aqrilar usutmeler olur yanma olur.kusmaq isdeyrem .sinemde yanma olurl

 2. yusuf

  ölecem galiba hakkınızı helal edin

 3. derya

  Iyi gunler gogsumun ortasinda siddetli agri hissediyorum bazen ve nefes alamiyorum nefes alirken gogsum kirilcak gibi oluyor ates basiyor bi an da ve basim donuyor neden olabilir

 4. Gamze

  Kalp büyümesi var bende 3.5 boyutta bu hastalık gecermi lütfen cevap yazın.........

 5. Fmf

  Akdeniz ateşi olabilirsiniz

 6. Nogo

  Sol tarafınıza yatarak uyumayın ehlisünnet alimleride böyle diyor, kalp riskini artırır.

 7. MUSTAFA SELÇUK

  MERHABALAR.BENİM GÖĞSÜMÜN TAM ORTASINDA BİR BASKI VAR.BAZEN HAFİF AĞRILARDA HİSSEDİYORUM ,KISMEN ÖKSÜRÜKDE VAR VE BALGAMDA ÇIKIYOR.BİR SÜRE ÖNCEYE KADAR BENDE KALP ÇARPINTISIDA ARA SIRA YAŞIYORDUM.KAHVE VE ÇAYI AZALTINCA KESİLDİ GİBİ BİR ŞEY.YALNIZ SON BİR AYDIR GÖĞSÜMDEKİ BASKI SÜREKLİ VARR:VE DEFALARCA EKG ÇEKTİRDİM BİR ŞEY ÇIKMADI.EFOR TESTİNEDE GİRDİM BİR ŞEY YOK.EN SON İSTANBUL DA BİR HASTANEDE ALERJİK ASTIM TANISI KOYDULAR.NEFESLE ÇEKİLEN BİR HAP VERDİ DOKTOR İLK İÇİŞİMDE AŞIRI KALP ÇARPINTISI YAPTI VE KULLANMADIM O İLACI.DAHA SONRA ŞANLIURFADA BAŞKA HASTANEDE OLTRASON GİBİ BİR CİHAZLA BAKTILAR KALBİME KALP KAPAKCIĞININ YETERSİZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ DOKTUR.AYRICA 6 YIL ÖNCE PANİK ATAK VARDI BENDE ONUN ETKİSİMİ HALA BİLMİYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ.TEŞEKKÜRLER..

 8. Sefa

  Zatürre mi oldum lan ben

 9. MEHMET

  11 yasindayim bendedd boyle oluyordu sonra aldifim en yuksek nefesi aldim ve kalbime inabilmaz bir aci ve beraberinde güm diye birsey gledi ondan sonra agri hafifledi fakat korkuyorum

 10. Fatih

  Doktora giden varmı doktor ne yapıyor

 
 
KAPAT