12 Ağustos 2022, Cuma 08:47

Nişan gelmesi nedir? Nişan gelmesi nasıl, ne renk olur ve ne kadar sürer?

Nişan gelmesi nedir? Nişan gelmesi nasıl, ne renk olur ve ne kadar sürer?

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtilerden biri de nişan gelmesidir. Nişan gelmesi  rahim ağzındaki mukus tıkacın gelmesi demektir. Nişan gelmesi gebeliğin 36. Haftasında veya daha sonraki haftalarda olabilir.

Nişan gelmesi doğuma yakın meydana gelir. Gebelikte progreston hormonu seviyesi yükselir, bu durum serviks yani rahim ağzında tıkaç oluşmasına neden olur.  Doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzındaki incelme ve gevşemeye bağlı olarak, bu tıkaç gebeliğin sonunda bir miktar kanla birlikte rahimden atılır, bu duruma “Nişan gelmesi” denir.

HAMİLELİKTE NİŞAN GELMESİ NE RENK OLUR?

Hamilelik döneminde vajinadan gelen salgının nişan mı yoksa akıntı mı olduğunu anlamak için sıvının yoğunluğu ve rengini kontrol etmelisiniz. Akıntı eğer normalden çok daha yoğun ve açık pembeden kahverengiye dönen kanlı ise nişan gelmiş olabilir. Nişanın kanlı gelmesinin nedeni ise rahim ağzında hamilelikte gerçekleşen hareketlerin kılcal damarlarda çatlamaya sebep olabilmesidir. Nişandaki kan miktarının az olması normalken yoğun bir kanama olması durumunda dikkatli olunmasında fayda vardır.

NİŞAN GELMESİ KAÇ GÜN SÜRER?

Hamilelikte nişan akıntısı bazen toplu şekilde bazense parça parça vücuttan atılabilir. Duruma bağlı olarak da birkaç gün ve hatta 1-2 hafta kadar sürebilir. Nişan gelmesi, rahim ağzı tamamen temizlendiğinde son bulur.

HAMİLELİKTE MUKUS TIKACI NE İŞE YARAR?

Hamilelik döneminde rahim ağzı kalın bir mukus tabakası ile kapanır ve bu sayede rahim içerisine dışarıdan bakteri girişi engellenmiş olur. Nişan gelmesi olarak adlandırılan bu durumda rahim ağzındaki mukus tabakası yani mukus tıkacı düşer. Hamilelik süresince hem anneyi hem de anne karnındaki bebeği dış etkenlere ve enfeksiyonlara karşı korumak için rahim ağzı bu tıkaç ile tıkalı haldedir. 

HAMİLELİKTE NİŞAN NE ZAMAN GELİR?

Hamilelikte nişan düşmesi genellikle 36. haftada veya hamileliğin son zamanlarında olabilir. Hamilelikte yaşanan bu durum ne zaman olursa olsun nişan düştüğünde doktorunuza iletmeli ve tavsiyelerini almalısınız.

HAMİLELİKTE NİŞAN GELDİKTEN NE ZAMAN SONRA DOĞUM BAŞLAR?

Hamilelik sürecinin sonlarına geldiğini gösteren en büyük işaretlerden birisi nişan gelmesidir. Fakat yine de nişan salgısı geldikten sonra doğumun ne zaman olacağına dair kesin bir zaman söylemek yanlıştır. Çünkü bazı anne adayları nişan gelmesinden saatler sonra doğum yaparken bazı anne adayları nişandan günler veya haftalar sonra doğum yapabilir.

HAMİLELİKTE NİŞAN GELMESİNİN MİKTARI NE KADARDIR?

Hamilelikte nişan gelmesi 3-4 yemek kaşığı kadar miktarda birden atılabilir. Ancak nişanın parça parça atıldığı zaman daha az gelmiş gibi görünebilir.

NİŞAN GELMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR?

Nişan gelmesi bir doğum belirtisidir, fakat nişan gelmesi doğumun her zaman kısa süre içinde olacağını göstermez. Nişan gelmesine rağmen doğum birkaç hafta gibi geç bir zamanda olabilir.

DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Doğum belirtileri her kadında farklı olsa da nişan gelmesi her kadında ortak bir belirtidir. Genel itibariyle doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler şunlardır:

  1. Braxton Hicks kasılmaları şiddetlenir: Hamileliğin 20.haftasından sonra Braxton Hicks kasılmaları yaşanır. Bu kasılmalar doğum provası özelliğindedir ve hamilelikte 9.ay ile birlikte bu kasılmalar şiddetlenir ve sıklaşmaya başlar.
  2. Rahatlarsınız: Hamileliğin son dönemlerinde bebek anne karnının altı yani pelvise yerleşir ve bu durumda diyaframdaki basınç da azaldığı için anneler daha rahat nefes alır hale gelir. Bu duruma ek olarak idrar kesesi üzerindeki basınç arttığı için daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı doğabilir.

  1. Su gelmesi yaşarsınız: Hamilelikte bazen amniyotik kese doğumdan önce yırtılabilir ve bu durumda vajenden az miktarda sıvı çıkışı gerçekleşir. Her 10 kadından 1’inde su miktarı çok olabilir. Hamile anne adayları su gelmesini idrar kaçırmayla sık sık karıştırabilir. Dolayısıyla gelen sıvının amniyotik sıvı mı yoksa idrar mı olduğunu anlamak için mutlaka doktora gidilmesi önemlidir.
  2. Rahim ağzında incelme gerçekleşir: Hamileliğin son ayında rahim ağzı incelir. Düzenli olarak doktor muayenesine gidildiğinde yapılan vajinal muayene ile bu durum anlaşılabilir.
  3. Rahim ağzında genişleme olur: Hamileliğin 9.ayından itibaren rahim ağzında genişlemeler başlar ve doktor vajinal muayene ile kaç cm olduğunu anlar. Doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzında tam genişleme yani 10 cm ve %100 tam incelme gereklidir.

Hamilelikte Doğumun Yaklaştığını Gösteren 10 Alamet Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT