2021-11-29 21:58:57 | Son Güncelleme : 2023-03-06 20:38:06

Nefes alırken sırt ağrısı ve batmanın en önemli nedenleri ve tedavisi

Nefes alırken sırt ağrısı yaşamak kaslarda gerginlik gibi geçici ve önemsiz nedenlerden kaynaklanabileceği gibi akciğer kanseri gibi ciddi sorunlar da bu duruma sebep olabilmektedir.

Nefes alırken sırt ağrısı ve batmanın en önemli nedenleri ve tedavisi

Derin nefes alırken yahut normal nefes alırken sırt ağrısı soğuk algınlığı, sırt kaslarını zorlayıcı hareketler yapmak, kalp ve akciğer hastalıkları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu sorunun tedavisi için Fizik Tedavi doktoruna gitmelidir. Fizik tedavi uzmanı kesin teşhisten sonra problemin sebebine göre ilaç reçete edebilir yahut fizik tedavi önerebilir.

Nefes Alırken Sırt Ağrısı Ve Batma Neden Olur?

Kaslardaki Gerginlik

Sırt bölgesindeki kaslarda gerginlik varsa bu durum nefes alırken sırtınızda ağrıya neden olabilir. Kaburgalarımızın arasında solunum kaslarımız yer alır. Kaburgaların olduğu yerde ve sırtta irili ufaklı birçok kas mevcuttur. Aşırı egzersiz, çok ağır kaldırma ve benzeri yoğun efor sarf ettiren aktiviteler, ânî hareketler kasları zorlayarak kaslarda gerilmeye sebebiyet verebilir. Gerginliğin derecesine bağlı olarak, bu kaslar omurilikte ve sırtta bulunan sinir kümelerine baskı uygulayabilir. Bunun sonucunda kişi nefes alırken sırtında ağrı ve batma hisseder. Kas gerginliği çoğunlukla birkaç günlük istirahat ile kendiliğinden iyileşir.

Kas gevşetici iğne ve kremler kullanmak da soruna çözüm olabilir. Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak da ağrıyı gidermekte etkili olabilir.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı olan kişilerde nefes alırken sırt ağrısı görülebilir. Bel fıtığı için Ortopedi doktoruna gidilmelidir.

Obezite (Şişmanlık)

Kilonuz normalin üzerindeyse bu durum sırt, boyun ve karın bölgelerinizde ekstra ağırlık oluşmasına yol açacaktır. Bunun sonucunda kas gruplarına ve sinir kümelerine binen yük, nefes alma esnasında rahatsızlık, sırtın sağ veya sol bölgesinde batma ve ağrı meydana getirecektir.

Kalp Sorunları

Kalbinizle ilgili bir problem varsa nefes alırken göğsünüzde ağrı ortaya çıkabilir. Genellikle bu ağrı omuzlara ve boyun bölgesine doğru yayılım gösterir.

Ailesinde kalp hastası bulunanlar, kolesterol veya tansiyon yüksekliği olanlar kalp hastalığı için daha yüksek risk taşır.

Nefes aldığınız sırada hem sırtınızda ağrı oluyor hem de şu belirtilerden biri veya birkaçını gözlemliyorsanız bunlar kalp krizine işaret ediyor olabilir. Derhal en yakınızdaki bir hastanenin acil servisine başvurmalısınız:

  1. Omuz, kol veya göğüs ağrısı, çene, boyun ya da sırt bölgesinde ağrı, nefes darlığı.

Plörezi (Akciğer Zarının İltihaplanması)

Göğüs boşluğuna 'plevra' denir. Plevrayı ve akciğerleri saran ince bir doku tabakası mevcuttur. Bunun iltihaplanmasına 'Plörezi' adı verilir. Söz konusu rahatsızlık göğüste ağrıya sebep olur. Öksürünce veya nefes alınca daha da keskinleşir, hasta bunu 'sanki bıçak saplanıyormuş gibi' diye tanımlar. Omuzlarda ve sırtın üst bölümünde de ağrı görülebilir.

  1. Akciğer zarında iltihap mantar veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan dolayı oluşabileceği gibi akciğer kanserine veya göğüs yaralanmalarına da bağlı olabilir.

Akciğer Kanseri

Amerikan Kanser Topluluğu'nun yaptığı açıklamaya göre, akciğer kanseri başlangıçta herhangi bir belirti vermiyor. Ancak ilerleyen evrelerde çeşitli semptomlar gözlemlenmektedir ve bunlardan en yaygın olanı öksürürken veya derin nefes alırken şiddetlenen göğüs ve sırt ağrısıdır. Akciğerinizdeki bir tümör omurga sinirlerini baskı altında bırakıyorsa nefes aldığınızda sırtınızın sağ ya da sol tarafı ağrıyabilir, batma hissi yaşanabilir.

Kanserin farklı organlara sıçraması durumunda kalça veya sırt bölgesinde kemik ağrısı yaşanabilir.

Skolyoz (Omurga Eğriliği)

Bu hastalığa çoğunlukla ergenlik döneminde rastlanır. Omurganın sağa veya sola doğru kıvrılması (kavislenmesi) nedeniyle gelişir. Skolyoz omurga eğriliği diye tanımlanabilir. Önemli iskelet sorunlarından biri olan skolyoz; birdenbire başlayan sırt ağrısına yol açar. Sırt bölgesinde batma hissi olur ve hasta nefes almada zorluk çeker.

Diğer skolyoz belirtileri şöyledir: Dik durmakta güçlük, el ve ayaklarda uyuşma-güçsüzlük, yürüme problemleri.

Skolyozun tedavisinde uygulanacak yöntem, omurgadaki eğriliğin derecesine bağlıdır. Hafif veya orta düzeyde ise, hastanın sırt desteği kullanması yeterli olabilir. Fakat daha ciddi vakalarda omurga cerrahi yöntemle düzeltilebilir.

Skolyozlu insanların omurgası ve göğüs kafesi akciğerlerine baskı yapar. Bu da nefes alıp verirken sırtın sağ veya sol tarafta batma, ağrı hissine neden olur.

Zatürre

Zatürre, grip yahut soğuk algınlığından sonra ortaya çıkabilen akciğer enfeksiyonudur. Pnömoni diye de isimlendirilir. Akciğerlerde bulunan hava keselerinin iltihaplanmasına, sıvıyla dolmasına sebebiyet verir. Bu durum nefes almayı zorlaştırarak, öksürürken ve soluk alıp-verirken sırtta ağrı oluşturur.

Pulmoner Emboli (Akciğerlerde kan pıhtısı)

Akciğerlerde meydana gelen kan pıhtısına 'Pulmoner Emboli' denir. Bunlar kan ve fibrin hücreleri olup jel benzeri bir yapıya sahiptir. Akciğerlerde kan akışını sekteye uğratır.

  1. Nefes alırken sırtınızda ağrı hissediyorsanız; baygınlık, baş dönmesi, öksürük ve nefes darlığı gibi şikâyetleriniz varsa pulmoner emboli yaşıyor olabilirsiniz.
  2. Özellikle nefes darlığı bu rahatsızlığın en sık görülen belirtisidir. Boynunuzda, sırtınızda, omzunuzda, etkilenen tarafta çok güçlü bir ağrı ile kendini gösterebilir.

Nefes Alırken Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Tedavi, problemin sebebi doğrultusunda planlanır. Kas gerginliğine bağlıysa o bölgeye masaj yapmak ve sıcak su torbası tutmak ağrının geçmesine yardımcı olabilir.

Sıcak su torbanız yoksa temiz bir atleti ütüleyip bunu sırtınıza sarmak da ağrıyı önlemeye yardımcı olacaktır.

Fizik Tedavi

  1. Hekiminiz üst sırt bölgenizdeki, omuzlarınızdaki ve boynunuzdaki kasların güçlenmesi için fizyoterapi seanslarından yardım almanızı tavsiye edebilir.

Ağrı Kesici

  1. Ağrılarınızı kontrol altına almak amacıyla doktorunuzun yazacağı ilaçları kullanabilirsiniz.

Masaj

  1. Doğru yapılan masaj kasların gevşemesini sağlar. Kan dolaşımını harekete geçirir ve ağrıları hafifletir.

Sigarayı Bırakmak

  1. Düzenli olarak sigara içme alışkanlığı olan bireylerde kronik sırt ağrısı görülme riski daha fazladır. Sigara bağımlılığından kurtulmak sırt ağrılarınıza çözüm olabilir.
Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…